Успішна військова наступальна операція українців проти поляків в Галичині розпочалася 7 червня 1919 року. В історію увійшла під назвою Чортківська офенизива, зазначають Патріоти України.
Тоді тривала польсько-українська війна. Переважаючі сили противника, забезпечені міжнародною підтримкою, поступово відтісняли Українську галицьку армію до річки Збруч - нині на межі Тернопільської та Хмельницької областей. Бойовий дух воїнів упав, розпочалося дезертирство. 6 червня 1919-го раптовим наступом поляки захопили місто Чортків - важливий комунікаційний вузол, що викликало в українців відчай.
Згодом український генерал Михайло Омелянович-Павленко підписав наказ у якому вимагав повернути контроль над містом. За 2 доби Чортків опинився в руках галичан. До УГА почали сходитись добровольці, а українське населення розгорнуло партизанські дії у тилу поляків.
Подальший наступ відбувався по всій лінії польсько-українського фронту. Командувачем українськими силами призначили генерал-хорунжого Олександра Грекова. УГА мала до 20 тис. вояків та 50 артлилерійських батарей. Їм протистояло 40 тис. поляків, підсилених французькими солдатами. Криваві, але успішні для українців бої точилися під Язловцем, Бучачем, Теребовлею, Тернополем, Підгайцями й Нижневом, Бережанами.
Свій головний удар українські військові сконцентрували не у напрямку Львова, як очікували поляки, а у напрямку Стрия, з надією затягнути війну. Щодень просувалися в середньому на 5 км. Розбиті поляки відступили на 120 км, згодом закріпилися на лінії Броди - Перемишляни - Букачівці.
Попри сподівання українців на справедливість, міжнародні гравці, які вирішували долю світу після Першої світової війни, вирішили й долю Галичини. Уже 25 червня 1919 року Антанта офіційно дозволила Польщі окупувати весь край.
28 червня значно переважаючі сили Польщі переломили галицький фронт під Янчином, тоді ж і завершилась Чортківська офензива. Для стримання ворога в українців не вистачало сил, зброї та боєприпасів. УГА відійшла до Збруча та вступила на територію Української народної республіки.
У ході всієї операції українці втратили до 5,5 тис. чоловік убитими, пораненими й полоненими, але успіх зміцнив бойовий дух та дав сил задля продовження боротьби за Батьківщину.
Керівник благодійного фонду "Повернись живим" Тарас Чмут наголосив, що створити власний Patriot в Україні наразі навіть не тема для обговорення. Про це він розповів в інтерв’ю YouTube-каналу "Мілітарний", передають Патріоти України. За його словами мож...
Державна служба з надзвичайних ситуацій опублікувала поширюване в російських медіа відео атаки українських рятувальників у Херсоні. Відео розміщене на каналі ДержНС в телеграм, передають Патріоти України. "Херсон. ДСНС - державна служба надзвичайних си...