Борти «Старобільськ» (Р191) та Слов’янськ (P191) були доставлені до України у жовтні 2019 року, через кілька місяців, у січні 2020 року, їх оснастили 25-мм корабельними артилерійськими установками.
Один з проєктів модернізації в Україні передбачає установку на катери бойової інформаційної системи управління зброєю «Контур» виробництва української компанії.
Крім того, за інформацією видання, на «Слов’янськ» і «Старобільськ» збираються встановити 400-мм торпедні апарати з торпедами СЕТ-72 радянського виробництва.
«Що стосується БІКС (бойова інформаційно-керуюча система – ред.) «Контур», то вона вже давно застаріла, – говорить один зі співрозмовників видання «Думская». – Воно розробляється і тестується вже протягом двадцяти років, а протоколи обміну інформацією базуються ще на старих радянських стандартах».
За словами фахівця, відразу після установки «Контура» буде потрібна нова модернізація цієї системи для сумісності з протоколами НАТО і з іншими катерами ВМС України, які будуть надходити з США та інших країн з оригінальним обладнанням. Це потребує додаткового часу та ресурсів, в тому числі фінансових.
«Виникає питання, навіщо? – каже експерт виданню. – Сьогодні набагато кращу систему можна отримати від НАТО в порядку військової допомоги. Але ця пропозиція просто відхиляється. Хто від цього виграє? Точно не українські військові моряки і їх колеги з НАТО, які разом діють на морських просторах».
Для довідки: Корабельна автоматизована система бойового управління (АСБУ) формує дані цілевказівки та проводить їх введення до зброї, керує сенсорами і зброєю, здійснює оцінку результатів застосування зброї.
В Україні розробкою АСБУ займається Державне підприємство «Науково-дослідний інститут «Квант».
Технічні характеристики української АСБУ:
«Ще більше претензій до ідеї оснастити «Айленди» торпедами СЕТ-72. Ця зброя радянського виробництва (1972 роки) призначається для боротьби з надводними кораблями та підводними човнами супротивника. Свого часу їх випробування закінчилися вкрай невдало – на навчаннях було випущено близько двадцяти торпед, і жодна з них не показала проєктних параметрів (дальність вісім кілометрів, швидкість сорок вузлів, глибина ходу – до 450 метрів)», – розповідає експерт виданню.
Саме тому з 1992 року ці торпеди жодного разу не застосовувалися навіть під час навчань. Майже тридцять років вони лежали на складі та чекали утилізації.
«Також треба зазначити, що ведення протичовнової боротьби не є пріоритетним завданням для надводних сил ВМС України в північній частині Чорного моря, це завдання зараз виконує українська морська авіація. До того ж на катерах типу «Айленд» немає гідроакустичної станції для виявлення підводних цілей. Так навіщо проводити таку сумнівну модернізацію?» – обурюється фахівець.
Для довідки: СЕТ-72 (СЭТ-72 – рос.) – Універсальна самонавідна електрична торпеда. Торпеда прийнята на озброєння в 1972 році та призначалася для заміни торпед МГТ-1 і СЕТ-40.
Фактично експлуатація торпеди в ВМФ СРСР розпочато в 1975 році. За час експлуатації в складі ВМФ СРСР зроблено близько 20 пострілів торпедами в бойовій комплектації – ні в одному з пострілів швидкість 40 вуз не було досягнуто.
Характеристики СЕТ-72:
Система управління і наведення – активно-пасивна акустична система самонаведення, що працює у двох площинах.
Підривник неконтактний оптичний 5-канальний кругової дії. Підривник включає в себе імпульсну лампу світло якої випромінюється через світло випромінювачі. У режимі стрільби по надводних кораблях задіяні 2 верхні канали, при стрільбі по підводному човні задіяні всі 5 каналів.
Якщо параметри сигналу відповідають певним умовам, напруга подається на контактний детонатор, який одночасно є виконавчою частиною неконтактного детонатора.
Двигун – біротативний електродвигун ДП-30 з водно-хімічним джерелом струму.
Втрати російських військ на Покровському напрямку перевищують українські "в рази", хоч там окупанти зосередили для штурму міста свої найкращі підрозділи, повідомив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський в інтерв'ю для ТСН.Тиждень, передають Патріоти ...
За рішенням головнокомандувача Збройних сил України Олександра Сирського у військах розпочала роботу комплексна група Генерального штабу. Наразі вона здійснює перевірку ву 156 бригаді. Про це йдеться в повідомленні Генштабу, передають Патріоти України....