Росія "підігріває" тему: У ГУР оцінили ризик застосування ядерної зброї Кремлем і можливість теракту на ЗАЕС

Росія продовжує шантажувати світ заявами щодо можливості застосування ядерної зброї та розміщення боєголовок у Білорусі. Поки агресор обмежується лише заявами, хоча деякі приготування розвідкою все ж фіксуються, передають Патріоти України.

Також російські окупанти замінували Запорізьку АЕС, тож ризик умисного теракту чи інциденту, що спровокує аварію, зріс. Про це розповів представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Вадим Скібіцький в інтерв'ю РБК.

Зроблена кілька днів тому заява президента США Джо Байдена щодо того, що загроза використання Росією ядерної зброї є реальною, може базуватися на даних американської розвідки.

"Питання ядерної зброї Російська Федерація постійно тримає на контролі, і періодично тема ядерної зброї, тим паче – її розміщення поза межами Російської Федерації, порушується в мас-медійному просторі. Якщо говорити про заяву президента Сполучених Штатів Америки – мабуть, він має підстави, тому що в нього є своя розвідка, яка йому доповідає. Це його оцінка", – прокоментував слова президента США Скібіцький.

Водночас воєнна розвідка України схиляється до думки, що йдеться про звичний вже ядерний шантаж, який Росія спрямовує на Європу та світ.

"На сьогодні Російська Федерація реально продовжує шантажувати європейську і світову спільноту заявами щодо можливості розташування ядерної зброї на території Білорусі. До того ж це зараз відбувається напередодні саміту НАТО. Крім того, ми бачимо в інформаційному полі Російської Федерації дуже потужні заходи, які вони проводять з метою демонстрації своєї позиції. Наприклад, у травні було проведено зібрання військових аташе, акредитованих у Москві, де заступник міністра оборони теж доводив позицію Російської Федерації щодо застосування ядерної зброї", – констатував представник воєнної розвідки України.

Синхронно з цим у російських пропагандистських виданнях почали з'являтися публікації російських аналітиків, присвячені, зокрема, можливості завдання "превентивного ядерного удару". І темпи нагнітання істерії лише зростатимуть.

"Ця тема Російською Федерацією постійно підігрівається для того, щоб тримати питання ядерної зброї актуальним, тиснути, причому не тільки на Україну, а й на наших партнерів, на світову та європейську спільноту. Адже всі розуміють, що ядерна зброя – це можливість ядерної катастрофи, і наслідки її можуть бути непередбачувані. Росія дуже активно буде і надалі використовувати цю тематику. Тим паче, Путін заявив, а потім це підтримав Лукашенко, що в липні ядерна зброя буде на території Білорусі. Весь цей ажіотаж буде підігріватися Російською Федерацією однозначно. А мас-медіа будуть реагувати на будь-яку заяву всіх високопосадовців у світі", – наголосив Скібіцький.

Наразі серйозних сигналів про те, що ядерні погрози РФ наповнені реальним змістом, не фіксується. Однак Україна пильно відслідковуватиме кожен рух держави-агресора.

"Ризик може бути тоді, коли є наявна ядерна зброя, коли ти розумієш, що там розміщено, які засоби будуть використовуватися для доставки цієї ядерної зброї, де можливе її застосування. На сьогодні це тільки заяви. Є певні приготування. Але ми будемо відслідковувати все, що пов'язано з переміщенням ядерної зброї, і з тими планами, які розробляє Кремль стосовно цього питання", – запевнив представник ГУР МОУ.

Під "певними приготуваннями", пояснив Скібіцький, він має на увазі заявлене Росією переміщення ядерних боєголовок у Білорусь.

"Це питання серйозне. Ми знаємо, як це відбувається. Ми неодноразово відслідковували процеси саме підготовки до застосування ядерної зброї в Криму, навіть до того, як відбулася окупація Кримського півострова. Постійно Чорноморський флот під час навчань відпрацьовував питання доставки на територію півострова ядерного боєзаряду і підготовки носіїв до його застосування. Через те ці питання процедурні, вони нам відомі, і ми будемо їх відслідковувати", – зазначив представник розвідки.

Куди більш вагомими є ризики здійснення росіянами теракту на Запорізькій АЕС. Днями у ГУР МОУ застерігали, що окупанти здійснюють підготовку провокації на ЗАЕС та імітацію аварії на цьому об'єкті. Для цього загарбники можуть завдати удару по ЗАЕС і вже замінували охолоджувач реакторів.

Після теракту на Каховській ГЕС, вважає Скібіцький, виключати нових масштабних злочинів з боку Росії не варто.

"Ви бачите, що відбулося у Новій Каховці. Ми маємо інформацію – те, що говорив наш керівник – стосовно мінування, стосовно перебування там військових підрозділів. І ситуація може бути різного ґатунку. Це може бути або спланована акція, або інцидент, який призведе до аварії. Тому ми чітко виступаємо за те, що вся територія атомної електростанції повинна бути демілітаризована. Звідти повинні бути виведені всі військові підрозділи, озброєння, бойова техніка", – зазначив представник воєнної розвідки.

"Якщо територія в деяких місцях реально замінована, це має бути чітко сплановано, проведено для того, щоб не допустити будь-якого інциденту, тим паче – ядерної катастрофи на станції. Але ви ж бачите, що поведінка Кремля може бути непередбачуваною. Тому загроза така існує, і ми про це говоримо", – додав він.

За словами Скібіцького, у міжнародної спільноти загалом та Міжнародного агентства з ядерної енергії зокрема досі є важелі, аби змусити Росію залишити територію найбільшої атомної електростанції у Європі, поки не сталося непоправного.

"Багато залежить від МАГАТЕ і її керівництва, від міжнародної спільноти, яка все-таки буде чинити тиск на Кремль для того, щоб виконати насамперед базові умови та забезпечити безпеку не просто ядерного об'єкта, а гарантувати безпеку всього регіону, де розміщена електростанція", – наголосив представник воєнної розвідки.

Слідом за США: Європейські країни готуються до заборони TikTok

неділя, 19 січень 2025, 16:04

Європейські країни розглядають можливість заборони китайської соціальної мережі TikTok, беручи приклад зі Сполучених Штатів. Причиною такого рішення є загроза дезінформації, втручання у вибори та небезпека збору персональних даних. Про це пише ERR, пер...

"Має бачення того, що треба змінити": Зеленський назвав нового очільника Академії сухопутних військ

неділя, 19 січень 2025, 15:33

Президент Володимир Зеленський повідомив, що замість Павла Ткачука начальником Національної академії сухопутних військ імені Сагайдачного стане Роман Качур. Про це він заявив у неділю, 19 січня, у своїх соцмережах, передають Патріоти України. Найбільше...