"Скільки потрібно". Болгарія готується надіслати військову допомогу Україні

З обранням чергового уряду з'явилися перші сигнали про те, що Болгарія готується надати реальну військову допомогу Україні - зброєю та амуніцією. Рішення парламенту про військову допомогу діє з грудня 2022 року, але офіційні офіси та президент Румен Радев були проти, передають Патріоти України. Що може дати Болгарія?

13 червня Збройні сили України отримали 1000 нових 40-мм ручних протитанкових гранатометів ATGL-L3. Зброя була виготовлена в Болгарії, але не була подарована Болгарією. Їх, швидше за все, через посередника купив фонд «Повернись живим». Вартість цієї зброї становить 4 мільйони євро. Двома місяцями раніше цей же фонд поставив 1460 кулеметів калібру 7,62 мм майже на 7 мільйонів євро. І родом вони з Болгарії.

Незабаром з Болгарії в Україну поїде ще більше зброї та боєприпасів, цього разу як пожертвування уряду. Запит працювати в цьому напрямку надійшов у перші дні після обрання нового чергового уряду з прем’єр-міністром Ніколаєм Денковим, міністром оборони Тодором Тагарєвим і підтриманий «Продовжуючими змінами – Демократична Болгарія» (PP-DB) і GERB-SDS . Він був обраний парламентом 6 червня.

Рішення Національної асамблеї про надання військової допомоги атакованій Росією країні було прийнято в грудні 2022 року. Однак досі президент Румен Радев і призначений ним тимчасовий уряд виступали не тільки проти відправки військової допомоги, а й проти цього В Україну потраплять боєприпаси та зброя болгарського виробництва. Вони заявили, що країна не може бути включена до спільного європейського порядку боєприпасів, і залишили Софію поза цією ініціативою. Розслідування Вільної Європи показало, що це неправда і що Болгарія має можливості. Однією з причин, названих Радєвим і тимчасовим урядом, було те, що Болгарія не має і не виробляє 155-міліметрових снарядів. Однак вони є лише частиною європейського пакету.

Новий міністр оборони Тодор Тагарєв вже розпорядився провести аналіз типів і кількості боєприпасів і техніки, які зараз можуть бути передані Україні. За словами експертів і політиків, з якими спілкувалася Вільна Європа, Болгарія може і, ймовірно, надішле боєприпаси. Києву потрібні артилерійські снаряди калібру 122 мм і 152 мм, а також техніка для сухопутних військ.

Що говорить нова влада

Міністр оборони Тодор Тагарєв заявив минулого тижня в Брюсселі, де він брав участь у зустрічі міністрів оборони НАТО, уряд продовжуватиме надавати підтримку Україні, скільки буде потрібно.

"Ми будемо допомагати Україні з дуже чітким розумінням того, що це не тільки моральне зобов'язання перед близькою для нас країною, яка є жертвою агресії, але це наш стратегічний інтерес, щоб ми могли гарантувати безпеку в нашому регіоні", - сказав Тагарєв після завершення дводенної зустрічі НАТО в Брюсселі. Болгарія братиме участь у спільній європейській допомозі снарядами Україні, також сказав Тагарєв Politico.

Як видно із заяв і дій міністра оборони Тодора Тагарева, він уже взявся за завдання країни надати реальну військову допомогу Україні, водночас домовляючись про підтримку з боку партнерів з НАТО та ЄС для зміцнення оборони Болгарії.

Тижнем раніше в інтерв'ю bTV Тагарєв заявив, що можливості для допомоги Україні аж ніяк не вичерпані. "Ми чекаємо більш конкретних документів щодо запитів і детального аналізу того, що є і що ми можемо надати. Але я гарантую, що ми можемо надати допомогу, є додаткові можливості", - сказав тоді міністр.

Аналіз щодо типів і кількості боєприпасів і обладнання, які можуть бути надані, а також щодо можливих "потрійних угод", які країни-партнери пропонують Болгарії, буде готовий не раніше кінця цього тижня, повідомили в Міноборони виданню "Свободна Европа".

Крім того, ведуться переговори з країнами-партнерами щодо матеріально-технічної допомоги, можливості потрійних угод, за якими Болгарія отримає фінансову допомогу чи інше обладнання в обмін на озброєння, які вона передасть Україні. Ведуться переговори з партнерами щодо посилення живою силою та технікою батальйонної групи НАТО в Болгарії, а також допомоги для швидкої модернізації болгарської армії.

Тагарєв склав присягу міністра 6 червня. Протягом трьох робочих днів з 9 по 13 червня він спілкувався на тему військової допомоги з послом України Олесею Ілащук, послом Франції Джоелем Майєром і послом Великої Британії Робом Діксоном.

Що потрібно Україні?

«Україна вже розгорнула серйозний контрнаступ, і можна очікувати, що їй потрібні боєприпаси, артилерія, системи протиповітряної оборони, бронетехніка, штурмова авіація – практично весь спектр озброєнь, необхідних для такого типу повномасштабної операції, яка, до того ж є вкрай критичним», – сказав «Вільній Європі» доцент Велізар Шаламанов. Він є колишнім заступником міністра та міністром оборони, а також колишнім головою наглядової ради Агентства зв’язку та інформації НАТО.

Шаламанов додав, що влітку і восени буде вирішуватися результат війни, чи буде вона нещодавньою і припускатиме швидке відновлення, або "ми потрапимо в тривалу і виснажливу війну, яка не віщує нічого доброго для регіону".

«Наскільки мені відомо, Україна найбільше зацікавлена в болгарських боєприпасах – реактивно-артилерійських снарядах калібру 122 мм, танкових снарядах калібру 125 мм, артилерійських снарядах калібру 152 мм». Про це «Вільній Європі» розповів Густав Грессель, старший науковий співробітник Європейської зовнішньополітичної ради (EFP).

Грессель додав, що до війни в Україні Болгарія мала одні з найбільших запасів цього виду боєприпасів – як на приватних, так і на державних (армійських) складах. Значна частина цих запасів була передана Україні після рішення Національних зборів наприкінці 2022 року надати військову допомогу країні, яка зазнала нападу з боку Росії. За словами Гресселя, українці хотіли б купувати ці боєприпаси із запасів Збройних сил.

"Що стосується наземних систем, то у Болгарії є Т-72М1 (танк) і БМП-23 (броньована бойова машина піхоти), які українці могли б використовувати", - сказав Грессель. Він додав, що Болгарії доведеться чимось замінити ці транспортні засоби, і він не бачить «жодного руху чи бюджету, виділеного на програму заміни».

Що може дати Болгарія?

Болгарія може надати значну військову допомогу компонентами зброї та боєприпасів, згідно з інформацією, доступною депутату Христо Гаджеву (ГЕРБ), який був головою комітету з оборони в попередньому парламенті.

«Болгарія може надати 152-мм і 122-мм снаряди, бронетехніку, гаубиці», — сказав депутат Іво Мірчев від PP-DB, який є членом парламентського комітету з оборони. У нас на складах достатньо, – додав Мірчев.

Його слова про те, що болгарська армія має достатньо таких боєприпасів, які використовує далекобійна артилерія, підтвердили й інші джерела "Вільної Європи". За їх словами, Болгарія може передати більше артилерійських систем, систем залпового вогню, систем ППО.

«Є можливість суттєвої допомоги у вигляді озброєнь – бронетехніки для сухопутних військ і засобів ППО. Це питання бажання і швидких дій з боку Міністерства оборони, щоб, по-перше, запустити процес, а по-друге, домовитися з союзниками про компенсацію цієї військової допомоги», – сказав Гаджев.

Він нагадав, що грудневе рішення парламенту про надання Україні військової допомоги дозволило поновити запаси боєприпасів болгарської армії. Процес розпочато, і значна частина боєприпасів за рішенням Ради міністрів передана державному заводу ВМЗ. Гаджев додав, що "нам усім зрозуміло", що ці боєприпаси підуть через Польщу в Україну, але "таким чином ми можемо поновити наші військові запаси боєприпасів".

Гаджев також сказав, що "ми будемо наполягати на тому, щоб у купівлі-продажу зброї були прибрані посередники і комісіонери, щоб був прямий експорт в Україну, а не компанії-поштові скриньки, які наживалися на спині українського народу".

Заміна та модернізація

Після того, як Україні буде передана зброя, необхідно відновити амуніцію та озброєння армії. Іво Мірчев вважає, що Болгарія може отримати вигоду від фінансування за цією лінією, яке надають США та ЄС.

«Така пропозиція від США вже є. Це шанс для Болгарії модернізувати свою армію і повністю перейти на озброєння НАТО», – сказав Мірчев.

Можливості для т. зв потрійні угоди, за якими радянська зброя, подарована Україні, компенсувалася західною зброєю, вже вичерпані, стверджують джерела Вільної Європи. Однак вони вважають, що країни-партнери можуть фінансово компенсувати Болгарію або зробити великі знижки при купівлі нових систем озброєння. Тож Словаччина купує у США 12 нових гелікоптерів Bell AH-1Z Viper зі знижкою у дві третини після того, як Братислава відправила в Україну радянські винищувачі МіГ-29.

Київ розраховує на активізацію співпраці з Болгарією в рамках Європейського механізму підтримки миру (EPSM), а також формату Rammstein, йдеться у відповіді посольства України в Болгарії на електронний лист Вільній Європі. Це формати, за якими координується західна військова допомога Україні.

«Продовження війни».

Досі цього не відбувалося, оскільки Болгарією керували тимчасові уряди, призначені президентом Руменом Радевим. Від початку війни Росії в Україні Радєв дотримувався позиції, що надання військової допомоги Києву буде «затягуванням війни».

Ці заяви збігаються з російською позицією і принципово відрізняються від загальноєвропейської. Це повторив верховний представник ЄС із зовнішньої політики та безпеки Жозеп Боррель, який у лютому заявив, що якщо військова допомога Україні припиниться, «миру не буде, і Росія переможе». І визначив це як "надзвичайну загрозу" безпеці Європи.

"Поки вона керує тимчасовим урядом, Болгарія не буде надавати Україні свої винищувачі, зенітно-ракетні комплекси, танки і бронетранспортери", - також заявив Радєв 21 березня.

У грудні минулого року парламент схвалив угоду між Болгарією та Україною про безоплатне надання зброї, техніки та боєприпасів.

З рішення парламенту офіційний кабінет виконав перший пункт, де говорилося, що саме дарувати, а також сьомий пункт, який стосується оновлення боєприпасів. Конкретний зміст цієї пожертви залишався конфіденційним. Шостий пункт рішення парламенту про продовження надання військово-технічної допомоги залежно від заявлених потреб України та можливостей Болгарії не виконано.

Зараз у Болгарії новий уряд, і це змінюється.

Путін не зупиниться: Американська розвідка попередила оборонні відомства про загрозу диверсій з боку Росії

п’ятниця, 22 листопад 2024, 9:44

Американські розвідувальні служби та органи національної безпеки застерігають оборонні компанії США про спроби російських суб’єктів саботувати їхню діяльність у країні та за кордоном, передають Патріоти України з посиланням на Bloomberg. Згідно з повід...

Скільки українців вірять, що Україну візьмуть у НАТО - результати опитування

п’ятниця, 22 листопад 2024, 9:20

Понад 20% українців вважають, що Україну ніколи не будуть готові прийняти у НАТО, це на десять процентних пунктів більше, ніж у 2022 році. Як повідомляє "Європейська правда", такі результати опитування опублікувала компанія Gallu, передають Патріоти Ук...