У суботу зранку вздовж вул. Паркова стоять за кілька метрів один від одного військовослужбовці Нацгвардії. Поруч поліцейський автомобіль із увімкненими мигалками.
Перед КВЦ зібралися кілька десятків людей в білих жилетах "SaveФОП. За права і свободи". Гудуть у дудки.
- В усіх проблеми, - каже жінка, тримає плакат "ФОПи не раби".
На сходах поліція. Пропускають лише запрошених.
- Черга, - говорить поліцейський. Журналісти стоять у черзі, проходять ті, хто є у списках.
Близько 10:00 год. до входу в приміщення один за одним під'їжджають авто марок Toyota, Range Rover.
- Ганьба народним депутатам, які не з народом, - чути вигуки.
З чорного "Мерседесу" з тонованими вікнами виходить народний депутат-"слуга" Микола Тищенко. Не звертає уваги, прямує до входу.
Поспішає депутат з Луцька Роман Бондарук. Каже, розмовляв з пікетувальниками.
Заступниця голови фракції "СН" Євгенія Кравчук приїхала на таксі.
- Якщо говорити про автівки, треба, щоб це відповідало декларації. Жоден із народних депутатів зі "слуг народу" до цього фактично не були ні чиновниками, прокурором, який 20 років на посаді, а в нього 5 будинків. Прийшли із приватного сектору. Мова ж не про те, що хтось має дорогу машину чи дорогу сумку. А те, чи це відповідає тому, що він ці гроші заробив, - каже парламентарка.
Про можливі зміни в Кабміні говорить: "Як мінімум треба призначити повноцінного міністра енергетики". Саму зміну уряду Шмигаля на фракції не обговорюють.
З люксового BMW X6 виходить депутатка Юлія Гришина.
На 1-му поверсі дві рамки металошукачів.
- Обережно, не поспішайте, - каже охоронець, перевіряє сумку.
Заходить міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов, віце-прем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.
Присутні - у масках. При вході на столі – антисептик для рук.
Поспішає і нещодавно призначений голова Черкаської ОДА, діючий народний депутат Олександр Скічко.
Про нову роботу розповідає: "Не зможу розповісти у двох реченнях, проблем надзвичайно багато. Починаючи від бюрократично-організаційних і закінчуючи якістю медичного обслуговування, доріг, довезення дітей в школу. Йде зростання показників (поширення коронавірусної інфекції. – ред.). У порівнянні з Івано-Франківською чи Закарпатською областями у нас набагато краща ситуація, заповненість ліжок – 30%. Паралельно готуємося до розгортання нових".
Каже, питання складання його депутатського мандату розглянуть наступного тижня.
На 3-му поверсі пригощають круасанами, чизкейками і печивом. З напоїв – мінералка, кава, соки. Столики розставлені за 2 метри один від одного.
Близько 11:00 у коридорі з'являються голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко і очільник парламентської фракції Давид Арахамія.
- Ви сьогодні правильно запаркувались? – запитує журналіст.
- Сьогодні – правильно, - відповідає.
- Точно не хочу третього локдауну. Але може бути, що треба буде посилювати карантин, - говорить Корнієнко. - Треба все таки спробувати ще попрацювати над вакцинацією. Депутати вакцинуються. На жаль, мені за медичними показами ще не потрібно, бо нещодавно хворів.
Початок з'їзду затримують на 10 хв. У залі з'являються президент Володимир Зеленський, спікер Дмитро Разумков, прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Звучить гімн. Зеленський виступає з трибуни.
- Проти нас стара система, олігархи, їхні засоби масової інформації, судді, депутати – які втратили недоторканність, - каже президент. - Чиновники, які втратили схеми. Тіньові царьки, які скуповували землю, що ніби-то не продається, тіньові букмекери, що заробляли мільярди, не сплачуючи жодної гривні до бюджету. Ті, хто поливав нас останніми словами, а тепер набиваються в друзі. Ті, хто були друзями, а тепер поливають нас останніми словами.
Сьогодні партія "Слуга народу" починає новий період. Ми подорослішали, визнали помилки та зробили висновки.
Ми поступово очищуємо команду від засланих козачків та випадкових людей. Якщо в цьому залі є ті, хто досі не зрозумів різницю між справжньою думкою народу і своєю Facebook-бульбашкою, або ґвалтом анонімних телеграм-каналів про "все пропало" - краще будь-ласка встаньте і підіть зараз.
До зали заходить виключений з фракції нардеп Олександр Дубінський, проти якого США ввели санкції. Слухає Зеленського на сходах, поряд із ним мажоритарник із Харкова Олександр Куницький.
- Партія "Слуга народу" завжди буде працювати не для 73 або 54 відсотків. А для всіх 100 відсотків громадян України, - продовжує Зеленський. – І на всі 100%. Я впевнений на 200%. Слава Україні.
- Героям слава, - відповідає зал. Оплески. Дубінський не аплодує.
Після президента виступає спікер.
- Будуть стояти виклики – мідні труби, вогонь і вода. Це все те, через що нам доведеться пройти, - каже Разумков.
Грає музика з ролику президентської кампанії Зеленського.
- Я себе також відношу до слуг народу, тому що служу народу України в команді слуги народу і президента Зеленського, - говорить Шмигаль. – Сьогодні маємо політичну волю президента, маємо в руках всі необхідні можливості зробити з нашої країни процвітаючу, успішну державу. Є низка викликів – з однієї сторони війна з Росією і тимчасова окупація частини нашої території, з іншої – світова пандемія коронавірусу.
Ідеологом партії називають першого віце-спікера Руслана Стефанчука. ""Слуга народу" не провалила жодної обіцянки", - заявляє.
Оголошують півгодинну перерву.
У буфеті більшає людей. Присутні знімають маски, щоб поїсти. Дехто у рукавичках.
- Колосальний ріст хворих можна було зупинити, якби мери-популісти, такі, як мер Івано-Франківська під час введення локадуну не сказав би: "Я закликаю всіх виходити на роботу". А сьогодні він жаліється: "Допоможіть, у мене люди помирають". Я його попереджав ще в січні, - каже голова Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький. - Ситуація дуже погана, третя хвиля. Треба вакцинуватися і виконувати вимоги безпеки – маска, дистанція.
Член Комітету з питань антикорупційної політики Олексій Жмеренецький несе тарілку з чизкейком.
- Нарешті ота весна з посадками почалася, - каже він.
У залі з'їзду люди фотографуються на фоні зеленого логотипу.
Продовжують без Зеленського, Разумкова і Шмигаля.
- Знаходимось на новому етапі розвитку партії, - каже Корнієнко. - Пройшли місцеві вибори – пройшли, як пройшли (сміх у залі). Є результати феноменальні в деяких областях. Є ситуації, не буду казати ганебні, але неприємні.
Те, що у "Слуги народу" немає жодного мера обласного центру, я б відносив і на свою адресу і всіх наших штабів. Недопрацювали. У нас потужна команда – 7 тисяч людей, за армійськими стандартами – це дивізія. І тепер наші з вами старі відмазки, що в нас немає місцевого рівня, тому не можемо якісно реформувати країну, вони вже не працюють.
На з'їзд прибули 139 осіб.
Створюють політраду партії. Спочатку пропонують кількість членів 60, потім – 73. Корнієнко називає цифру символічною.
До політради крім нардепів-"слуг" увійшли 4 члени уряду – Ольга Стефанішина, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко і міністр юстиції Денис Малюська.
Згодом на засіданні політради її головою стає Арахамія. Серед заступників - Руслан Стефанчук, Євгенія Кравчук, Андрій Мотовиловець і Вадим Галайчук. Разумков до ради не увійшов.
Також створюють Національну раду громад, оголошують нову доктрину. "Економіка з прозорими ринками, вільними від монополій і корупції", - сказано у тексті.
Депутатка Марина Бардіна презентує рух "Зе-жінки".
- У партії поки ще 22% жінок. Але буде шанс покращувати ці показники, - каже вона.
Ближче до 14:00 порожніх крісел у залі стає більше.
- Це тільки початок, - говорить Корнієнко. - Будуть і Зе-підприємці (знову сміх), Зе-пенсіонери.
Заявляє про "кадрові ліфти" і молодіжку партії.
О 14:15 завершують з'їзд. Звучить гімн.
- Слава Україні, - звертається Корнієнко.
- Героям слава, - відповідають присутні.
На брифінгу Арахамія заявляє: "Ми будемо просити його (президента Володимира Зеленського. – Gazeta.ua) йти на другий термін. А як він вирішить, це вже його особисте рішення".
"Цей з'їзд очевидно планувався давно. Був карантин, зараз певно знайшли вікно, - каже у коментарі Gazeta.ua журналіст Мілан Лєліч – Наскільки всі плани зреалізують – питання відкрите. Створити план – це 5% від загального успіху. Загалом – звичний політичний захід. Один із багатьох партійних з'їздів. Якихось виразних речей немає.
Поява президента була очікуваною. Поява спікера – що він в осяжній перспективі пов'язує своє майбутнє зі "Слугою народу". Це був знак "слугам" – я з вами, поки нічого свого не створюю. Сумнівно, що за зняття Разумкова знайдуться голоси. Поки питання про зміну керівництва Верховної Ради не стоїть на порядку денному.
Зеленський хотів показати, що партія кристалізовується. Вона була дуже хаотичною, буквально на ходу зібрана. Автомобіль їхав, а йому ще докручували колеса, кермо, коробку передач. Якісь випадкові люди сідали в цей автомобіль. Тепер все устаканюється".
Сценарій того, що з часом Україна отримає кордони 1991 року, стає дедалі реальнішим. Тому що наступний президент США Дональд США заходить у сильну переговорну позицію з Росією. Про це в коментарі YouTube-каналу РБК-Україна розповів політтехнолог Тарас ...
Співробітники імміграційної та митної поліції США планують масштабну операцію з припинення діяльності іммігрантів у країні. Посилення арештів почнеться після інавгурації Дональда Трампа, передають Патріоти України з посиланням на NBC News, CBS News і A...