Справжня революція? Експерти оцінили перспективи дронів-перехоплювачів

Безпілотні авіаційні комплекси (БАК) "ступили на поле" засобів протиповітряної та протиракетної оборони. Вони можуть перехоплювати ворожі безпілотники та вражати навіть гелікоптери та російські винищувачі у повітрі. Про це Еспресо розповіли експерти з з Консорціуму оборонної інформації - Валентин Бадрак та Володимир Горбулін, передають Патріоти України.

З початком повномасштабного вторгення ворог ефективно використовував тактику проникнення дронів-розвідників у глибокий тил України, де вони полювали на важливі об'єкти та наводили на цілі балістичні ракети.

Типові розвідувальні БАК ЗС РФ - Орлан, Zala чи Supercam, мають малу відбиваючу поверхню, тож є занадто малою ціллю для ППО, діють поза зоною дії ПЗРК на висоті 4 - 6 км, а використовувати проти них засоби РЕБ через потужний вплив на власні безпілотники та велику висоту польотів безпілотників противника неможливо. Тож єдиним варіантом відповіді могли стати саме перехоплювачі.

У лютому 2024 року бійці підрозділу безпілотних ударних систем “Аякс” 126-ї окремої бригади територіальної оборони вперше за допомогою FPV-дрона знищили російський ударний дрон літакового типу. За деякими даними, до кінця березня 2025 року було оприлюднено відео перехоплень вже понад 2,5 тисячі російських безпілотників розвідувального та ударного типів.

БАК-перехоплювачі почали виготовляти у різних формфакторах - від FPV-дронів квадрокоптерного типу до дронів літакового типу зі здатністю перехоплювати швидкісні цілі.

"Фактично, вже у 2024 році окреслилась тенденція, що дрони-перехоплювачі розвиватимуться як квадрокоптери-камікадзе, БАК-перехоплювачі літакового типу та як дрони протидії баражуючим боєприпасам типу Shahed ", - розповідають експерти.

Справді революційні події відбулися влітку 2024 року: 31 липня двокілограмовий український дрон “приземлив” 12-тонний російський вертоліт. У серпні 2024 року було зафіксовано збиття зенітним дроном російського Мі-28 у повітряному бою.

У травні 2025 року з’явилося перше відео перехоплення дроном російсько-іранського ударного безпілотника типу Shahed. Сили оборони, як було заявлено, успішно використовували дрон-перехоплювач Sting (“Жало”). Тоді ж було повідомлено, що підрозділ Сил безпілотних систем Darknode зі складу 412-го полку Nemesis знищив близько 100 ворожих дронів-камікадзе типу Shahed та “Гербер” за допомогою дронів-перехоплювачів.

Дрони-перехоплювачі набули масової поширеності та де-факто поступово перетворилися на частину протиповітряної оборони. Завдяки порівняно низькій вартості, простоті експлуатації та можливості виробництва на непрофільних підприємствах БАК-перехоплювачі стають усе доступнішими.

У 2025 році БАК-перехоплювачі почали збивати цілі на відстанях, які раніше були абсолютно недосяжними. Скажімо, на початку червня український зенітний FPV-дрон перехопив російський розвідувальний безпілотник “Орлан-10” вже на відстані 33 км за лінією фронту - над територією Курської області. Для такого перехоплення використовувався новітній FPV-дрон літакового типу “Чаклун”.

"Відносно невисока вартість перехоплювачів продовжує відігравати ключове значення у тому, що їхнє використання лише зростає: приміром, Сили оборони України у 2025 році почали використовувати БАК-перехоплювачі літакового типу “Техно Тарас” вартість якого при висоті до 6000 метрів та радіусі дії до 35 км становить лише 1600 доларів. Невипадково його встигли назвати “вітчизняним дешевим засобом ППО” , - розповідає Валентин Бадрак.

"Можна спрогнозувати, що наступними кроками до удосконалення стануть автоматизація, зокрема широке застосування автоматичного захоплення та наведення на ціль та автоматизованого підриву бойової частини при наближенні до цілі. І, зрозуміло, мова йтиме про удосконаленого програмування БАК, а згодом і елементів штучного інтелекту (ШІ)", - вважає Володимир Горбулін.

Експерти також прогнозують розробку зенітних дронів-гібридів, тобто фактично зенітних ракет-дронів - для збиття вертольотів, великих багаторазових безпілотників оперативно-тактичного та оперативно-стратегічного рівнів. Для цього на БАК будуть використовувати реактивні двигуни.

Допитують і кидають на підвал: Українці тікають від мобілізації у Придністров’я, а потрапляють до лап ФСБ

субота, 12 липень 2025, 23:40

Українських чоловіків, які тікають від мобілізації через невизнане Придністров’я, по той бік кордону чекають допити, приниження та фільтрація від підконтрольної ФСБ служби. Про це йдеться в матеріалі "Слідство.Інфо", передають Патріоти України. Організ...

Не все так просто: Захід окупантів у Дніпропетровську область посилить проблеми в армії РФ, - ISW

субота, 12 липень 2025, 23:25

Інститут вивчення війни (ISW) вважає, що війська країни-агресора Росії не зможуть захопити всю Донецьку область до кінця 2025 року, а можливий захід окупантів на територію Дніпропетровської області поглибить наявні проблеми в армії РФ Про це йдеться у ...