Українці збирали кошти на нові дрони для ГУР, самі того не підозрюючи. Історією про незвичайний збір та створення дронів "Бобер" 16 листопада поділився голова фонду "Повернись живим" Тарас Чмут, передають Патріоти України.
Влітку 2022 року до фонду звернулися представники української розвідки. Вони попросили придбати тестову партію БПЛА з дальністю до 600 кілограмів. Бойова частина кожної такої "пташки" важила до 25 кілограмів.
Керівник фонду розповів, що пропозиція звучала "амбітно", адже ГУР збиралося діставати ворога у неочікуваних місцях. Розвідники прагнули змусили Росію розпорошити свої ресурси та тримати "в тонусі" глибокі тили.
"Чудова заявка на вітчизняну "зброю помсти"", — підкреслив Чмут.
Фонд та відомство уклали першу угоду — про купівлю десятка безпілотників-камікадзе. На це витратили 40 мільйонів гривень.
"Перші бойові застосування підтвердили перспективність обраного напряму", — розповів волонтер.
Він пояснив, що не усі безпілотники досягали цілі, але напрям був обраний вдало. Тож організація погодила з ГУР новий проєкт — таємний.
"Ми готові були знайти способи як зібрати кошти, але не допомагати ворогу інформацією. І ми були готові не розкривати деталі стільки, скільки б того вимагала ситуація", — згадав Чмут.
Тоді перед волонтерами постало непросте завдання. Вони мали "продати" народу те, що не могли показати. Фонд мав зібрати 230 мільйонів гривень, але не давати даних про ціль збору.
"Так народився "Black Box" — 230 мільйонів гривень на "Чорну коробку" — або ж 60 безпілотників далекого радіусу дії", — заявив голова "Повернись живим".
Зібрані українцями гроші допомогли не лише закупити необхідні для атак БПЛА, але й посприяли їхній еволюції. З часом попередню версію безпілотників замів "Бобер" — досконаліша модель з більшими дальністю польоту та масою бойової частини. Ці дрони здатні уражати ворога на відстані до 800 кілометрів, а також обладнані кращою аеродинамікою та звʼязком.
"Усі перші 45 серійних "Бобрів" придбали саме ви. Ще 15 виробів — це "дідусі "Бобра", якщо так можна сказати", — підкреслив Чмут.
"Колосальна ефективність. Навіть враховуючи те, що далеко не всі "коробки" досягали своїх цілей", — зауважив волонтер.
Дрони, куплені на донати українців, змусили ЗС РФ відтягнути частину ресурсів у тил та пояснювати суспільству недосконалість своєї ППО. Окрім того, безпілотники вдарили по заводах, де виготовляються компоненти для російських ракет — типів Х-59, Х-31 та Х-35. Також був завданий удар по сховищу балістичних частин "Іскандерів".
"Ну і звісно ж це ваша інвестиція у розвиток вітчизняного виробництва подібних БПЛА. І накопичення досвіду їх експлуатації та застосування. Це про "гру в довгу". Дякую усім хто долучився до "Black Box". Далі буде", — підсумував голова фонду.
Понад 20% українців вважають, що Україну ніколи не будуть готові прийняти у НАТО, це на десять процентних пунктів більше, ніж у 2022 році. Як повідомляє "Європейська правда", такі результати опитування опублікувала компанія Gallu, передають Патріоти Ук...
Командування російської армії кидає в бої на Покровському напрямку піхотні підрозділи. Вони наразі здійснюють атаки без залучення бронетехніки завдяки активному застосуванню ЗСУ дронів.Про це повідомив військовослужбовець 68-ї окремої єгерської бригади...