Станом на 21:00 за місцевим часом (через годину після закриття дільниць) ЦВК вже опрацювала дані з понад 96,4% дільниць. За попередніми результатами на дострокових президентських виборах у Киргизстані Садир Жапаров набирає 79,18% голосів, другим іде Ахдан Мадумаров (6,7%).
Загалом на виборах мали змогу проголосувати 3,56 млн людей. Як повідомляє KLOOP, ЦВК Киргизстану наразі не оприлюднила інформацію щодо фінальної явки на виборах. За підрахунками видання, проголосувати прийшли 38-39% виборців.
Паралельно з президентськими виборами в країні відбувався референдум щодо форми правління. ЦВК вже опрацювала дані з 95,9% дільниць. За попередніми підрахунками, 81,2% громадян проголосували за президентську форму правління, 10,8% — за парламентську.
Хто взяв участь у виборах?
У президентських виборах взяли участь 17 кандидатів. Загалом подалися 18 кандидатів, але один із них нещодавно вийшов із перегонів.
Зокрема, балотувався Адахан Мадумаров, лідер партії «Бутун Кыргызстан», яка на парламентських виборах у жовтні стала єдиною опозиційною політсилою, що потрапила до парламенту. Також бере участь у виборах колишній глава Державного комітету з нацбезпеки Абділ Сегізбаєв.
Фаворитом президентських перегонів називають Садира Жапарова, якого під час жовтневих протестів у країні звільнили з в'язниці. Як пише «Радио Аззатык», майже всі опоненти Жапарова критикували його на дебатах. Хоча сам Жапаров не брав участі в дебатах, бо «був зайнятий зустрічами з виборцями».
Він двічі був депутатом парламенту: у 2005-2007 роках та у 2010-2013. У 2012 році він намагався захопити «Білий дім» у Бішкеку, висловивши протест проти націоналізації найбільшого золоторудного родовища країни «Кумтор». Суд визнав його винним в організації мітингу та засудив до одного року й шести місяців позбавлення волі, але пізніше його виправдали та звільнили.
У 2013 році під час протестів проти націоналізації «Кумтору» мітингувальники намагалися захопити в заручники губернатора Іссик-Кульської області Емілбека Каптагаєва. Тодішня влада звинуватила в цьому, зокрема, Жапарова, який не визнав своєї провини та виїхав із країни. Протягом певного часу проживав на Кіпрі, а у 2017 році намагався повернутися до Киргизстану, але на кордоні його затримали. Суд призначив йому покарання в 11 років і 6 місяців позбавлення волі.
З початком політичної кризи в країні та масових антиурядових протестів у Бішкеку у жовтні 2020 року політика звільнили з в'язниці протестувальники.
Чому відбувалися дострокові вибори?
15 жовтня на тлі політичної кризи президент Киргизстану Сооронбай Жеенбеков пішов у відставку — він «не хотів бути президентом, який стріляє у своїх громадян».
Тоді у жовтні-листопаді прем'єр-міністром і виконувачем обов'язків президента Киргизстану був Садир Жапаров. Згодом він склав повноваження, зараз в. о. президента — Талант Мамитов.
Російські окупаційні війська намагаються навести понтонні переправи для бронетехніки через річку Оскіл, створюючи умови для оточення або штурму міста Куп’янськ на Харківщині. Про це у телеефірі повідомив речник ОТУ "Харків" Павло Шамшин, передають Патр...
За лаштунками політики адміністрації США республіканці вже кілька місяців намагаються схилити президента Дональда Трампа до більш жорсткої позиції щодо Росії. Центральною фігурою в цих зусиллях є спецпредставник з питань України та РФ Кіт Келлог.Також ...