Російський диктатор Володимир Путін озвучив нову порцію маячні і дивних заяв на Валдаї. При цьому він спробував відгородити Кремль від причетності до вбивства Євгенія Пригожина та фактично визнав, що його справжні цілі у війні проти України перевищують заявлені. Про це йдеться у новому зведенні Інституту вивчення війни, передають Патріоти України.
Аналітики ISW проаналізували більше ніж тригодинний виступ Володимира Путіна (промова і відповіді на запитання) під час засідання 20-го дискусійного клубу Валдай 5 жовтня і акцентували на кількох моментах з нього.
Диктатор повторив численні брехливі наративи про війну в Україні (нібито Захід ініціював конфлікт ще в 2014 році; нібито розширення НАТО загрожує безпеці Росії; він також перебільшив втрати особового складу та техніки ЗСУ, намагаючись зобразити український контрнаступ як провальний). Крім того, він заявив, що війна в Україні не є «територіальним конфліктом», а стосується прагнення РФ встановити принципи нового багатополярного світового порядку; при цьому ООН і сучасне міжнародне право «застаріли і підлягають знищенню». З цієї нагоди ISW нагадує свою оцінку про те, що справжніми цілями Путіна досі залишаються розширення влади Росії, викорінення української державності та розпад НАТО. При цьому висловлена Путіним мета встановлення нового світового порядку ще більше підтверджує оцінку ISW про те, що цілі Путіна в Україні суттєво перевищують задеклароване ним реагування на нібито загрозу від НАТО або ж завоювання ним обмеженої додаткової території.
Путін також заявив, що Росія нібито успішно завершила випробування ядерної крилатої ракети Буревісник і міжконтинентальної балістичної ракети Сармат. Обговорюючи доктринальне застосування Росією ядерної зброї, Путін заявив про те, що наразі немає сучасної ситуації, яка б загрожувала існуванню Росії, і що жодна країна не застосувала б ядерну зброю проти РФ. ISW нагадує, що раніше Кремль використовує ядерну риторику, аби спонукати США та їхніх союзників тиснути на Україну для початку переговори, а також що використання Росією ядерної зброї в Україні залишається малоймовірним.
Пояснення загибелі Євгенія Пригожина, яке Путін озвучив на Валдаї, аналітики ISW називають щонайменше «дивним» та спрямованим на те, щоб відвести провину від Кремля. За словами Путіна, голова Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін повідомив йому, що слідство нібито виявило в тілах загиблих на борту літака Пригожина осколки гранат — натяк на те, що гранати здетонували всередині літака. При цьому, як заявив диктатор, розслідування нібито виключило зовнішні чинники, які могли спричинити авіакатастрофу. Він додатково озвучив натяки на те, що жертви авіакатастрофи могли вживати алкоголь чи наркотики на борту — ймовірно маючи на увазі, що це могло призвести до недбалого поводження з гранатами, що з незрозумілої причини мали б бути на борту, підсумовує ISW версію Путіна. Експерти переконані, що таке дивне пояснення авіакатастрофи, «ймовірно, є спробою звинуватити самого Пригожина у власній смерті та смерті його соратників і ще більше зганьбити серед тих його прихильників, які залишилися». Путін також заперечив існування приватних військових компаній (ПВК) у Росії, вказуючи на те, що майбутнє ПВК Вагнера досі залишається неясним. Водночас ISW оцінює як «абсурдну» заяву Путіна про те, що ПВК в Росії не існує.
Тим часом Збройні сили України продовжували наступальні дії в районі Бахмута та на заході Запорізької області та, як повідомляється, 5 жовтня досягли подальшого просування. Генштаб ЗСУ повідомив, що українські сили досягли неуточнених успіхів на схід від Андріївки (10 км на південний захід від Бахмута), а речник українського Таврійського угруповання військ ЗСУ полковник Олександр Штупун повідомив, що українські сили досягли часткового успіху на захід від Роботиного (10 км на південь від Оріхова).
Окупаційні російські війська, схоже, можуть дуже стурбовані можливими майбутніми операціями ЗСУ на лівому (східному) березі Дніпра на Херсонщині. Про це свідчать дані одного з російських «воєнкорів», відповідно до яких російські військові, ймовірно, передислокували на Херсонський напрямок підрозділи 41-ї загальновійськової армії та підрозділи 810-ї окремої морської піхотної бригади. 22 вересня очільник ГУР Міноборони України Кирило Буданов заявив, що цю бригаду морської піхоти «повністю розгромлено», однак тепер вона може бути в процесі відновлення, вказують в ISW.
Коментуючи інформацію про те, що Росія будує постійну військово-морську базу в Абхазії, аналітики ISW припускають, що вона, швидше за все, залишиться невеликою. Підтримуваний Росією т.зв. «президент» квазіреспубліки Абхазія Аслан Бжанія оголосив 5 жовтня, що він підписав угоду з російською владою про будівництво постійної військово-морської бази РФ поблизу окупованого міста Очамчира в Абхазії. Супутникові зображення свідчать, що існуюча портова інфраструктура в цьому містіобмежена, а навколишня берегова лінія складається з піщаних пляжів — тобто є місцевістю, яка здебільшого не підходить для будівництва військово-морської інфраструктури. Існуючий порт непридатний для того, щоб стати основною базою російського Чорноморського флоту, але російські військові могли б розширити існуючу військово-морську інфраструктуру та використовувати порт Очамчира як допоміжну базу в майбутньому, прогнозують в ISW.
Західні союзники України під час повномасштабного вторгнення РФ припустилися великої помилки. Вони злякалися ядерних погроз Кремля і восени 2022 року різко скоротили темпи підтримки України. У цей час українська армія проводила свій перший і успішний к...
Втрати російських військ в агресії проти України 2024 року становили 429 тис. 660 вбитими й пораненими, що більше, ніж 2022 і 2023 року. Про це повідомляє Міноборони Великої Британії на платформі Х, передають Патріоти України. Так, за оцінкою британськ...