Державна рада Туреччини позбавила собор Святої Софії (Айя-Софія) статусу музею і зареєструвала його як мечеть. Відповідне рішення ухвалила Держрада в п’ятницю, 10 липня, передають Патріоти України із посиланням на турецьке агентство Anadolu.
Згідно з рішенням влади, собор знаходиться на балансі Фонду імені Султана Мехмета Хана і може використовуватися як мечеть. Саме такий статус будівлі вказали у державному реєстрі нерухомості й вiн не підлягає зміні.
У рішенні Держради зазначається, що Айя-Софія не може бути використана в будь-яких інших цілях з юридичної точки зору. Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган підписав указ про зміну статусу собору і перетворення його на мечеть.
Будівництво Айя-Софії почалося в Стамбулі у 532 році, а освящення відбулося 27 грудня 537 року. Протягом 916 років собор вважався найбільшим храмом у світі, а в 1453 році він став головною мечеттю Османської держави.
Собор Святої Софії, який знаходиться в історичному центрі міста в районі Султанахмет, століттями вважався символом завоювання столиці Візантійської імперії. 24 листопада 1934 року уряд Туреччини перетворив пам’ятку на музей. У 1985 році Айя-Софія була визнана пам’яткою світової спадщини ЮНЕСКО.
У липні 2016 року в стінах собору вперше за 85 років прозвучав заклик до молитви – азан. 29 травня 2020 року в рамках урочистих заходів, присвячених 567-й річниці завоювання Стамбула, в храмі була озвучена сура “Аль-Фата” з Корану.
Релігійні діячі деяких країн світу, зокрема США, Росії та Греції, виступили проти планів перетворити музей на мечеть. Також на це негативно відреагували деякі експерти і в самій Туреччині. Константинопольський патріарх Варфоломій заявив, що перетворення музею Айя-Софія може обернути мільйони християн по всьому світу проти ісламу, оскільки собор є «місцем і символом зустрічі, солідарності та взаєморозуміння між християнством та ісламом».
У Російській православній церкві висловили жаль у зв’язку з ухваленням рішення перетворити собор на мечеть. Протоієрей РПЦ Андрій Ткачов навіть порівняв це з пожежею в соборі Паризької Богоматері у Франції.
«Мене це засмутило, звичайно. Мені хочеться, щоб Софія була церквою. Був проміжний стан – музей, але не мечеть. Я хотів, щоб це був храм і там служили літургію. Мечеть у Святій Софії – це те ж саме, що пожежа в соборі Паризької Богоматері. Будемо дивитися, що буде далі – який резонанс це рішення викличе», – зазначив Ткачов.
У свою чергу голова МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу раніше заявляв, що влада має намір перетворити Айя-Софію в мечеть без урахування думки іноземних держав.
На Куп’янському напрямку бійці 2-го батальйону 15-ї бригади Нацгвардії "Кара-Даг" взяли в полон ворожу піхотну групу, яка намагалась закріпитися зоні відповідальності українського підрозділу, передають Патріоти України. "На Куп’янському напрямку бійця...
Речник Української добровольчої армії Сергій Братчук зазначив, що під час великоднього перемир'я противник здійснював ротаційні заходи на всіх ділянках фронту. Про це він сказав в етері телеканалу "Еспресо", передають Патріоти України. . "Що стосуєтьс...