"Цифри президента не відповідають дійсності": Військовий експерт розповів, чи дійсно на заводі Малишева з 2009-го зробили один танк

Українські механізовані танкові бригади укомплектовані технікою й потребують скоріше ремонту, а не нових танків.

Сергій Згурець. Фото: Укрінформ.

Харківський завод Малишева виготовляв танки на експорт. Про це розповів військовий експерт Сергій Згурець, коментуючи слова президента Володимира Зеленського, що на заводі Малишева в Харкові з 2009 року побудували один танк. А за радянських часів, мовляв, було 900 танків на рік, передають Патріоти України.

- Цифри президента не відповідають дійсності. За цей час завод Малишева виготовляв танки, виконуючи низку закордонних контрактів. Танки робили на експорт. Виконали Таїландський контракт на виготовлення 49 нових танків "Оплот". Завод бере участь у виконанні зовнішньо-економічних угод на постачання повторно-трансмісійних відділень до низки країн, включно з Пакистаном, - каже Сергій Згурець. - Від Міністерства оборони замовлень на нові танки не було. Лише на ремонт. У цьому беруть участь як завод Малишева, так і низка інших оборонних підприємств.

Підприємство виконує роботу по двом напрямкам: державне оборонне замовлення і ремонт та модернізація техніки. Завод Малишева брав участь у ремонті танків "Булат" і "Т-84". Там відремонтовано щонайменше 50 танків "Булат". Відновлені машини отримала армія і експортери.

Є необхідність будувати нові танки для української армії?

- На сьогодні українські механізовані танкові бригади укомплектовані технікою. Корпусний резерв також. Є питання в їхньому ремонті та модернізації. До цього залучатимуться всі підприємства оборонно-промислового комплексу, які знаходяться в управлінні концерну "Укроборонпром". Якщо говорити про танки, тут є дві різні складові: збереження компетенції держави проектувати нову техніку та спроможності підприємств здійснювати ремонт.

У першому випадку перед конструкторами ставиться завдання нарощування компетенції машини. Це відноситься до розвитку оборонно-промислового комплексу.

Модернізація танків не здійснюється на заводі Малишева, її проводять на інших підприємствах. Зокрема на Львівському, Київському, Харківському.

Чи потрібно нам розширювати ринок збуту наших танків за кордоном?

- Ринок збуту нині є найбільш нагальною потребою всіх підприємств ОПК. Замовлення з бронетехніки є мізерними. Підприємства, які займаються ремонтом або модернізацією, не знають свої замовлення на наступний рік. Але воно точно буде меншим, ніж попереднього.

Які проблеми є найбільш гострими в цій галузі?

- Головна проблема пов'язана з виготовлення бронетанкової техніки. Це розвиток компетенцій, спроможність українських підприємств ремонтувати, модернізувати і створювати нову техніку. Питання не стільки в коштах, скільки у відсутності кадрів, спроможних забезпечити весь ланцюжок по виготовленню техніки, починаючи від зварювання корпусів до проектування перспективних машин.

Через нераціональну взаємодію між "Укроборонпромом" та Міноборони за останні роки втрачено зв'язок. "Укроборонпром" йшов своїм шляхом, забезпечуючи можливість виживання за рахунок експорту, а Міноборони займалося ремонтом. При чому сам процес ремонту має обмежену прибуткову частину і ця робота не надто цікавила оборонні підприємства, оскільки рентабельність робіт Міноборони низька. Говорити про розвиток підприємств неможливо, тому що не було можливості переоснащувати виробництво за ту долю прибутку, визначену Міноборони.

У свою чергу Міністерство економічного розвитку 2018 року виділило суму для переоснащення заводу Малишева - на закупівлю нового устаткування, яке пришвидшить виготовлення двигунів.

Танки і двигуни найбільш затребувані на експорт. Зокрема в Пакистан. Темпи модернізації танків і виконання декількох експортних контрактів гальмує виготовлення двигунів. Тому закуплено устаткування для пришвидшення цих процесів. Подібне устаткування потребують й інші заводи, якщо говорити про створення нової техніки і перехід від ручного зварювання до автоматизованих зварювальних ліній.

Джерело: Gazeta.ua

У ворога є план: Ігнат пояснив, чи готуватися до масованої атаки в треті роковини повномасштабного вторгнення Росії

неділя, 23 лютий 2025, 11:52

Питання масованої атаки в треті роковини повномасштабного вторгнення Росії нині активно обговорюють в соцмережах українці, а Telegram-канали попереджають про ймовірність такої атаки. Цю ситуацію прокоментував в інтерв'ю "Радіо Свобода" керівник управлі...

Ефектні кадри: Розвідники показали, як підривають укріплення та позиції росіян на півдні України (відео)

неділя, 23 лютий 2025, 11:50

Воїни-розвідники показали, як знищують укріплення та позиції росіян на півдні України. Бійці застосовують дрони, передають Патріоти України з посиланням на ГУР Міноборони в Telegram. На кадрах зафіксована робота бійці групи БПЛА підрозділу "Химера" у с...