Колишній український льотчик Володимир Топонар помер в окупованому Криму. Майже 20 років тому суд визнав його головним винуватцем Скнилівської трагедії, коли падіння навчально-бойового літака Су-27 у натовп призвело до загибелі 77 люде, передають Патріоти України.
2022 року в ЗМІ стали поширюватися чутки про нібито участь Топонаря у війні проти України. OBOZREVATEL розповідає, що про це відомо.
Ас "Українських соколів"
Топонар народився 1957 року в селі Розсипному біля Тореза на Донеччині (зараз окуповано Росією). Вивчав двигунобудування в Харківському авіаційному інституті, закінчив Чернігівське вище авіаучилище льотчиків, також пройшов навчання в Центрі підготовки льотчиків-випробувачів. Після розпаду СРСР служив у Криму у ВПС України, у державному авіаційному науково-дослідному центрі ЗСУ у Феодосії.
1995 року потрапив до елітної пілотажної групи "Українські соколи" як льотчик вищого класу. Аси з цієї групи брали участь в авіашоу по всьому світу. Талановитий Володимир Топонар, який дослужився до звання полковника, був одним із лідерів "Українських соколів" за складністю фігур та кількістю годин нальоту, але кар'єру льотчика обірвала авіакатастрофа в Скнилові.
Скнилівська трагедія
27 липня 2002 року на Скнилівському аеродромі Львова відзначали 60-річчя 14-го авіаційного корпусу ЗСУ. Під час авіашоу винищувач Су-27, завершуючи фігуру найвищого пілотажу, впав на глядачів. Загинуло 77 людей, у тому числі 28 дітей, близько 300 отримали поранення.
Обидва льотчики, полковники, пілоти 1-го класу "Українських соколів" командир Володимир Топонар та другий пілот Юрій Єгоров, катапультувалися вже після контакту із землею та отримали незначні травми.
Скнилівська трагедія стала найбільшою за кількістю загиблих катастрофою в історії авіашоу.
Розслідування було розпочато негайно. Декілька представників ВПС зняли з посад, декого було заарештовано. Топонар отримав найсуворіше покарання – 14 років позбавлення волі. Єгоров отримав вісім років в'язниці.
Також були визнані винними Анатолій Третьяков, заступник командувача 14-го авіакорпусу (шість років в'язниці), Юрій Яцюк, заступник керівника польотами (шість років в'язниці) та Анатолій Лукіних, начальник служби безпеки польотів 14-го авіакорпусу (чотири роки умовно). Всіх засуджених також зобов'язали виплатити штрафи. Ніхто з них своєї провини у трагедії не визнав.
Життя після ув'язнення
Володимир Топонар провів в ув'язненні вісім років. 2008 року президент Віктор Ющенко помилував Третьякова та Єгорова, а Яцюка з колонії достроково випустив місцевий суд.
Топонар також не відбув весь вирок. 2013 року висновок йому замінили на виправні роботи. Після звільнення він оселився біля колонії в селі Зікрачі біля міста Кагарлик на Київщині.
Уже на волі колишній льотчик продовжував твердити про свою невинність в інтерв'ю та телешоу. За його словами, виконуючи фігуру "напівбочки", він помітив несправність, але з землі йому наказали продовжувати вправи. У момент падіння Топонар нібито хотів підняти винищувач та не допустити аварії. У цей час Єгоров натиснув на катапульту і пілоти "з сидіннями вилетіли в повітря". "Правда нікому не була потрібна, тому що цапа-відбувайла вже призначили", – казав він.
Тим часом постраждала сторона стверджувала, що таким чином Топонар намагається зняти з себе провину за скоєне. Його також звинувачували в тому, що він так і не попросив вибачення в рідних загиблих.
Також вказувалося на заангажованість слідства та суду. Зокрема, адвокат Дмитро Гудима (зараз суддя Верховного суду) казав, що в матеріалах справи немає результатів аналізів крові Топонаря та Єгорова, в яких нібито було встановлено факт алкогольного сп'яніння.
Чи працював Топонар на Росію
У грудні адвокат Сергій Старенький (у минулому керівник пенітенціарної системи України), посилаючись на анонімні джерела, розповів, що нібито в лютому 2022 року перед вторгненням РФ швидка забрала Топонаря з його села і вивезла до окупованого Криму. Там 65-річний ексльотчик нібито поповнив лави авіації окупантів, яка атакувала Україну, зокрема Київську область.
"Це за словами односельців. І по-друге, це за словами засуджених, з якими він відбував покарання. Тобто вони контакт підтримували, і він їм сказав, що зараз літає. Вони йому телефонували, і він їм сказав, що ображений на державу Україну", – розповів Старенький.
За його словами, Топонар отримував російську пенсію. Рідні Володимира підтвердили цей факт, пояснивши, що він був прописаний у Криму і після окупації його пенсійна справа залишилася на півострові.
Така інформація виглядає як фантастика, але насправді в російсько-українській війні вже було зафіксовано схожий епізод, пише ВВС. Навесні 2022 року в Україні загинув 63-річний відставний генерал ВПС РФ Канамат Боташев, який отримав чотири роки умовно за катастрофу Су-27 в Карелії.
За чутками, він воював проти України в складі ПВК "Вагнер", яка активно вербує не лише ув'язнених, а й відставних військових.
У прокуратурі та Службі безпеки України ВВС заявили, що жодних даних про участь Топонаря у війні немає, як і кримінальних справ щодо нього.
На дзвінки сам Топонар не відповідав, проте журналістам вдалося зв'язатися з його сином. Іван Топонар також став військовим льотчиком (пілотує гелікоптери) та бере участь у боях з 2014 року, нагороджений орденом Данила Галицького.
Він відкинув усі звинувачення на адресу батька та назвав їх "нісенітницею". Водночас він визнав, що в середині лютого 2022 року Володимир виїхав із другою дружиною до Криму – на лікування.
У нього виявили рак четвертої стадії. Лікарі в Сімферополі заявили, що пухлина не операбельна. Топонаря помістили в медзаклад у Керчі, про нього дбала його дружина Тетяна, розповів син ексльотчика.
В останні місяці хворий був прикутий до ліжка і часто непритомнів. Коли почали відмовляти нирки, Володимир Топонар помер. Це сталося 21 січня, тіло кремували 25 січня і мали поховати 28 січня у Феодосії, розповів Іван.
Він каже, що до останніх днів регулярно зідзвонювався з батьком. Вони говорили про Скнилівську трагедію. Володимир Топонар до самої смерті не визнавав своєї провини.
"Ваня, ну це ж смішно! Ти ж коли вмієш на велосипеді їздити, можеш зістрибнути з бордюру? Я вдесятеро важкі фігури вищого пілотажу виконував на літаку за своє життя (ніж у Скнилові. – Ред.)", – переказав Іван слова батька.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) подала позов до Вищого антикорупційного суду про визнання необґрунтованою та конфіскацію частини майна, що оформлене на родичку чинного міністра аграрної політики та продовольства Віталія Коваля, передают...
Як повідомив Генштаб ЗСУ, загальні бойові втрати РФ з 24.02.22 по 09.05.25 орієнтовно склали: