У спеціальному сюжеті для програми “Вечір з Миколою Княжицьким” розповіли про захисників української землі, котрим держава відмовляється надавати громадянство через совкові, бюрократичні стандарти, передають Патріоти України.
Воював за Україну? Втік з лап КГБ Білорусі? Україна наразі не стала хабом політичних біженців. Щоб отримати хоч якийсь легальний статус ці люди змушені звертатися не до політичних, як у Вільнюсі чи Варшаві, а до бюрократичних органів в Києві.
Станом на 2020-й рік, в Україні проживає 2218 визнаних біженців та осіб із додатковим захистом. А також близько 2300 шукачів притулку. Країни походження дуже різноманітні та включають в себе 60 держав.
Український паспорт не надто цікавий азійським та африканським транзитерам. Але що робити з тими, хто воював за Україну і для кого це спосіб отримати захист?
“Україна має легалізувати осіб-іноземців, які несуть взагалі користь для України. Будь-яку користь, не обов’язково це користь на захист української держави, не обов’язково бійці та волонтери. Це можуть бути люди високооплачуваних професій, які залучають фактично інвестиції в Україну”, – зазначив директор БФ “Людина і право” Борис Захаров.
Українське законодавство залишилося у полоні радянських стандартів. Відірватися від совка у своїй міграційній політиці спонукала війна проти Росії. За попередньої влади, Верховна Рада прийняла Закон України про правовий статус іноземців, що захищають територіальну цілісність і суверенітет України. Він заборонив примусове повернення добровольців до країн-походження – Росії чи інших країн, що не визнають територіальну цілісність України.
З початку 2017 року легіонерів, які бажали отримати українське громадянство, налічувалося близько 400 осіб. У Державній міграційній службі зазначали, що у період від квітня 2014 до початку 2017 року громадянство отримали лише 4 іноземні добровольці: 2 білорусів і 2 росіян. При цьому у службі заявили, що статистичний облік бажаючих отримати громадянство України серед легіонерів не ведеться.
Жорстока бюрократична доля спіткала добровольця з Білорусі зі псевдонімом “Зубр”. Чоловік в Україні ще з Євромайдану. Встиг повоювати в “Азові”, “Правому секторі”, а згодом три роки офіційно прослужив у Збройних Силах України. “Зубр” мав намір отримати українське громадянство за участь у війні на Донбасі, оскільки режим Лукашенка заочно позбавив його білоруського паспорта, про що сповістив Інтерпол. Тепер, безперешкодно перетнувши кордон із сусідньою Польщею, чоловік не може повернутися в Україну.
“Процедура – це спрацювання Інтерполу. Через пів години мені дають документи про відмову в’їзду до України. Я такий думаю – ну, молодці, нормально так. Маю УБД, військовий квиток, офіційний шлюб з дружиною в Україні. А вони заявляють “відмовлено у в’їзді”. Хоча я отримав Інтерпол і проблему з паспортом конкретно через захист територіальної цілісності України”, – скаржиться “Зубр”.
Абсурд! Але, згідно українського законодавства, навіть якщо іноземець 5-7 років проживає в Україні, воював за її територіальну цілісність, має дружину чи чоловіка з українським паспортом – він все-одно повинен надати довідку з країни-походження про несудимість. А також поїхати туди, прямо в КГБ, щоб офіційно відмовитися від громадянства. Хоч і потрібно прибрати лише декілька норм застарілого законодавства – центральній владі немає до того діла.
Для того, аби зруйнувати Керченський міст, який зʼєднує РФ з окупованим Кримом, недостатньо буде самих лише ракет ATACMS. Для того, щоб руйнація переправи стала гарантованою, нам потрібні Taurus, передають Патріоти України. Передачу Україні цих ракет п...
Сьогодні Росія визнала, що зробила уже другий за цей рік крок до ескалації війни проти України. Як наголосив президент України, по Дніпру була застосована нова російська балістична ракета, передають Патріоти України. "Путін ударив по нашому місту Дніпр...