Президент України Володимир Зеленський напередодні свого візиту до Франції і переговорів із її лідером висловив жаль через те, що в Еммануеля Макрона "кращі взаємини" з главою Росії Володимиром Путіним, ніж із ним. Він підтвердив, що сам подавав запит на розмову з лідером країни-агресора щодо загострення на Донбасі, але йому не відповіли. Також зазначив, що українська держава не може нескінченно "залишатися в передпокої" Євросоюзу та НАТО. Про все це йшлося в інтерв’ю українського гаранта французькій газеті Le Figaro, зокрема й щодо війни. Його текст опублікували на сайті Офісу президента, Патріоти України пропонують ознайомитися з головними тезисами цієї бесіди.
Президент підкреслив, що українці не віддадуть РФ Донбас і Крим, і загалом ні клаптика своєї землі. Він наголосив, що країні-агресору не потрібна сильна, незалежна Україна, тому там "грають м'язами".
"Хотілося б просто, щоб не за рахунок України. Такі кроки росіяни роблять постійно, проводять ті чи інші навчання. Водночас вони дуже напружуються, коли в Чорному морі з’являються, наприклад, кораблі НАТО. Чи коли бачать зближення України з Альянсом. Коли Україні вдаються ті чи інші економічні прориви у співпраці з іншими країнами, росіяни також дуже на це рефлексують. Їм не потрібна сильна, незалежна Україна. Ми розуміємо це. Хоча я вважаю, що таке бажання – це їхня слабкість", – розповів Зеленський. На його думку, Росія почала не радіти українським перемогам та вдалим крокам ще з моменту незалежності.
Гарант підтвердив, що подавав запит на телефонну розмову з главою Росії, щоб обговорити загострення безпекової ситуації на Донбасі. Однак у Кремлі не лише не відповіли про не/готовність до переговорів між президентами, а й заявили, мовляв, такої розмови не було.
"Спершу вони офіційно сказали, що запиту не було. Але ж я пам’ятаю. Це, до речі, показник. Бо мене запитують, чи хоче Росія закінчити війну. На це питання можна відповісти діями: я подзвонив – мені не відповіли. На сьогодні така відповідь", – пояснив український лідер.
Також Володимир Зеленський назвав дуже небезпечною риторику Путіна і його оточення про "захист російськомовних громадян" в ОРДЛО. До того ж не тільки для України, а й для всієї Європи. Він нагадав, що спочатку Росія ввела паспортизацію на окупованому Донбасі, і зараз там 250-300 тисяч людей із російськими документами.
"Вони це роблять, щоб потім сказати, що "ми захищаємо громадян Росії". Дивіться: це наша земля, наша територія, на всіх не умовних, а реальних мапах світу. І на цих територіях живуть наші люди. І ми дуже відкриті, і там є громадяни різних країн. Тому що такий світ. І не треба захищати наші території від нас", – підкреслив гарант.
Президент заявив, що Україна не може постійно бути на порозі вступу в Європейський Союз і членства в Північноатлантичному альянсі. Він зазначив, що європейські партнери повинні нарешті перейти від розмов до рішень у цих питаннях. "Ми не можемо нескінченно залишатися в передпокої ЄС і НАТО. Настав момент перейти на новий рівень відносин і запросити Україну вступити в ЄС і НАТО", – підкреслив Зеленський.
Тут він висловив жаль через те, що французький президент Макрон "краще взаємодіє" з главою РФ Путіним, ніж із ним, "і це відбувається в той момент, коли Україна особливо потребує підтримки з боку Європи". Зеленський попередив президента Франції, що "історія не гладить по голівці, а б'є хуком тоді, коли ти не чекаєш".
Володимир Зеленський висловив переконання: Росія користується тим, що в ЄС немає єдиної позиції щодо "Північного потоку-2". Хоча будівництво і запуск газопроводу – це питання "енергетичної війни". Реалізація цього проєкту, вважає президент, призведе до програшу не тільки України, а й підтвердить "що так чинити можна".
"Це енергетична війна. Як і в будь-якій війні, не можна воювати, якщо немає єдності. Хтось точно програє. Якщо "ПП-2" добудують – не лише Україна програє. Це прецедент. І це так само, як із нашими окупованими територіями. Якщо люди визнають і звикають, із цим живуть, то, значить, так можна. Починаючи з Абхазії, Нагірного Карабаху, Придністров’я, а зараз – Крим, Донбас… Окупації Криму й Донбасу не було б, якби ще тоді світ сказав "так не можна", – пояснив Зеленський.
Представники Сполучених Штатів Америки на зустрічі в Парижі заявили, що вони хочуть домогтися повного припинення вогню у війні України з Росією протягом найближчих кількох тижнів. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на власні джерела, передають П...
Посланець президента США Дональда Трампа Стів Віткофф заявив, що Україна нібито може «менше дбати» про деякі регіони, якщо вони будуть «російськомовними». Про це він сказав у коментарі WSJ, говорячи про п’ять областей, які країна-агресорка «вписала» у ...