Новини щодо можливого вторгнення Росії в Україну з кожним тижнем стають більш напруженими. Європейські країни закликають своїх громадян залишити Україну, нідерландська авіакомпанія KLM припиняє польоти до України, а США вже називають точну дату вторгнення – чи то 15, чи то 16 лютого. Тому, щоб зрозуміти, наскільки високим є ризик вторгнення, якими є справжні плани Росії та наскільки підготовлена українська армія, у новому епізоді подкасту "Кляті питання" автори поговорили з Андрієм Цаплієнком – журналістом ТСН, досвідченим військовим кореспондентом, який з початку російської агресії висвітлює війну на Донбасі. Патріоти України пропонують вашій увазі деякі із його думок.
Про рівень загрози з боку Росії
Ситуація дуже складна, накопичення військ навколо України триває. Разом з тим, чесно кажучи, я не думаю, що повномасштабне вторгнення російське почнеться завтра або післязавтра. Тому, що момент раптовості вже втрачений. Будь-яка провокація з боку Росії, навіть на території Росії, не кажучи вже про окуповані території, буде сприйматися як створення штучного приводу для війни. Тому світова спільнота цей момент не проковтне.
Разом з цим є ймовірність того що Росія застосує, ну скажімо так, свою нову військову доктрину. А саме ті її моменти, які дозволяють їй використовувати фактор ядерного шантажу. І я думаю, що наступним кроком буде саме спроба залякати Захід і нас ймовірним використанням тактичної ядерної зброї.
Про плани Росії щодо України
Вони хотіли б, скажімо так, з найменшими своїми людськими і фінансовими витратами отримати неспроможність України самостійно розв'язувати державні питання та проводити самостійну політику. Тобто повернути нас під вплив Росії. З найменшими, я повторюю, людськими і фінансовими витратами. Це може статися лише в тому випадку, якщо Україна все ж таки ухвалить Мінські угоди на умовах Росії.
Якщо вони все ж таки впихнуть ці окуповані території, залишивши за собою повний контроль над ними, це унеможливить взагалі будь-яку інтеграцію України в європейські структури, в євроатлантичні структури, це по-перше.
По-друге, відбудеться колосальний вибух невдоволення активної патріотичної частини населення України. І може спровокувати, ну, не просто соціальний вибух, а відкритий конфлікт в Україні. Між людьми, які категорично не сприймають ці російські умови, а їх достатньо багато, і тими людьми, які є, прибічниками саме компромісів з Росією.
Тобто ми можемо повторити ту ситуацію, яка сталася 100 років тому після проголошення незалежності Ірландії. Коли Ірландія нарешті стала незалежною і виникло питання північних територій, які зараз називаються Північною Ірландією. І це спричинило громадянську війну вже в середині самої Ірландії.
Імовірно це є кінцевою метою Росії в цьому випадку. Тому, розуміючи це ми повинні діяти таким чином, щоб не ухвалювати Мінські угоди на умовах Росії й в трактуванні Росії. Добиватися того, щоб вони були виконані повністю, але в тому порядку, як це розуміє Україна.
Про відкритий напад
100 відсотків в російському генштабі є кілька планів ударів по Україні, кілька планів і алгоритмів відкритої війни з Україною. Гібридна вона так чи інакше триває і проксі-сили у вигляді так званих сепаратистів продовжують війну проти нас.
Плани відкритої війни я думаю, в російському генштабі безумовно є. Питання у тому, чи застосують вони ці плани. Бо тут є кілька важливих моментів. По-перше, психологічний момент, який стосується оцієї маси російських солдатів, яким імовірно нададуть наказ вирушати на Київ.
Чи усвідомлюють тисячі російських солдатів, що команда на Київ буде означати квиток в один кінець? Я думаю, що в сучасному світі ці люди прекрасно це усвідомлюють. Знаєте, є такий анекдот про пожежників: добре працювати пожежником, але якщо пожежа, то хоч звільняйся.
Російські солдати, які сидять навколо України, їм теж подобається, напевно, отримувати зарплату, виплачувати військову іпотеку отримувати соціальний пакет. Але я не думаю, що якщо їм дадуть команду, то вони з великим бажанням зайдуть сюди, на територію України, вмирати.
Так, чи інакше, навіть після ракетних ударів, навіть після авіаційних ударів, навіть якщо уявити собі в кошмарному сні ядерні тактичні удари, для того, щоб контролювати територію України їм доведеться заводити сюди піхоту, сухопутні війська і окупаційні сили.
І в ці окупаційні сили, в цих людей будуть стріляти, будуть стріляти наші тактичні групи, які добре засвоїли принципи мережевої війни і будуть чинити опір достатньо серйозний, який може тривати роками. Чи готова Росія нести тягар таких людських витрат і за що? Я не думаю що в Кремлі сидять настільки безумні люди, які не розуміють наслідків цієї історії.
Про українську армію
По-перше, вона з’явилася. Тому, що попередні українські лідери та еліти до 2014 року зробили все, щоб її майже знищити. Але вона відродилася. Відродилася і достатньо, достатньо ефективно, як мені здається. Можливо не так, як би нам хотілося, але це достатньо, скажімо так, боєспроможна сила.
Вона організована вже інакше, ніж радянська армія, ніж російська армія, яка – просто модифікована радянська армія. Це вже інша армія, яка засвоїла принципи мережевої війни, принаймі засвоює їх, мотивована.
Кістяк української армії – це дуже мотивовані люди. Армія орієнтована на захід і на західні цінності. Армія, яка, на мій погляд, відповідає стандартам і задачам НАТО та навіть більше, ніж деякі інші армії світу. При всіх проблемах які існують в нашій армії – при проблемах з фінансуванням, з недопостачанням певних ресурсів, наприклад пального. Але якщо казати про організацію армії – це другорядні питання.
Армія реально готова воювати за Україну. Причому армія, яка усвідомлює свої слабкості. Да ми розуміємо, армія розуміє, що слабкий флот у нас, розуміє, що немає в принципі ракетної серйозної зброї і протиракетної зброї, при тому, що в нас протиповітряна оборона достатньо якісна. Але протиракетної оборони в класичному розумінні у нас немає.
І військові усвідомлюють, що ну ефективно відбити ракетні удари ми не зможемо, якщо вони будуть. Але, знову ж таки повторюю, навіть після ракетних ударів треба ворогу заходити на цю територію і контролювати її. І для цього потрібні сухопутні війська. Так от протидіяти сухопутним військам агресора українська армія може достатньо ефективно, довго і творчо. І це такий позитивний момент насправді.
Про готовність військових до війни
Нормальні люди себе почувають в цих умовах, усвідомлюють ситуацію. Кажуть, що якщо треба буде воювати, будемо воювати. Ми і так воюємо вже 8 років. Люди сприймають це як частину роботи.
Я от постійно зв’язуюсь з хлопцями, які знаходяться в різних місцях на території України, які не тільки на Донбасі, на діючій лінії фронту, і біля Криму і біля Придністров’я. Нормальні настрої, готові до будь-якого розвитку подій. І це правильно.
Українська армія – це справжня армія, яка зможе правильно відреагувати на будь-яку ескалацію. Напевно всі люди є людьми: хтось злякається, хтось відступить, хтось кине зброю, може. Але більшість людей, які служать зараз в армії, вони знають заради чого вони там і повірте, в моральному плані, в плані підготовки кожного українського солдата наша армія на вищому рівні, аніж російська армія.
Да у російської армії зброї в більше, техніки більше. Але головне, мені здається, на полі бою під час війни – це інтелект і мотивація. Так от і з першим, і з другим в українській армії проблем нема.
Російські війська захопили позиції та відтісніли ЗСУ на захід від міста Курахове. Також армія РФ планує вийти на адмінкордон Донецької та Дніпропетровської областей від захопленого міста Велика Новосілка, передають Патріоти Україниз посиланням на звіт...
США можуть припинити свою участь у програмі щодо притягнення Росії до відповідальності за воєнні злочини. У Вашингтоні відмовляються називати РФ агресором, передають Патріоти України з посиланням на The Telegraph. За даними видання, США не захотіла на...