Польща, як і інші демократичні країни ніколи не підуть на такий крок, як видача Україні військовозобов’язаних чоловіків, яких вдома кваліфікують як ухилянтів, а за кордоном вони визнані біженцями. А консульське обслуговування громадян стосується внутрішньої політики країни, а не зовнішньої. Про те, як припинення консульських послуг для українців за кордоном відіб'ється на ставленні до них західних країн, розповів колишній член Уряду Польщі Петро Кульпа в коментарі для OBOZ.UA, передають Патріоти України.
Він назвав абсолютною маячнею розмови про те, що Захід видаватиме "ухилянтів" Україні."Це категорично в жодній площині не лізе. Тому що це можливо було б для країн, які б були диктатурами, за умови, що Україна є диктатурою. Але щодо демократичних країн, є права людини і так далі. Тим більше що це біженці, про що розмова. Немає такої можливості лише добровільно", – сказав польський експерт.
Кульпа також пояснив, що означає для українців за кордоном припинення надання їм консульських послуг. "По-перше, це може означати, що громадянин не може голосувати, не може балотуватись. Це мільйони людей, які будуть відрізані від можливості брати участь у визначенні долі України. Виходить так, що це поділ громадян на дві категорії – на тих, які готові захищати батьківщину, та тих, що наражаються на ризик адмінпорушення. Тому що досі було так, що не зареєструватись – це адмінпорушення", – зазначив польський політик.
За словами Петра Кульпи, такий крок з боку України вплине на зниження статусу українців за кордоном. Адже коли українці залишаться без паспортів, ті країни, в яких вони проживають, видадуть їм так званий паспорт для подорожей, у якому не буде вказано громадянства. При цьому польський політик наголосив, що країни-партнери не зможуть силою повернути до України військовозобов’язаних чоловіків.
"Абсолютно ні, ні, та ще раз ні. Що можуть зробити? Можуть створювати умови, наприклад, можуть створити програми матеріальної підтримки для тих, які погодяться поїхати. Можуть потрібно встановити, наприклад, фінансову підтримку. Але не насильницьким чином, немає жодних таких можливостей", – наголосив Петро Кульпа.
Він зазначив, що Польща ухвалила закони для біженців до жовтня 2025 року, і до цього часу всі права у них залишаються. Так, наприклад, допомога на дитину у сумі 200 доларів на місяць зберігається за умови, що дитина виконує шкільне зобов'язання.
Водночас відбулись деякі обмеження, які вплинуть на українських біженців у Польщі. Зокрема, на пошук житла. "Раніше поляк міг отримувати компенсацію за те, що надавав приміщення для життя для біженців з України. Зараз це тільки можуть робити професійні установи – чи державні, чи ті, які мають договір з державою, типу готелю, державні центри, цього типу. До приватних рук уже цих компенсацій не буде надходити", – пояснив Кульпа.
Відповідно, поляки будуть менш зацікавлені у наданні житла українським біженцям, отже його буде важче знайти та й ціни на житло піднімуться. "Але загалом, нічого не змінюється, все зберігається, все нормально і нічого не буде (репресій, насильного виселення чи депортації – Ред.)", – наголосив польський політик.
Петро Кульпа також прокоментував заяву міністра оборони Польщі Косиняк-Камиша про те, що Польща нібито готова допомогти повернути військовозобов’язаних українців "Він мав на увазі, що це абсолютно добровільно, а перед тими, які погано зрозуміли, подумали, що насильно буде і якісь репресії, він попросив вибачення за це. Це просто неприпустимо", – сказав колишній член Уряду Польщі Петро Кульпа.
Європейські країни розглядають можливість заборони китайської соціальної мережі TikTok, беручи приклад зі Сполучених Штатів. Причиною такого рішення є загроза дезінформації, втручання у вибори та небезпека збору персональних даних. Про це пише ERR, пер...
Президент Володимир Зеленський повідомив, що замість Павла Ткачука начальником Національної академії сухопутних військ імені Сагайдачного стане Роман Качур. Про це він заявив у неділю, 19 січня, у своїх соцмережах, передають Патріоти України. Найбільше...