– Які наслідки безпрецедентних санкцій, запроваджених проти Росії, можна очікувати у короткостроковій та довгостроковій перспективі?
– Це призведе до глибокої кризи в економіці Росії. 10% та більше падіння ВВП – це дуже багато. Потім вони перейдуть в новий режим і там будуть стагнувати.
– Що було найбільш суттєвою санкцією?
– Замороження резервів Центрального банку було найсильнішою санкцією. Треба розуміти, що ізоляція, яка зараз відбувається, вихід з Росії багатьох іноземних компаній також дуже сильно б’є по РФ.
Тому що зараз всі країни в глобальній економіці мають дуже багато зв’язків, які навіть дуже важко відслідкувати. Зараз, коли більшість цих ланцюжків відривається, це призведе до стрімкого зростання безробіття в перспективі 3-6 місяців. І це також дуже боляче для економіки.
Отже, є моменти резервів Центрального банку і є моменти ізоляції, яка прямо чи опосередковано впливає на економіку. Наприклад, зараз Росії важко продавати свою нафту навіть без ембарго.
– Чого не вистачатиме в Росії за умов ізоляції? Чого Росія не зможе виробити всередині країни?
– Зараз ніхто нічого сам не виробляє. Ну, хліб вони зможуть виробити, макарони тощо. Більшість продукції виробляється в кооперації. У них залишиться певний імпорт китайської, індійської продукції – ці товари будуть.
– Тобто мобільні телефони у них залишаться?
– Так, китайські телефони у них будуть, тому що Китай не буде повністю припиняти зв’язки з Росією.
– У якій перспективі всі ці обмеження стануть відчутними для пересічних росіян?
– Вони відчують це передусім через інфляцію, через зростання цін, зокрема й через приховану девальвацію рубля. А далі – коли будуть втрачати роботу.
– У якій перспективі може настати критичний момент, коли можна буде говорити про колапс російської економіки?
– Колапсу не буде. Буде економіка, яка перейшла на набагато нижчий рівень, і там вона жеврітиме.
– Вона може так жевріти і роками, і десятиріччями?
– Так. На високому рівні бідності, без зростання. Весь світ іде далі, а вони залишаються бідними. Плюс треба враховувати, що ті політичні зміни, які зараз відбуваються в Росії, перетворення Росії на тоталітарну державу, також не стимулюватимуть бізнес-активність і призводитимуть до того, що найрозумніші будуть їхати з країни.
– Чи можна говорити, що Росія за умов цих санкцій опускається до рівня Радянського Союзу?
– Ні, вона опускається нижче. Радянський Союз не був інтегрований в глобальну економіку, тому шок зараз набагато більший. Тобто у вас щось було і це у вас забрали. Це важко ще й з психологічного погляду.
Готовність українців до перемовин не є тотожною готовності до капітуляції чи до неприйнятних поступок. Українці хочуть миру, але залишаються "червоні лінії", передають Патріоти України з посиланням на дані опитування КМІС. Респонденту зачитувався лише ...
Постачання американської зброї Силам оборони України ані за попереднього президента Джо Байдена, ані тепер, після повернення до Білого дому Дональда Трампа, ніколи не було достатнім. Але українські захисники все ж регулярно щось отримують. Про це розпо...