Financial Times встановило дані російського військового, який, ймовірно, брав участь у страті українських полонених. Йдеться про бійця 30 окремої мотострілецької бригади РФ 32-річного Олега Яковлєва, передають Патріоти України.
Він у січні опублікував на своєму ютуб-каналі відео масової страти, яке згодом видалив.
На кадрах було видно, як російський військовий у масці наказує беззбройним українським військовополоненим пройти до купи колод. Солдат і його товариші по службі розстрілюють шістьох українців у спину з близької відстані.
Російські військові у відео звертаються до чоловіка в масці за позивним «Сара». Таке ж імʼя Яковлєв використовує у своєму реп-відео та в іншому ролику, опублікованому на його ютуб-каналі.
Фахівці з аудіофорензіки
Аудіофорензіка — це аналіз звуку та голосу для розслідувань. Експерти перевіряють записи, щоб встановити їхню автентичність, визначити мовця або виявити зміни у звуці.
порівняли голос у відео із розстрілом українських бійців з аудіо з соцмереж Яковлєва. Експерти виявили «сильні елементи схожості» у звуці. Водночас FT зауважує, що через специфіку стиснення аудіофайлів у соцмережах остаточний збіг встановити складно.Яковлєв заперечив свою причетність — він заявив, що російський військовий на відео «вбив цих людей не просто так».
За даними української влади, підрозділ Яковлєва причетний до численних воєнних злочинів, зокрема до страт на полі бою. У липні минулого року Путін нагородив цю бригаду за «мужність і героїзм».
Розслідувальний документальний фільм Financial Times виявив докази того, що страти українських військовополонених російськими військовими — це не поодинокі випадки, а, ймовірно, частина ширшої системи, яка свідчить про цілеспрямовану політику РФ. Також у розслідуванні йдеться про ланцюг командування та роль Кремля в цих воєнних злочинах.
Документальний фільм FT позначив на карті понад 30 можливих випадків страт українських військовополонених, які потрапили на знімки дронів та мобільних телефонів — це, пише видання, доводить, що такі злочини трапляються по всій лінії фронту. Прокурори та правозахисники вважають, що це доводить їхній системний характер, а не окремі випадки.
Національна поліція України з початку повномасштабного вторгнення відкрила понад 125 000 проваджень щодо воєнних злочинів різного характеру. Прокурори повідомили, що кількість випадків страт різко зросла минулого року: у 2024-му було відкрито розслідування щодо 43 інцидентів, у яких йдеться про загибель 133 людей.
«Це точно частина політики. Ми бачимо цілу систему», — сказав керівник департаменту воєнних злочинів в Офісі генерального прокурора України Юрій Бєлоусов для FT.
За його словами, розслідування російських страт є «пріоритетом номер один».
Підтримка Володимира Зеленського дещо зросла порівняно з попереднім опитуванням. У грудні 2024 року - січні 2025 року 63% українців повністю або скоріше схвалювати його діяльність як президента, передають Патріоти України з посиланням на дані опитуванн...
Як повідомив Генштаб ЗСУ, загальні бойові втрати РФ з 24.02.22 по 22.02.25 орієнтовно склали: