Відмовитись від F-35 на користь європейського винищувача покоління 4+: Франція збільшить закупівлю Rafale і пропонує зробити це союзникам. Експерти розбирали наскільки це реально

Президент Франції Емманюель Макрон заявив у вівторок, що країна збільшить і пришвидшить закупівлю винищувачів Rafale виробництва Dassault. Про це повідомляє Reuters у вівторок, 18 березня, передають Патріоти України.

"Ми збільшимо та прискоримо наші замовлення на Rafale", – сказав він під час виступу на військовій базі на сході країни.

За його словами, рішення є обов'язковим перед обличчям геополітичного "переломного моменту". Так Макрон прагне переконати країни ЄС звернути увагу на європейських виробників.

Окрім того, Макрон повідомив, що до 2035 року на авіабазі 116 Люксей-ле-Бен у Франції будуть розташовані оновлені винищувачі Rafale з гіперзвуковою ядерною ракетою.

Зокрема авіабаза отримає інвестування у розмірі 1,5 млрд євро для модернізації. В майбутньому на ній облаштують дві нові ескадрильї Rafale (близько 40 літаків).

Dassault Rafale – французький винищувач четвертого покоління, розроблений компанією Dassault Aviation. З 2000 року винищувач перебуває на озброєнні Повітряних сил країни.

Оснащений двома двигунами, винищувач здатен літати на надзвуковій швидкості без використання форсажу та може злітати зі злітно-посадкових смуг довжиною 400 метрів.

Після того, як президент Франції Емануель Макрон закликав пропонувати тим, хто купує Patriot - новий SAMP/T NG, а покупцям F-35 - Rafale важливо знайти відповідь на дуже важливе питання, зазначає видання Defense Express.

Мова не лише про технічні характеристики, бо винищувач п'ятого покоління, як то американський F-35, все ж таки на іншому рівні у порівнянні навіть із дуже просунутим 4+, як то французький Rafale. А можливості нового SAMP/T NG лише мають дотягнутися до того, що давно вміє Patriot PAC3, наприклад, збивати Х-47М2 "Кинжал".

І навіть не про ціну, коли новий Rafale у 2024 році, на прикладі останнього твердого контракту із Сербією, коштує по 225 млн євро. А вартість аналогічної комплексної угоди зразка 2024 року по F-35 на прикладі Чехії - 208,3 млн доларів. Мова йде про темпи виробництва, тобто просто наявність самого озброєння, щоб придбати його.

Щодо виробництва Dassault Aviation свого винищувача Rafale, то його темпи відомі доволі давно. План виробництва на 2025 рік, який був офіційно оголошений у компанії - 25 одиниць на рік. І звісно у планах кратно прискорити випуск Rafale, бо черга на нього вже у 9 років. І, як зазначив очільник Dassault Aviation Ерік Трапп'є, для збільшення темпу виробництва потрібно мінімум два роки.

Але загалом у планах збільшення темпу навіть до 60 літаків на рік, що вимагатиме аналогічного прискорення виробництва всіх підрядників та субпідрядників. Тобто, попри все бажання, будь-яке кратне пришвидшення виробництва це дійсно кропітка робота і вона проходить по вектору знизу-вверх, від постачальників до кінцевого виробництва. Тобто реальна конкуренція Rafaleз F-35 просто у площині виробничих потужностей доволі умовна, бо у Lockheed Martin плани виробити до 190 винищувачів F-35 у 2025 році.

Щодо SAMP/T NG, то оцінити темпи його виробництва просто неможливо, бо його ще не виробляють. Виробництво цього нового ЗРК має розпочатися лише у 2026 році до збройних сил Франції. За відомим планом, до 2030 року має бути поставлено 8 SAMP/T NG, а до 2034 року ще 4. Й звісно це не може слугувати маркером, бо це просто єдиний наразі твердий контракт на цей ЗРК.

Наєв заявив про повернення села на Донеччині під контроль ЗСУ

вівторок, 15 квітень 2025, 13:15

Сили оборони України повернули під контроль село Дніпроенергія Волноваського району Донецької області, а також покращили тактичне положення на двох критичних напрямках. Про це заявив командир тактичної групи Вугледар генерал-лейтенант Сергій Наєв у пон...

Путін прагне розширити фронт, а не закінчити війну: Селезньов вказав на задум Кремля

вівторок, 15 квітень 2025, 12:39

Російський диктатор Путін не збирається закінчувати війну, а навпаки прагне розширити фронт бойових дій. Таку думку в етері Еспресо висловив полковник запасу ЗСУ, колишній речник Генерального штабу ЗСУ Владислав Селезньов, передають Патріоти України. В...