Транш у 600 млн євро від ЄС є першим із програми допомоги на 1,2 млрд євро, про які Київ та Брюссель домовилися влітку цього року, нагадують Патріоти України. Тоді український уряд отримав перший транш за новою програмою співпраці з МВФ і очікував отримати ще один чи два від фонду до кінця року, а також позики від інших кредиторів, зокрема, Світового банку та Євросоюзу.
Проте згодом зміна керівництва Нацбанку та побоювання щодо збереження його незалежності від політичних впливів, а пізніше і рішення Конституційного суду щодо декларування та інші ознаки згортання антикорупційних реформ ускладнили переговори із партнерами.
Ухвалюючи рішення, у ЄС наголосили, що воно має екстрений характер, щоб допомогти Україні подолати соціально-економічні наслідки пандемії. Тому це не прив'язано до політичних домовленостей, досягнутих у Меморандумі про співпрацю.
Натомість виділення наступного траншу у Брюсселі пов'язують саме з тим, як Київ виконає попередні домовленості.
"Перший транш не прив'язаний до виконання якихось політичних умов, - йдеться у повідомленні Єврокомісії. - Виділення другого траншу залежатиме від виконання ... заходів у сфері управління публічними фінансами, боротьби з корупцією, покращення бізнес-клімату та управління держпідприємствами".
Всі ці умови є й у Меморандумі про співпрацю з МВФ, на стан співпраці з яким звертають увагу й інші кредитори.
Через пандемію та карантин Україні, як і багатьом іншим країнам, довелося терміново переглядати і видатки, і доходи бюджету.
Навесні цього року у ньому утворився додатковий дефіцит на 300 млрд гривень. Значну частину цього дефіциту уряд планував покрити запозиченнями.
У травні Київ домовився зі своїм головним міжнародним кредитором, МВФ, про нову програму співпраці й на початку літа отримав перший транш на понад 2 млрд доларів.
Завдяки цим грошам уряд та НБУ могли підтримувати фінансову стабільність і покривати бюджетні видатки, зокрема, й на коронавірусний фонд.
Але під кінець року виявилося, що переговори з кредиторами через події, які партнери сприймають як гальмування або навіть відкат у реформах, значно ускладнилися, і виділення коштів, на які розраховував Київ, зупинилось.
Водночас кошти коронавірусного фонду вже розподілені і майже витрачені.
А у бюджеті, як розповів ВВС News Україна міністр фінансів Сергій Марченко, до кінця року бракує близько 3 млрд доларів.
При цьому влітку міністр говорив, що до кінця року Київ очікує отримати від міжнародних кредиторів саме 3 млрд доларів - 1,4 млрд доларів від МВФ, 1,2 млрд євро від ЄС та 700 млн доларів від Світового банку.
Європейські країни розглядають можливість заборони китайської соціальної мережі TikTok, беручи приклад зі Сполучених Штатів. Причиною такого рішення є загроза дезінформації, втручання у вибори та небезпека збору персональних даних. Про це пише ERR, пер...
Президент Володимир Зеленський повідомив, що замість Павла Ткачука начальником Національної академії сухопутних військ імені Сагайдачного стане Роман Качур. Про це він заявив у неділю, 19 січня, у своїх соцмережах, передають Патріоти України. Найбільше...