Врятувати Україну від катастрофи: Євросоюз надав Києву €600 000 000. Чи вистачить другому уряду Зеленського, щоб "закрити" рік, - ВВС

Захід розчарований режимом Зеленського, але не хоче нових потрясінь на східних кордонах Євросоюзу. Невиконані обіцянки Зекоманди і навіть відверті "зради" не дозволяють задовольнити всі "хотєлки" Києва, однак так щоб Україна простягнути ноги дають.

Транш у 600 млн євро від ЄС є першим із програми допомоги на 1,2 млрд євро, про які Київ та Брюссель домовилися влітку цього року, нагадують Патріоти України. Тоді український уряд отримав перший транш за новою програмою співпраці з МВФ і очікував отримати ще один чи два від фонду до кінця року, а також позики від інших кредиторів, зокрема, Світового банку та Євросоюзу.

Проте згодом зміна керівництва Нацбанку та побоювання щодо збереження його незалежності від політичних впливів, а пізніше і рішення Конституційного суду щодо декларування та інші ознаки згортання антикорупційних реформ ускладнили переговори із партнерами.

Ухвалюючи рішення, у ЄС наголосили, що воно має екстрений характер, щоб допомогти Україні подолати соціально-економічні наслідки пандемії. Тому це не прив'язано до політичних домовленостей, досягнутих у Меморандумі про співпрацю.

Натомість виділення наступного траншу у Брюсселі пов'язують саме з тим, як Київ виконає попередні домовленості.

"Перший транш не прив'язаний до виконання якихось політичних умов, - йдеться у повідомленні Єврокомісії. - Виділення другого траншу залежатиме від виконання ... заходів у сфері управління публічними фінансами, боротьби з корупцією, покращення бізнес-клімату та управління держпідприємствами".

Всі ці умови є й у Меморандумі про співпрацю з МВФ, на стан співпраці з яким звертають увагу й інші кредитори.

Чому це важливо саме зараз?

Через пандемію та карантин Україні, як і багатьом іншим країнам, довелося терміново переглядати і видатки, і доходи бюджету.

Навесні цього року у ньому утворився додатковий дефіцит на 300 млрд гривень. Значну частину цього дефіциту уряд планував покрити запозиченнями.

У травні Київ домовився зі своїм головним міжнародним кредитором, МВФ, про нову програму співпраці й на початку літа отримав перший транш на понад 2 млрд доларів.

Завдяки цим грошам уряд та НБУ могли підтримувати фінансову стабільність і покривати бюджетні видатки, зокрема, й на коронавірусний фонд.

Але під кінець року виявилося, що переговори з кредиторами через події, які партнери сприймають як гальмування або навіть відкат у реформах, значно ускладнилися, і виділення коштів, на які розраховував Київ, зупинилось.

Водночас кошти коронавірусного фонду вже розподілені і майже витрачені.

А у бюджеті, як розповів ВВС News Україна міністр фінансів Сергій Марченко, до кінця року бракує близько 3 млрд доларів.

При цьому влітку міністр говорив, що до кінця року Київ очікує отримати від міжнародних кредиторів саме 3 млрд доларів - 1,4 млрд доларів від МВФ, 1,2 млрд євро від ЄС та 700 млн доларів від Світового банку.

Тим часом прем'єр-міністр Денис Шмигаль в інтерв'ю виданню "Кореспондент" заявив, що за час, який залишився до кінця року, уряд хоче запозичити на внутрішньому ринку до 60 млрд грн в ОВДП (облігації внутрішньої державної позики), а на зовнішньому - до 1 млрд доларів. При цьому, за його словами, ці запозичення будуть короткостроковими і дорожчими, аніж Київ міг би позичити в МВФ.

Тож виглядає, що фінансова допомога від ЄС є дуже вчасною. Але недостатньою, аби повністю закрити "діру" в бюджеті.

Проте, очевидно, це єдина можливість, як міжнародні партнери можуть наразі допомогти Україні, не поступаючись принципами, окресленими в документах про співпрацю.

А Київ - таки отримав конче потрібні гроші.


Скільки українців вірять, що Україну візьмуть у НАТО - результати опитування

п’ятниця, 22 листопад 2024, 9:20

Понад 20% українців вважають, що Україну ніколи не будуть готові прийняти у НАТО, це на десять процентних пунктів більше, ніж у 2022 році. Як повідомляє "Європейська правда", такі результати опитування опублікувала компанія Gallu, передають Патріоти Ук...

Демонструють пріоритети: Окупанти на Покровському напрямку масово використовують піхоту замість бронетехніки, – військовий

п’ятниця, 22 листопад 2024, 9:08

Командування російської армії кидає в бої на Покровському напрямку піхотні підрозділи. Вони наразі здійснюють атаки без залучення бронетехніки завдяки активному застосуванню ЗСУ дронів.Про це повідомив військовослужбовець 68-ї окремої єгерської бригади...