Катерина Кирпата народилася 20 грудня 1926-го в сім'ї Скориків у селі Ксаверове - тепер Городищенський район Черкаської області. Живе у рідному селі. У сім'ї Катерини Кирпатої із села Ксаверове - тепер Городищенський район на Черкащині, під час Голодомору померли 5 дітей. Спогадами про трагедію поділилася з Gazeta.ua, зазначають Патріоти України.
"Від голоду 1933 року померли всі мої брати. Костику було десять літ, Федю – 8, Грицьку – 5, Івану – 2. Не стало й 1-річної сестрички Люди. В селі дуже вмирали. Цілими сім'ями, особливо діти. В школі ставало менше й менше учнів. Коли прийшла весна, почали їсти всяку зелень, а потім помирали од об'їдання та хвороб шлунку. Ховали трупи в завалених погребах, хлівах та кормових ямах. Люди втрачали глузд, хоронили й напівживих. Кидали до покійників усіх, хто не міг пересуватися. Їх загортали землею", - розповідає Катерина Кирпата.
Щоб вижити, їли буряки, гнилу картоплю, бур'яни, цвіт акації, листя вишні, кропиву, калачики, щавель береговий та кору з дерев. Люди ловили ворон, жаб та видирали пташині гнізда. По селу не видно було жодної кішки чи песика.
"За цілішу одежу вимінювали по містах чи у "верхівки села" жменьку зерна чи висівок. До них добавляли якоїсь трави та сушили перепічки, - веде далі. - Одна дівчина Оленка разом із молодшою сестрою Мотею назбирали в полі колосків. То їх судили, дали п'ять років і відправили у Магадан. Здала їх сліпа Сюта, яка почула від когось.
Пам'ятаю, був у селі хлопчик Сеня. Батьки його померли. Він ходив дуже опухлий. Одного разу прийшли до нас гратися куткові діти. Та все п'ють і п'ють воду. "Що ж ви, дітки, таке смачне їли, так водичку п'єте?" – питає сусідка. "А печінку з Семена з'їли", - відповідають.
Я пам'ятаю тих збирачів – активістів. Це були свої, сільські – комуністи, комсомольці. Чоловіки й жінки. Вони ходили з довгими залізними ключками – щупаками-мацаками. Штрикали ними землю, солому, сіно, шукали зерно. Забирали все, що знаходили. Під мітелку. Хто сперечався, не віддавав - того били, записували у вороги народу, судили і садили в тюрму. А сім'ю виганяли геть із села. Від них заховати не можливо було нічого, все обнишпорять, і знайдуть.
Чула від батьків про дядька Грицька і тітку Уляну, до яких прийшли з обшуком якраз під час обіду. Все вигребли з погреба, а тоді зі столу варену картоплю стали забирати. Мала дочка схопила пару картоплин і під піч сховалася. Її звідти витягли та їжу відібрали. Оставили людей взимку без нічого.
Намагалися втекти із села в місто. Але там їх ніхто не ждав. Помирали в місті під тинами. На залізничній станції Цвіткове поставили охоронників, які всіх завертали в село. На дорогах так само", - поділилася жінка.
23 листопада в Україні вшановують пам'ять 7 млн жертв Голодомору 1932-1933 років. У храмах проводять поминальні панахиди. Люди відвідують пам'ятні місця та беруть участь у акції "Запали свічку".
Голодомор був влаштований радянською владою. З його допомогою Йосиф Сталін хотів придушити волелюбність українців, які почали активний опір створенню колгоспів та "розкуркулюванню".
ГУР перехопило нову телефонну розмову окупантів, в якій росіянин нервує через новини з фронту і скаржиться на великі втрати, передають Патріоти України. Росіянин розповів, що один його знайомий окупант відправився на “нуль”, де був знищений разом зі ус...
Росія вдарила 21 листопада по Дніпру балістичною ракетою зі складу нового ракетного комплексу "Кєдр". Про це повідомило Головне управління розвідки МОУ, передають Патріоти України. Підльотний час ракети з моменту запуску в Астраханській області до влуч...