Заяви України про твердий намір повернути всі окуповані Росією території дають підстави вважати, що взимку паузи на фронті не буде. Армія налаштована рішуче, однією з головних цілей є звільнення Криму. Влада очікує, що деокупація Кримського півострова може відбутися вже в першій половині 2023 року, передають Патріоти України.
В інтерв'ю Главреду директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express, журналіст і військовий експерт Сергій Згурець розповів, чому звільнення Криму зараз виглядає більш реальним, ніж деокупація Донбасу, пояснив, що потрібно зробити ЗСУ для повернення Кримського півострова вже в 2023 році і назвав точки логістики військ РФ, удари по яких призведуть до блокування Криму.
Видання The Economist опублікувало матеріал, в якому зазначило, що на Заході побоюються звільнення Криму або Донбасу шляхом військової операції через можливу кількість жертв і потенційне застосування Росією ядерної зброї. Як ви оцінюєте такий сигнал?
Звільнення Криму наразі є більш реальним і перспективним варіантом розвитку подій, ніж спроба вибити противника з Донбасу. Питання повернення півострова неодноразово порушувалося військовим керівництвом України.
Коли ми говоримо про те, що Захід стурбований можливістю застосування Росією тактичної ядерної зброї через Крим, треба пам'ятати - все залежить від того, як ми представимо операцію з деокупації півострова.
Росія перетворила Кримський півострів на авіаносець. Авіація здатна застосувати ядерну зброю проти Європи, найближчої потенційної точки ураження. Потрібно показати США і Європі, що в разі звільнення Криму жити європейцям буде більш безпечно. Російські бойові літаки і кораблі не зможуть використовувати свої ракети для ударів по європейських країнах. І тоді на Заході стане менше побоювань щодо загрози застосування Москвою тактичної ядерної зброї.
Аргументи, пов'язані з можливим застосуванням Росією ядерної або хімічної зброї, найчастіше застосовуються для того, щоб європейці менше допомагали Україні. Якщо кампанія зі звільнення Криму буде правильно ідеологічно оформлена, сумнівів не буде.
Сергій Згурець - український журналіст і військовий експерт. Автор наукових видань про військово-промисловий комплекс України. Директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express, головний редактор однойменного журналу. Член правління громадянської організації Ліга оборонних підприємств України, пише Вікіпедія.
Примітно, після публікації в The Economist з'явилися заяви радника керівника Офісу президента Михайла Подоляка і радника ОП Олексія Арестовича про те, що Крим може бути звільнено за півроку. На вашу думку, наскільки реальний сценарій повернення півострова до складу України в такі терміни?
Реалізація сценарію залежить від наявності сил і засобів. Потрібно звернути увагу на публікацію головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, яка вийшла у вересні – там були вказані завдання українських наступальних кампаній на 2023 рік. У статті йшлося про те, що для того, щоб сформувати наступальний потенціал, треба створити від 10 до 20 бригад, оснащених достатньою кількістю озброєнь. Якщо найближчим часом – протягом 2-3 місяців – нам вдасться збільшити свої резерви до таких показників, про які говорить Залужний, і накопичити засоби для блокування Криму дальніми ударами, проведення операції є можливим.
На мій погляд, для блокування Кримського півострова українській армії вигідніше купірувати угруповання противника, а не застосовувати свій наступальний потенціал. По-перше, можна перерізати три канали логістики російських військ - в Армянську, Чонгарі і на Арабатській стрілці. Причому лінію на Арабатській стрілці можна перекрити шляхом просування в Запорізькій області і забезпечити її досяжність. По-друге, потрібно зробити так, щоб Кримський міст і надалі працював з мінімальною ефективністю.
Після перекриття трьох логістичних ліній росіянам буде дуже складно організовувати забезпечення окупованого Криму з півдня півострова. Кількість десантних кораблів обмежена. Сценарій "удушення" можна реалізувати без серйозного застосування наземного наступального потенціалу.
Сили і засоби знадобляться ЗСУ для того, щоб виконати завдання в Запоріжжі – провести операцію, спрямовану на розчленування угруповань військ противника, наприклад, в Мелітополі та Бердянську. Однак для цього потрібно провести добре сплановану операцію з досить великою кількістю військових і техніки. Тактика відповідає концепції, яку описував Залужний.
Виходить, знищення "сухопутного коридору" через окуповані території України та Кримського мосту створить умови для запуску сценарію "жесту доброї волі" російських військ у Криму?
У ситуації з Кримом ми масштабуємо стратегію, яка була реалізована на правому березі Дніпра. Вона може спрацювати і на лівобережжі – в окупованих Херсонській та Запорізькій областях. Можемо купірувати забезпечення російських військ в районах Волновахи і Токмака, де наші війська перебивають основні лінії залізничного забезпечення противника.
Вся війна - за фланги або логістику. Війна за логістику спрямована на те, щоб мінімізувати забезпечення того чи іншого оперативного угруповання військ.
Наскільки я розумію, навіть після звільнення Криму питання повернення Донбасу залишиться проблемним?
Я прихильник того, щоб спочатку займатися Кримом, а потім Донбасом. На жаль, Донбас - це територія з більш розпланованою і багатоваріантною логістикою. Забезпечити звільнення Донбасу зараз набагато складніше, ніж вирішити питання зі звільненням Криму.
Скандальна народна депутатка від фракції "Слуга народу" Мар'яна Безугла закликала позбавляти звань та відправляти у солдати генералів на тлі затримання командувачів за провал оборони Харківської області у 2024 році. Про це вона заявила у своєму Telegra...
Європа настільки "накачала" Київ зброєю, що вже сама почала побоюватися Збройних сил України, і лише Росія зможе захистити Захід. Таку думку висловив член комітету Держдуми з оборони Андрій Колесник. Про це пише Ura.ru, передають Патріоти України. Він ...