За приблизними оцінками, понад 300 мільйонів людей у світі страждають на дальтонізм. У більшості випадків це означає, що людина не розрізняє певні відтінки кольорів або має труднощі з визначенням яскравості. У рідкісних випадках дальтонізм виявляється повною відсутністю кольорового зору, передають Патріоти України.
Однак цей стан вражає чоловіків і жінок нерівномірно. За даними Клініки Клівленда, близько один із 12 чоловіків має ту чи іншу форму дальтонізму, тоді як серед жінок – лише одна зі 200. Деталі розповіло видання LiveScience.
Як ми бачимо кольори
Здатність сприймати кольори забезпечується спеціалізованими клітинами сітківки – колбочками. Існує три типи колбочок, кожен з яких найбільш чутливий до певного діапазону довжин хвиль світла – червоного, зеленого та синього.
"Коли один або кілька типів колбочок відсутні або не функціонують належним чином, виникає дальтонізм", – пояснив у коментарі для Live Science доктор Усівома Абуго, клінічний речник Американської академії офтальмології.
Форми дальтонізму
Найпоширенішою формою є червоно-зелений дальтонізм. Він виникає, коли у людини відсутні або неправильно працюють колбочки, чутливі до червоного чи зеленого світла.
Рідше зустрічається синьо-жовтий дальтонізм, пов’язаний з порушенням роботи синьочутливих колбочок. У поодиноких випадках діагностують повну відсутність кольорового зору (ахроматопсію), коли жоден тип колбочок не працює. Це надзвичайно рідкісна форма, яка трапляється менш ніж в одного з 30 000 людей.
Чому саме чоловіки
Причина – у спадковому механізмі. Найпоширеніші форми дальтонізму передаються як рецесивна ознака, пов’язана з Х-хромосомою. Рецесивні гени проявляються лише тоді, коли в людини немає жодної "здорової" копії. У жінок, які мають дві Х-хромосоми, навіть якщо одна з них містить дефектний ген, інша зазвичай компенсує його.
Натомість чоловіки мають лише одну Х-хромосому (і одну Y). Якщо саме на цій Х-хромосомі є дефектний ген, немає "резервної" копії, яка могла б забезпечити нормальну функцію колбочок. Тому чоловіки мають набагато вищий ризик розвитку дальтонізму.
"Жінки також можуть страждати на дальтонізм, але це трапляється рідко й частіше пов’язано не з генетикою", – зазначив доктор Абуго. Наприклад, захворювання зорового нерва, катаракта чи глаукома можуть викликати порушення сприйняття кольору впродовж життя.
Чи існує лікування
Наразі широкодоступного лікування дальтонізму не існує, однак дослідники працюють над експериментальними методами генної терапії.
У рамках випробувань на тваринах та людей на ранніх стадіях, вчені використовують віруси як носії функціональних генів, які вводяться безпосередньо в очі. Метою є відновлення нормальної функції колбочок у людей з генетичними порушеннями зору. Результати таких досліджень поки що попередні, але вони дають надію, що у майбутньому люди з дальтонізмом зможуть бачити світ у повному спектрі кольорів.
В Орхидському озері в Албанії науковці виявили залишки доісторичного людського поселення, що могло бути організованою громадою, яка займалася мисливством та землеробством. Вчені вважають, що це поселення найдавніше з озерних у Європі - його створили бл...
На Черкащині чоловік ненавмисно ухилився від мобілізації. Як з'ясувалося, це сталося через помилку працівника територіального центру комплектування (ТЦК). Про це йдеться в Єдиному державному реєстрі судових рішень, передають Патріоти України. Суд визна...