А ви це знали? Навіщо в СРСР будували житло у вигляді бочок і куди зрештою зникли всі "цубіки"

У 1970-х в СРСР з’явилися незвичайні будинки у вигляді бочок. Спершу це були величезні цистерни, що залишилися від перевезення палива у регіони Крайньої Півночі. Робітники вирізали у величезних ємностях вікна та двері, ставили шибки та утеплювали простір, передають Патріоти України

Радянські інженери навіть розробили проєкт нового житла та назвали його "цільнометалевий уніфікований блок" ЦУБ-2М або "цубік" – саме ця назва прижилася в народі. Навіщо в СРСР будували житло в цистернах та куди раптом зникли всі "цубіки", розбирався OBOZ.UA.

Як радянські люди Крайню Північ підкорювали

Підкорювачам півночі жилося нелегко. У регіонах Крайньої Півночі будувати ґрунтовні будинки було або недоцільно або просто неможливо. В 1974 році радянська влада оголосила про відновлення наймасштабнішого будівництва країни – почали прокладати рейки Байкало-Амурської магістралі. Тисячі робітників опинилися в суворих умовах: сильні вітри, снігові замети, низькі температури та повна відсутність нормального житла. Дерев'яні будиночки, звісно, не рятували від холоду.

Історії невідомо, хто перший придумав облаштувати кімнати в цистернах, де колись перевозили паливо. Але ідея прижилася. Принаймні, там було тепліше.Радянська влада, натхненна народною винахідливістю, доручила розробити нове житло – "Цільнометалевий уніфікований блок" або "цубік".

"Цубіки" були легкими, теплими, міцними і при цьому обтічними. Циліндрична форма допомогла вирішити основну проблему – житло більше не потопало снігу, бо, на відміну від дерев’яних прямокутних будинків, накопичуватися заметам було просто ніде.Зсередини "цубіки" обшивалися фанерою і утеплювачем, а знизу облаштовували опалювальну систему, тож робітники могли навіть радіти теплій підлозі.

Стандартний метраж – 24 квадратні метри, така собі міні-студія в сучасній новобудові. Було місце для відпочинку з ліжками, кухня, передпокій, санвузол та своя так звана котельня. Вхідна зона відокремлювала житловий простір від входу, щоб мороз з вулиці не потрапляв до спальні та кухні. Під стелею робили вентиляційну систему. Модернізовані варіанти витримували суворі морози – навіть при -60 °C температура всередині "цубіка" не опускалася нижче +15 °C.

Куди зникли "цубіки"

Згодом у північних поселеннях почала з'являтися повноцінна інфраструктура, однак, згідно з планами влади, ЦУБи і надалі мали використовуватися для проживання при максимальних морозах чи у віддалених місцях. Офіційно виготовлення ЦУБів зупинили у 1990 році.

Цікавий поворот: Очільниці Хмельницької МСЕК різко скоротили розмір застави

четвер, 21 листопад 2024, 19:50

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду (ВАКС) залишила під вартою керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи (МСЕК) Тетяну Крупу. Однак розмір грошової застави їй значно зменшили, повідомляють Патріоти України з посил...

Двоє спортсменів не повернулись в Україну після матчу в Бельгії

четвер, 21 листопад 2024, 19:40

Щонайменше двоє гравців «Решетилівки» не повернулись в Україну після матчу Кубка Виклику проти «Менена» в Бельгії. Про це інформує "Трибуна", передають Патріоти України. Точно відомо, що не повернулись Андрій Оробко і Дмитро Шаврак. За іншими даними, т...