Дослідники використовують технологію стовбурових клітин, щоб повернути до життя вимерлий вид, втрачений сотні років тому. Дронт, також відомий як Додо, є однією з найвідоміших вимерлих тварин усіх часів, яку люди безжально винищили близько 350 років тому — щоб знищити цілий вид, знадобилося всього кілька десятиліть. Тепер вчені наближаються до того, щоб повернути до життя знаменитого дронта в його первісний дім на Маврикії, острів на схід від Мадагаскару в Індійському океані, пише Daily Mail.
Над проєктом працює американський стартап Colossal Biosciences, що базується в Далласі (штат Техас, США). Дослідники використовують технологію стовбурових клітин і редагування геному, щоб створити нову сучасну версію цього давно втраченого виду. Передбачається, що "воскресіння Додо" обійдеться вченим у понад 225 мільйонів доларів. Зазначимо, що це не єдина амбітна мета американського стартапу: вчені також планують "воскресити" шерстистого мамонта і тасманського тигра.
Під час своєї роботи компанія вже уклала партнерську угоду з Фондом дикої природи Маврикія, щоб знайти відповідне місце для першої зграї дронтів, вирощених у лабораторії. Зазначимо, що до того, як Додо були винищені в 17-му столітті, вони були ендеміками лісів острова.
За словами директора з охорони природи Маврикійського фонду дикої природи Вікаша Татайя, перед тим, як випустити дронтів, що регенерували, в дику природу, вони з партнерами підготують необхідну екосистему. Передбачається, що до цього часу дослідникам вдасться чистити місцеве середовище від інвазивних видів, а також відновити рослинність, необхідну для виживання дронтів.
Відомо, що дослідники вже зробили прорив у цій роботі: їм вдалося секвенувати повний геном вимерлого виду за зразками кісток та іншими знайденими фрагментами. Наступним кроком у роботі вчених стане редагування генів клітини шкіри близького родича дронта, яким є нікобарський голуб, таким чином, щоб його геном відповідав геному вимерлого птаха.
Загалом мета проєкту полягає в тому, щоб поєднати геном голуба з геномом вимерлих дронтів або максимально наблизитися до нього за допомогою інструменту редагування генів Crispr-Cas9. Зазначимо, що цей метод дає змогу вченим "вирізати і вставляти" невеликі ділянки ДНК. Простими словами, команда може видаляти або редагувати певні гени, щоб у кінцевому підсумку отримати більш точну тварину, яку вони хочуть відтворити.
На наступному етапі вчені використають цю генетично змінену клітину для створення ембріона, як це сталося у випадку з вівцею Доллі в 1996 році, після чого його помістять у живу сурогатну матір. Вчені сподіваються, що пташеня, яке вилупилося, нагадуватиме щось середнє між нікобарським голубом і дронтом. Передбачається, що перший "воскреслий Додо" може народитися протягом цього десятиліття.
Додо, як вид, було відкрито 1598 року на острові Маврикій в Індійському океані. Він являв собою нелетючого птаха й отримав свою назву від португальського слова, що означає "дурень", оскільки птахи не боялися людей-мисливців. У результаті вже до 17 століття дронти були повністю знищені людьми, а також хижими тваринами, яких мореплавці доставили на острів.
За словами провідної палеогенетикині компанії Бет Шапіро, відтворити вимерлу тварину зростом в один метр буде надзвичайно непросто, проте вчені щиро вірять, що врешті-решт їм це вдасться.
Податки за квартири та будинки українці в 2025-му мають заплатити до липня. Платити доведеться за кожен зайвий квадратний метр площі. Зайвим вважається та площа, яка перевищує норму. Про це йдеться в ст. 266 Податкового кодексу України. Так, ставку пот...
Обмежено придатні до військової служби чоловіки мають пройти повторний медогляд до 5 лютого 2025 року. При цьому не варто чекати на повістку від ТЦК, адже за законом відповідальність за проходження ВЛК покладається саме на військовозобов'язаних на відм...