Американські вчені взялись методами генної інженерії "воскресити" знаменитого велетенського птаха, котрий був знищений 350 років тому (фото)

Дослідники використовують технологію стовбурових клітин, щоб повернути до життя вимерлий вид, втрачений сотні років тому. Дронт, також відомий як Додо, є однією з найвідоміших вимерлих тварин усіх часів, яку люди безжально винищили близько 350 років тому — щоб знищити цілий вид, знадобилося всього кілька десятиліть. Тепер вчені наближаються до того, щоб повернути до життя знаменитого дронта в його первісний дім на Маврикії, острів на схід від Мадагаскару в Індійському океані, пише Daily Mail.

Над проєктом працює американський стартап Colossal Biosciences, що базується в Далласі (штат Техас, США). Дослідники використовують технологію стовбурових клітин і редагування геному, щоб створити нову сучасну версію цього давно втраченого виду. Передбачається, що "воскресіння Додо" обійдеться вченим у понад 225 мільйонів доларів. Зазначимо, що це не єдина амбітна мета американського стартапу: вчені також планують "воскресити" шерстистого мамонта і тасманського тигра.

Під час своєї роботи компанія вже уклала партнерську угоду з Фондом дикої природи Маврикія, щоб знайти відповідне місце для першої зграї дронтів, вирощених у лабораторії. Зазначимо, що до того, як Додо були винищені в 17-му столітті, вони були ендеміками лісів острова.

Експерт, який очолює проєкт із воскресіння додо, палеогенетик Бет Шапіро (на фото ліворуч) і Бен Ламм, співзасновник і генеральний директор Colossal

За словами директора з охорони природи Маврикійського фонду дикої природи Вікаша Татайя, перед тим, як випустити дронтів, що регенерували, в дику природу, вони з партнерами підготують необхідну екосистему. Передбачається, що до цього часу дослідникам вдасться чистити місцеве середовище від інвазивних видів, а також відновити рослинність, необхідну для виживання дронтів.

Відомо, що дослідники вже зробили прорив у цій роботі: їм вдалося секвенувати повний геном вимерлого виду за зразками кісток та іншими знайденими фрагментами. Наступним кроком у роботі вчених стане редагування генів клітини шкіри близького родича дронта, яким є нікобарський голуб, таким чином, щоб його геном відповідав геному вимерлого птаха.

На фото частина "оксфордського дронта" — єдиних збережених залишків м'яких тканин додо

Загалом мета проєкту полягає в тому, щоб поєднати геном голуба з геномом вимерлих дронтів або максимально наблизитися до нього за допомогою інструменту редагування генів Crispr-Cas9. Зазначимо, що цей метод дає змогу вченим "вирізати і вставляти" невеликі ділянки ДНК. Простими словами, команда може видаляти або редагувати певні гени, щоб у кінцевому підсумку отримати більш точну тварину, яку вони хочуть відтворити.

На наступному етапі вчені використають цю генетично змінену клітину для створення ембріона, як це сталося у випадку з вівцею Доллі в 1996 році, після чого його помістять у живу сурогатну матір. Вчені сподіваються, що пташеня, яке вилупилося, нагадуватиме щось середнє між нікобарським голубом і дронтом. Передбачається, що перший "воскреслий Додо" може народитися протягом цього десятиліття.

воскресіння додо дронт

Додо, як вид, було відкрито 1598 року на острові Маврикій в Індійському океані. Він являв собою нелетючого птаха й отримав свою назву від португальського слова, що означає "дурень", оскільки птахи не боялися людей-мисливців. У результаті вже до 17 століття дронти були повністю знищені людьми, а також хижими тваринами, яких мореплавці доставили на острів.

За словами провідної палеогенетикині компанії Бет Шапіро, відтворити вимерлу тварину зростом в один метр буде надзвичайно непросто, проте вчені щиро вірять, що врешті-решт їм це вдасться.

Новий скандал із ТЦК: На Хмельниччині активістка справила малу потребу у військкоматі (відео)

субота, 13 квітень 2024, 14:55

У Хмельницькій області стався скандал із нібито "побиттям" активістки громадської організації в одному із військкоматів. Проте у ТЦК спростували цю інформацію і розповіли, що насправді сталося. Про це повідомляє ОК "Захід", передають Патріоти України. ...

"У нього спробуйте від***ктати": Притула "наїхав" на бійця 3-ї штурмової, який його розкритикував

субота, 13 квітень 2024, 14:14

Відомий український волонтер та громадський діяч Сергій Притула втрапив у скандал через образливий коментар у бік військового. Так, у дописі на своїй Facebook-сторінці Притула грубо відповів на коментар військового Третьої окремої штурмової бригади Вал...