Для багатьох громадян України, що мають несплачені штрафи або борги по кредитах, став неприємним сюрпризом арешт грошей на банківських рахунках. Річ у тім, що 6 липня набув чинності наказ Мін'юсту, згідно з яким банки можуть автоматично заарештовувати, а потім і списувати кошти з рахунків українців, які мають борги, передають Патріоти України.
Однак в цьому процесі є безліч важливих нюансів. Саме про них «ФАКТАМ» розповіла керуюча партнерка Юридичної компанії «Матковська та Партнери» Юлія Матковська.
— За які саме борги можуть бути арештовані гроші громадянина на його банківському рахунку?
— У редакції наказу Міністерства юстиції зазначено, що автоматично тепер будуть списувати кошти з рахунків через наявність боргів:
Раніше автоматично борги списували тільки у тих, хто мав заборгованість по аліментах. Важливо відзначити, що списання не торкнеться кредитних коштів, а тільки особистих коштів боржника.
— Заарештовуватимуть усі кошти на рахунку чи тільки суму заборгованості?
— Раніше процедура була тривалішою: довести заборгованість у суді, знайти, в якому банку рахунок боржника. Тепер Нацбанк зобов'язав банки на вимогу державного або приватного виконавця надавати інформацію про реквізити рахунків боржника та суму коштів на них. Мінус цього в тому, що порушується банківська таємниця — банки змушені розкривати інформацію про рахунки боржників. Плюс же полягає в тому, що тепер банки заморожують не всі рахунки, а тільки суму боргу. Все проходить в електронному форматі через Автоматизовану систему виконавчого провадження (АСВП). Але рішення суду при цьому також залишається обов'язковим.
— Хто має право ініціювати автоматичний арешт коштів боржника?
— Ініціює арешт стягувач. За його заявою судовий виконавець приймає рішення про задоволення зазначеної заяви або про відмову в її задоволенні не пізніше дня, наступного за днем подання такої заяви.
Уже в перший день роботи нової процедури арешту з'явилася інформація про те, що було заарештовано 400 тисяч рахунків і кошти з них тепер спишуть автоматично. Насправді, згідно з даними сервісу Опендатабот, в Єдиному державному реєстрі боржників є 390 755 виконавчих проваджень, відкритих на підставі не судових рішень, а так званої виконавчого нотаріального напису.
Це означає, що рахунки вже потенційно можуть бути арештовані в автоматичному режимі, адже щодо них існує виконавче провадження. Крім того, частина з них вже арештована за старою процедурою.
— Чи необхідне окреме судове рішення про накладення арешту на грошові кошти боржника?
— Рішення суду в будь-якому випадку залишається обов'язковим, але тут я хочу відзначити, що арешт коштів та стягнення боргу — це дві різні процедури! Система передбачає додаткові дії від виконавця зі списання грошей на арештованому рахунку: після того, як рахунок боржника знайдений та заарештований, а банк повідомив виконавцю суму на ньому, останній формує до банку додаткову вимогу про списання суми, яка значиться у виконавчому провадженні.
Водночас ця система дозволить не відбирати всі зароблені гроші, а залишати мінімальний дохід, який чіпати не будуть.
— І все ж роз'ясніть детальніше, яка процедура автоматичного арешту грошей та як відбувається подальше їх стягнення?
— Процедура тепер виглядає наступним чином:
— Автоматичний арешт поширюється на рахунки в усіх українських банках? Тобто всі банки дозволяють автоматично заарештовувати гроші на рахунках своїх клієнтів?
— Автоматизована система виконавчого провадження — система, завдяки якій відбувається автоматичний арешт банківських коштів, — це спеціальне програмне забезпечення, в якому працюють усі державні та приватні виконавці. За допомогою АСВП проводиться реєстрація судових рішень та інших виконавчих документів (штрафи ДАІ, вимоги ПФУ, постанови виконкому та ін.), А також документів виконавчого провадження (запити виконавця та відповіді на них), а також проводиться фіксація інших виконавчих дій (реєстрація постанови про арешт коштів боржника й таке інше).
Ще не всі банки до неї підключилися, хоча Мін'юст планує незабаром задіяти всі банківські установи, і тоді арешт коштів боржників відбуватиметься миттєво.
Хочеться все-таки закінчити на позитиві та побажати нашим громадянам не мати боргів. А для того, щоб в цьому точно бути впевненим, раджу періодично перевіряти інформацію на таких ресурсах:
Волонтер із Японії Фумінорі Цучіко, який щодня безкоштовно годує сотні харків'ян, заявив, що ризикує втратити можливість законного перебування на території України. За його словами, все через те, що він не може потрапити на прийом до територіального ор...
У Вінницькій області під час конфлікту між чоловіками сталося вбивство. За вчинений злочин чоловікові загрожує до 12 років за ґратами. Про це повідомили у поліції регіону, передають Патріоти України. "Під час конфлікту 28-річний зловмисник завдав потер...