Без пострілу в повітря: Чому поліцейський із Дніпра стріляв у водія без попередження, - експерти

У вівторок, 29 серпня на проспекті Івана Мазепи в Дніпрі поліцейський застрелив чоловіка на очах у його дітей. За версією слідства, патрульні зупинили елітний автомобіль, водій якого порушив правила дорожнього руху, передають Патріоти України.

У ЗМІ повідомляли, що в машині були Джумбері Сілогава 1984 року народження, жінка і двоє дітей. Між чоловіком і патрульними стався конфлікт. Силогава, за версією слідства, поводився агресивно і нібито перебував у стані алкогольного сп'яніння. Унаслідок перепалки один із патрульних кілька разів вистрілив чоловікові в живіт. Силогава загинув на місці.

Слідство триває

У ДБР Фокусу повідомили, що наразі слідство вивчає всі обставини інциденту. Про те, хто саме був за кермом — загиблий Джумбері Сілогава чи жінка, яку патрульні намагалися силоміць витягнути з машини, поки не уточнюють.

"Наразі слідство перевіряє інформацію та встановлює, хто був за кермом. Уже оглянуто місце події, вилучено відеозапис із мобільних телефонів дітей, а також із боді-камер поліцейських. Також до кримінального провадження долучать записи з камер спостереження "Безпечне місто" в Дніпрі. Найближчим часом буде призначено судово-медичну експертизу та експертизу зброї. А також додатково опитають свідків", — говорить Фокусу речниця ДБР Тетяна Сап'ян.

Вона додає, що наразі суспільство розділилося на тих хто засуджує дії патрульних і тих, хто підтримує. Однак для слідства важливо об'єктивно та неупереджено провести досудове розслідування та зібрати всі необхідні матеріали.

Що сталося в Дніпрі

Єдиним свідченням того, що відбувалося ввечері 29 серпня в Дніпрі, стало відео з телефону одного із синів Силогави, яке опублікували в Мережі. Запис починається з того, що патрульні силою намагаються витягнути жінку з машини. Вони тягнуть її за руки та ноги, поки та, кричачи від болю, не падає на асфальт поруч із патрульними.

Поки поліцейські витягують жінку, Силогава виходить із машини і намагається руками відгородити їх від пасажирки. У цей момент хтось із патрульних зі спини застосовує газовий балончик. На записі складно розібрати, що саме відбувається далі. Видно, що чоловік хапає інспектора на прізвище Звонков [інформація зі ЗМІ] і кидає його на асфальт.

У ЗМІ писали, що після цього Силогава нібито вдарив кулаком патрульну на прізвище Жила, але на записі цього не видно. Поки щось відбувалося за кадром, Звонков дістав пістолет і кілька разів вистрілив у бік Силогави. Чоловік упав на асфальт, а дитина, яка знімала все на камеру, підбігла до нього зі словами "тато-тато".

Після того, що сталося, патрульних затримали співробітники ДБР. Відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 115 КК України (умисне протиправне заподіяння смерті іншій людині, що карається позбавленням волі на строк від семи до п'ятнадцяти років), та ч. 3 ст. 365 КК України (Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу. Якщо ці дії призвели до тяжких наслідків, санкції за статтею передбачають позбавлення волі на строк від семи до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років).

За словами заступника керівника Дніпропетровської обласної прокуратури Олександра Савенка, патрульному може загрожувати до 15 років в'язниці.

Пізніше в Мережі опублікували відео з камери спостереження, на якому можна розгледіти, що за кермом автомобіля в Дніпрі був чоловік. Імовірно, вони поміняли місцями, коли поліцейські почали переслідувати авто.

У повітря більше не стріляють

"На першому місці стоїть питання правової оцінки дій потерпілого — чи була необхідність у поліцейського застосувати зброю. У пістолеті Макарова 9-мм куля, вона товста, як мізинець, і в неї забійна сила — все розриває в середині, що моментально призводить до смерті, якщо ціляться в життєво важливі органи", — говорить Фокусу адвокат Віктор Чевгуз.

Правила застосування табельної зброї вказані у статті 46 Закону України ''Про Національну поліцію''. Серед особливих випадків, коли патрульні мають право використовувати вогнепальну зброю:

  • відбиття нападу на поліцейського або членів його сім'ї, у разі загрози їхньому життю або здоров'ю;
  • затримання особи, яку застали під час вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину і яка намагається втекти;
  • затримання особи, яка чинить збройний опір і намагається втекти з-під варти;
  • зупинка транспортного засобу шляхом його пошкодження, якщо водій своїми діями створює загрозу життю або здоров'ю людей та/або поліцейського.

При цьому поліцейський уповноважений застосовувати вогнепальну зброю тільки після попередження.

Допускається стріляти без попередження: якщо людина, яку затримує поліцейський із вогнепальною зброєю в руках, наближається, скоротивши визначену відстань, або торкається до зброї поліцейського, або якщо людина вже озброєна і загрожує життю та здоров'ю людей.

"Важко робити висновки з одного відео. Удари в голову патрульній могли призвести до серйозних наслідків і призвести до смерті. Це можна розцінювати як загрозу життю і здоров'ю поліцейської. Тому законні підстави [для застосування зброї] були. Інше питання — принципи застосування вогнепальної зброї", — говорить Фокусу юрист Євген Крапівін.

За словами експерта, законодавство не вимагає після 2015 року здійснювати попереджувальний постріл у повітря . При цьому є тактичний порядок застосування вогнепальної зброї. Перед пострілом поліцейський має вголос попередити про те, що стрілятиме, потім направити пістолет на людину, щоб було точно зрозуміло. І якщо реакції немає — вистрілити. При цьому цілитися потрібно в руку або ногу, щоб не зачепити життєво важливі органи.

"У конкретній ситуації патрульний, імовірно, стріляв у людину зі спини. Чи можна було цілитися в інші частини тіла, а також чи правильно він діяв, щоб попередити загрозу, оцінити на цьому етапі складно. Проблема в тому, що не у всіх поліцейських хороші навички стрільби. Мало хто з них відстрілює зброю в тирі. Якщо напарницю б'ють — часу на попередження немає. Тому потрібна експертиза", — додає Крапівін.

На очах у дітей

Той факт, що поліцейський застрелив чоловіка на очах у дітей, можуть розцінити як обтяжливу обставину, якщо вдасться довести, що вони знали про те, що в машині діти.

"Коли злочин скоюють на очах у неповнолітньої дитини — це обтяжуюча обставина, яка може вплинути на покарання", — додає Чевгуз.

Експерт вважає, що якщо водій поводився агресивно в розмові з поліцейськими, які зупинили машину, та чинив опір, патрульні могли заблокувати його автомобіль і викликати оперативну групу, а не застосовувати силу щодо пасажирки, що призвело до конфлікту, тим паче на очах у неповнолітніх.

"Вони повинні були заблокувати автомобіль, щоб машина не рухалася і не було небезпеки для інших пішоходів або водіїв, якби порушники спробували втекти. Але водій вийшов з машини, щоб захищати жінку. Якщо поліцейські застосовували силу щодо неї, він не міг просто сидіти і чекати. Якщо він застосовував фізичну силу, але водночас у нього в руках не було монтування, бити або вогнепальної зброї, поліцейські могли одягнути на нього кайданки і викликати оперативну групу", — продовжує експерт.

Крапівін каже, що в законодавстві немає чітких вказівок щодо того, як слід діяти поліцейському, якщо водій не виходить з машини на вимогу і відмовляється пред'явити водійське посвідчення і техпаспорт. На практиці, за словами експерта, у такому разі патрульні здійснюють процес затримання.

"У такому разі можливе застосування сили. Але якщо в процесі людині завдадуть травм, наприклад, зламають руку, патрульних притягнуть до відповідальності", — додає юрист.

Будуть проблеми: Нардеп розповів про індексацію пенсій у березні

п’ятниця, 22 листопад 2024, 23:40

Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...

На Полтавщині чоловік відмовився отримувати повістку і викликав поліцію: Історія отримала продовження

п’ятниця, 22 листопад 2024, 22:40

На Полтавщині засудили чоловіка, який відмовився від мобілізації. Суд призначив йому 3 роки позбавлення волі.Про це стало відомо з вироку Лубенського районного суду Полтавської області, повідомляє ТСН. Раніше його визнали придатним до служби, передають...