Час від часу археологи виявляють артефакти, які, здається, прийшли до нас не зі свого часу. Зазвичай ці предмети технологічно випер
Розвинені цивілізації з'явилися на Землі кілька тисяч років тому, але більша частина передових винаходів припала на епоху промислової революції, яка розпочалася кілька сотень років тому.
"Недоречний артефакт" або Oopart (out-of-place artifact) — такий термін застосовують до десятків доісторичних предметів, які не відповідають рівню технологічного розвитку свого часу.
Багато вчених намагаються пояснити такі знахідки за допомогою природних явищ. Інші кажуть, що доісторичні цивілізації володіли високими технологічними знаннями, які загубилися у віках.
Ось лише невеликий список "недоречних артефактів", які довелося виявити вченим.
Батарейка, якій 2 тисячі років
Стародавні "батарейки" виявив німецький археолог Вільгельм Кеніг у 1938 році недалеко від Багдада. Батарейки являли собою глиняні глечики з асфальтовими пробками і залізними стрижнями, які були виготовлені 2 тис. років тому.
Дослідження показали, що ці стародавні "батарейки" могли б виробляти понад вольт електрики.
"Вони єдині у своєму роді. Наскільки нам відомо, ніхто більше не знаходив нічого подібного", — заявив експерт із Британського музею Пол Креддок.
Лампочка в Стародавньому Єгипті
У китайських печерах біля гори Байгун було знайдено труби, які вели до розташованого поруч озера. Пекінський інститут геології датував їх віком близько 150 000 років.
Китайське інформаційне агентство "Сіньхуа" повідомило, що 8% матеріалу, з якого були зроблені труби, не вдалося ідентифікувати. Чжен Цзяньдун, науковий співробітник з геології з Китайського управління землетрусів, у 2007 році повідомив, що деякі труби були визнані високорадіоактивними.
За словами Цзяньдуна, багата на залізо магма могла піднятися з глибин Землі, принести залізо в ущелини, де воно затверділо і перетворилося на труби. Хоча він визнав: "У цих трубах справді є щось загадкове".
Антикітерський механізм
Цей механізм часто називають стародавнім "комп'ютером", його створили греки близько 150 року до н.е. Механізм давав змогу з високою точністю проводити астрономічні обчислення.
"В існування такого механізму ніхто не повірив би, якби його не знайшли", — заявив математик Тоні Фріт.
Експерти з годинникових механізмів стверджують, що Антикітерський механізм містить у собі функції, які не використовуються навіть у сучасному годинниковому виробництві.
В Україні з січня 2025-го всі субсидії та комунальні пільги надаватимуться за єдиним правилам і тільки тим родинам, чим сукупний дохід не дозволяє самостійно сплачувати за комунальні послуги. Виключення зберегли тільки для учасників бойових дій та осіб...
У Дніпрі викрили посадовців та медиків військово-лікарської комісії одного з районних територіальних центрів комплектування, а також працівників інших медичних установ міста, які підробляли чоловікам мобілізаційного віку результати аналізів на ВІЛ. Про...