Чому не можна вітати "з наступаючим" Новим роком: Як правильно говорити українською

Чому не можна вітати "з наступаючим" Новим роком: як правильно говорити українськоюМи наближаємось до сезону зимових свят, який цього року почнеться у перші ж дні грудня, і уже незабаром почнемо вітати одне одного з цим. Чимало людей при цьому скористаються звичною словесною формою "з наступаючим святом". Але вона українській мові не властива, передають Патріоти України.

Чому це так і чим краще замінити поширений вислів? Що не так зі словосполученням "з наступаючим"?

Основна проблема з цим словосполученням полягає в тому, що воно використовує дієприкметник активного стану. "Впізнати" такі можна за суфіксами -уч-, -юч-. І вони не властиві українській мові. А отже, уже з цієї причини казати "наступаючий" неправильно.

Також це слово не годиться і з точки зору семантики. Словники рекомендують на позначення наближення урочистої дати використовувати дієслова "буде", "прийде", "настане", "зайде". А слово "наступить" у цьому значенні є калькою з російської мови, а отже помилкою.

Як бачимо, скориставшись цією словесною формулою можна схибити одразу двічі. Тож, якщо ви хочете скоротити кількість помилок у своєму мовленні, варто скористатись іншим формулюванням.

А як тоді правильно?

На позначення чогось, що станеться в майбутньому, українська мова має прикметник "прийдешній". Ця лексема добре сполучається зі словом "свято", адже, як ми уже розібрали, його правильно використовувати у парі з дієсловом "прийде" та похідними від нього формами.

Тим більше, що вказане слово є однокореневим з іменником "прийдешнє" – синонімом слова "майбутнє". До речі, сказати "з майбутнім святом" теж буде правильно.

Отже, вітаючи близьких зі святом, яке настане невдовзі, використовуйте такі форми:

  • З прийдешнім Різдвом!
  • З майбутнім Новим роком!

Історик розповів, як українська шляхта ласувала салом у 17 столітті (відео)

неділя, 27 квітень 2025, 9:20

Не тільки посполиті, козацтво але і шляхта у XVII столітті з задоволенням вживала сало особливо у походах, коли класичних консервів ще не було, а на самій каші ні вояк, ні гречкосій довго не протягнув з огляду на великі фізичні навантаження. І тут сало...

Тест на чесність: Відомий телеведучий розкрив яким чином звільнився від мобілізації - "Ані копійки не давав"

неділя, 27 квітень 2025, 9:08

Український телеведучий В'ячеслав Соломка висловився про своє звільнення від служби в ЗСУ та розсекретив підстави для цього. Тож під час премії YUNA-2025 журналістка ТСН.ua Анна Севастьянова запитала, як саме вдалося отримати звільнення від мобілізації...