Чи треба особам з інвалідністю проходити ВЛК і кого можуть виключити з військового обліку - роз'яснення

Загальна мобілізація та воєнний стан в Україні тривають з 24 лютого 2022 року. Тож у військовозобов'язаних досі виникає багато питань з приводу призову. Серед них – чи можуть військкомати направляти на лікарський огляд осіб, у яких є інвалідність, та кого можуть виключити з військового обліку, передають Патріоти України.

Згідно з Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" особи з інвалідністю будь-якого ступеня, затвердженою в Україні, мають право на відстрочку від мобілізації (стаття 23).

Також вони входять до категорії військовозобов'язаних, які можуть мобілізуватися добровільно – тобто, осіб з інвалідністю можна мобілізувати тільки за їхньою згодою. Навіть у такому разі, військову службу вони за законом мають проходити за місцем проживання.

Тут варто зауважити, що згідно із законом Про військовий обов’язок і військову службу, чоловіки з інвалідністю від 18 до 60 років вважаються військовозобов'язаними, якщо вони не виключені з військового обліку. Отже, будь-хто з них може отримати повістку про уточнення даних у ТЦК, якщо він не був виключений з військового обліку в 16−17 років, коли здійснював постановку на облік у військкоматі.

Усі особи з інвалідністю, які не є виключеними з військового обліку, після отримання повістки зобов’язані прийти в ТЦК, оскільки можуть бути притягнуті до відповідальності за порушення правил обліку, як усі військовозобов'язані, призовники чи резервісти.

В ТЦК їм необхідно надати документи про відстрочку від мобілізації під час уточнення даних.

До цих документів належать:

заява про надання відстрочку; довідка до акта МСЕК; пенсійне посвідчення особи з інвалідністю.

Як військовозобов'язані, особи з інвалідністю подають документи щодо облікових даних, які змінилися з останнього візиту в ТЦК або військомат.

Особи з інвалідністю не зобов’язані проходити ВЛК, якщо вони вже стоять на військовому обліку та якщо не мають наміру добровільно мобілізуватися.

Якщо особа з інвалідністю не стоїть на військовому обліку, або інвалідність була отримана після останнього візиту в ТЦК, можна пройти ВЛК для можливого виключення з військового обліку.

Варто мати на увазі, що статті щодо хвороб та підстав надання інвалідності І-ІІІ груп відрізняються від статей щодо визначення придатності до військової служби за наказами МО № 402 та № 490, тому особа з інвалідністю ІІІ і навіть ІІ групи може бути визнана ВЛК придатною до військової служби. Такі особи не підлягають виключенню з військової служби й залишаються призовниками чи військовозобов'язаними.

Проходження ВЛК для осіб, які визнані непридатними до військової служби обов’язкове кожні п’ять років. Особу з інвалідністю можуть направити на проходження ВЛК відразу після уточнення даних.

Таким чином, особа з інвалідністю може добровільно мобілізуватися, якщо ВЛК визнає її придатною до служби.

Для того, щоб не сталося ситуації, коли особа з інвалідністю має право на відстрочку, і хоче нею скористатися, але її мобілізують через рішення ВЛК про придатність, проходження ВЛК необхідно починати після того, як письмово надали в ТЦК документи про наявність відстрочки або ТЦК прийняв заяву та документи на відстрочку.

Як отримати відстрочку від мобілізації

Відстрочку не можна отримати просто прийшовши до ТЦК – документи та заява надаються після того, як військовозобов'язаний отримав повістку.

Законодавством не передбачено, чи це мають бути копії, але найкращий варіант ― завірити у нотаріуса копії документів та мати при собі під час походу за повісткою оригінали.

Щоб отримати відстрочку від мобілізації за наявності для цього підстав, потрібно подати заяву про відстрочку із вказаними паспортними даними громадянина та додати до неї документи, які підтверджують, що громадянин дійсно не підлягає призову.

Порядок дій особи з інвалідністю для отримання відстрочки від мобілізації буде такий:

  • належне отримання повістки про уточнення даних в ТЦК;
  • підготовка документів про відстрочку та заяви про надання відстрочки;
  • похід в ТЦК у вказаний час для уточнення даних ― надання документів про зміну облікових даних та надання заяви про відстрочку з необхідними копіями документів;
  • заяву реєструють у журналі вхідної кореспонденції. Після цього її повинна розглянути комісія, яка формується на базі ТЦК;
  • комісія ТЦК розглядає заяву та ухвалює рішення щодо надання відстрочки, з особою зв’язуються та просять прийти забрати довідку про відстрочку;
  • в канцелярії громадянин отримує виписку з книги протоколів (в ній зазначають дані особи, що подавала заяву та претендує на відстрочку, дату народження, безпосередньо саму підставу відстрочки, номер і дату протоколу засідання комісії та підписи членів комісії).

В ній зазначено:

  • ПІБ;
  • дата народження;
  • підстави відстрочки;
  • номер і дата протоколу відстрочення;
  • ПІБ і підписи членів комісії.

У результаті, на руки видають довідку про надання відстрочки зі штампом у військовому квитку або тимчасовому посвідченні ― цей документ і пред’являється на вимогу про наявність відстрочки разом із документом, який підтверджує інвалідність.

Гадали, що макет: У київському Будинку офіцерів у руках радіоведучої каналу "Армія FM" вибухнув боєприпас під час ефіру

неділя, 19 січень 2025, 19:00

У центрі Києва вранці 19 січня в руках радіоведучої Армія FM вибухнув донний підривач "ВП-9" під час ефіру. Про це у фейсбуці повідомив офіцер ЗСУ Мирослав Гай, передають Патріоти України. . "Сьогодні близько 10:50, в Центральному Будинку офіцерів ЗСУ...

Китай задкує під тиском Дядечки Сема: TikTok припинив роботу в США раніше, ніж очікувалося

неділя, 19 січень 2025, 18:46

Соціальна мережа TikTok перестала працювати у США менш ніж за дві години до того, як заборона повинна була набрати чинності. Про це напередодні повідомив телеканал CNN, передають Патріоти України. Соцмережа припинила роботу в суботу ввечері за місцевим...