Дай, Боже, щоб минуло повз, але маємо знати: ​Як в Україні ховають померлих від COVID-19. "Добровільні" побори та інше

У березні в Україні розпочалася третя хвиля епідемії COVID-19 - в Україні тричі фіксували рекордні показники смертності від ускладнень коронавірусу. З початку пандемії в Україні померло понад 32 тисячі людей, що сформувало неофіційні "правила" поховання "ковідних" хворих - у моргах та ритуальних службах вартість послуг з поховання виросла удвічі.

Про це пише видання "Суспільне".

За даними ВООЗ, тіло померлого не заразне, однак на ньому чи на одязі може лишатися інфекція. Рік тому головний санітарний лікар Віктор Ляшко підписав особливі вимоги щодо поховання осіб, померлих від COVID-19.

Мешканка Чернівців Тетяна Зборовець знає особисто, як відбувається процедура поховання людини, яка померла через коронавірус. Бабуся однієї з її підопічних у березні захворіла на COVID-19 і померла в лікарні. Виявилося, що тіло жінки немає кому перевезти до моргу, а тому бабуся ще добу пролежала в лікарні. Ще три доби Тетяна збирала всі необхідні документи, а тіло бабусі лежало у морзі, повідомляють Патріоти України з посиланням на "Суспільне".

“Ставлення людей до того, що приходять і довідка, що там коронавірус, було як “відійдіть, бо ви всі ковідні”, – розповідає Тетяна про те, як її приймали в установах.

В морзі жінці пропонували платні послуги: миття померлої обходиться в тисячу гривень, ще 2 тисячі за те, що тіло перенесуть з моргу в автобус і привезуть на кладовище.

“Неофіційно люди платять за те, що тіло помиють. "Ковідних" хворих ніхто не миє. Їх повинні запакувати в пакет і труна має бути закрита. Щоб тіло привезли на кладовище, потрібно було теж на добровільних засадах заплатити 2 тисячі гривень. Це слово – “ковід” чи “не ковід” – воно відігравало ключову роль”, - розповіла жінка.

Поховали бабусю підопічної Тетяни в пакеті та в закритій труні. Сама ж процедура поховання тривала 15 хвилин.

Директор патологоанатомічного бюро Чернівецької області Дмитро Гречко запевнив, що підпорядкована йому структура не надає платних послуг з миття та перевезення тіл.

В одній з компаній, що надають ритуальні послуги в Києві, розповіли, скільки коштуватиме поховання особи, яка померла від COVID-19. Там зауважили, що організація поховання померлого стартує від 8 тисяч гривень, в залежності від товарів, які обирає замовник. Якщо ж йдеться про поховання людини, яка померла від COVID-19, ціна буде вищою.

"Якщо від "ковіду", одразу вам кажу: множте на  два, це 16-17 тисяч буде коштувати! Сюди входить дезінфекція машини, бригада дорожче бере – вони ж теж ризикують", - розповіли в компанії.

Ще в одній компанії журналістам повідомили, що "звичайне" поховання коштує 25 тисяч грн, померлих від "ковіду" ховають від 32 тисяч грн: "Вантажники вдвічі більше беруть". Плюс 10 тисяч, якщо хочете ховати у відкритій труні".

З правової точки зору, ритуальні послуги, як будь-які інші, що надаються українцям, регулюються законом "Про захист прав споживачів" або Цивільним кодексом.

За словами юриста, голови адвокатського об’єднання "Богомазов і партнери" Павла Богомазова, ціни в компаніях ритуальних послуг комунальної форми власності затверджуються рішенням міських рад. В разі, якщо родичів небіжчика не влаштовують ціни на послуги, треба шукати альтернативу. Якщо ж людина вирішить скаржитися до суду, треба збирати документи. Однак оскарження в суді, за його словами, може тривати роками.

Україну накриє травневий сніг: Синоптики уточнили прогноз

неділя, 5 травень 2024, 5:58

В Україні травень обіцяє бути сніжним. Сніг торкнеться кількох районів країни. Раніше ми писали, що сніг випаде на початку місяць, прогноз мінився, синоптики говорять що засніжить в середині травня. Про це повідомляє Ventusky. . Мешканці таких областе...

Альо, Кличко! Столична влада своєю бездіяльністю сприяє втраті комплексу унікальних артефактів Київської Русі на Поштовій площі

неділя, 5 травень 2024, 5:00

Безцінні пам'ятки 1000-літньої історії зроблені археологами під час реконструкції Поштової площі потребують термінової консервації, про що добре відомо "батькам міста". Однак шість років КМДА та мер не спромоглися зробити обіцяні роботи та заснувати музей