Екологи б'ють на сполох: Греблі дніпровських водосховищ може прорвати, цунамі змете все на своєму шляху до Чорного моря

Особливу тривогу викликає стан Канівської ГЕС, де утворилися небезпечні порожнечі

Канівська ГЕС

У вівторок, 19 травня, громадська організація «Національний екологічний рада України» розповсюдила заяву про занепокоєнням станом гребель водосховищ Дніпра. Нерідко тривожні повідомлення екологів-громадських працівників виявляються перебільшеними. Однак наразі наводиться ряд конкретних фактів, які насторожують, зазначають Патріоти України.

«В ході будівництва Канівської ГЕС (1972-1975 роки) до складу гідротехнічних бетонів домішували золу з теплових електростанцій. Потім з'ясувалося, що це було фатальною помилкою: вода всі ці роки вимивала золу, на її місці утворювалися порожнечі, - сказано в документі Національної екологічної ради України. - Оцінити масштаби пошкоджень дуже важко, оскільки порожнечі знаходяться всередині конструкцій. Інженери не виключають, що в аварійному стані знаходиться весь фронт греблі. Сьогодні вона утримує тиск 2,5 кубічних кілометрів води, що є гігантським навантаженням на ГЕС».

Вчені Національного екологічного ради України підрахували, що прорив греблі Канівської ГЕС призведе до затоплення значної частини Черкаської області, виникненню непрохідних боліт на цій території, а також до збільшення тиску на греблю Кременчуцького водосховища та її прориву. Тобто дамби, що знаходяться нижче за течією, почнуть складатися і руйнуватися одна за одною за принципом доміно.

При цьому небезпечний викид донних відкладень, в яких знаходяться радіоактивні стронцій-90 і цезій-137, які виявилися на дні Канівського водосховища після Чорнобильської катастрофи.

Газета "Факти" попросила прокоментувати стан справ главу Національної екологічної ради України Олександра Чистякова. Далі мовою оригіналу.

— Эти и другие сведения, изложенные в нашем заявлении, обнародовал известный ученый доктор экономических наук Виталий Скоцик, — прокомментировал глава Национального экологического совета Украины Александр Чистяков. — Ниже Каневского и Кременчугского водохранилищ находится ДнепроГЭС. В 1997 году было официально задокументировано возникновение трещин в более чем двух десятках бетонных элементов этой гидроэлектростанции. После этого на протяжении пяти лет выделялись средства на реконструкцию, но их хватило не на укрепление плотины, а на новое оборудование для машинного зала. На этом реконструкция закончилась в 2002 году. А второй ее этап так и не начался. Официальный эксплуатационный ресурс ДнепроГЭСа, согласно требованиям стандартов технического надзора, истек в 2007 году. Сегодня вместо проведения капитальных ремонтных работ местные власти ограничивают проезд грузового транспорта через плотину.

— Какие у вас замечания к надежности плотины Киевской ГЭС?

— За год до Чернобыльской катастрофы произошел прорыв земляной дамбы, разделяющей бетонную плотину Киевской ГЭС и обводной канал. Залатать промоину с помощью грунта не удалось, и тогда стали сыпать… муку. Это помогло. С тех пор место прорыва занесло землей, на том месте выросла трава, деревья, но угроза повторения ЧП остается.

— Я не согласен с такой оценкой состояний плотин на Днепре, — заявил «ФАКТАМ» по телефону авторитетный гидролог, доктор географических наук, профессор Виктор Вишневский. — Такого рода сооружения, как бетонные дамбы, выдерживают напор воды высотой в 100, а то и в 200 метров. А у нас на Днепре максимальный напор, который приходится на плотину ДнепроГЭСа, 35 метров. На остальных дамбах Днепровского каскада напор в пределах 12−15 метров. После многих месяцев засухи (практически бесснежной зимы) запасы воды в водохранилищах малы. Дожди, которые сейчас идут, напоят землю, но кардинально не изменят уровень воды в Днепре, а значит и нагрузку на плотины. Даже если представить, что произойдет такое крайне маловероятное событие, как прорыв дамбы Киевского водохранилища, то жителям столицы не следует опасаться затопления. Ведь 99% территории Киева находится выше уровня воды в Киевском водохранилище. Будут затоплены разве что острова на Днепре и отдельные участки Подола.

В государственном предприятии «Укргидроэнерго», которое занимается контролем состояния плотин ГЭС, пообещали «ФАКТАМ», что вскоре дадут комментарий по поводу тревожного заявления Национального экологического совета Украины. Мы обязательно опубликуем этот комментарий, как только его получим.

"Легким движением руки...": З російської фігуристки злетіли штани під час виступу

п’ятниця, 19 квітень 2024, 22:44

З російською фігуристкою Єлизаветою Туктамишевою трапилася курйозна ситуація під час шоу у Владивостоці, повідомляють Патріоти України. Туктамишева з’явилася на льоду у червоному костюмі та розпочала виконувати свій номер під пісню популярної співачки ...

"Дістав з-під завалів трьох людей": У Дніпрі 14-літній підліток допомагав рятувати постраждалих після атаки РФ (фото)

п’ятниця, 19 квітень 2024, 21:52

Місцеві журналісти також поспілкувались з юним рятувальником. Тимофій мешкає неподалік п'ятиповерхівки, в яку влучив ворожий снаряд. Він відразу прибіг на місце трагедії та почав допомагати рятувальникам. Юнак допомагав виводити постраждалих людей з ме...