"Где сказано, что я должна говорить на украинском?": Мовний омбудсмен влаштував таємний "рейд" по магазинах Києва (відео)

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь влаштував перевірку, як в магазинах дотримуються переходу сфери обслуговування на українську мову після набрання з 16 січня чинності норми закону про забезпечення функціонування української мови як державної. Мовний омбудсмен здійснив неофіційний "рейд" по торгових точках в центрі Києва, повідомляють Патріоти України.

Для "прикриття" чиновник і журналістка, яка його супроводжувала, погодили "легенду", нібито вони подружня пара, яка вирушила на шопінг. У разі, якщо україномовного "чоловіка" і російськомовну "дружину" відмовлялися на його прохання обслуговувати держмовою, Кремінь замість штрафів пропонував продавцям в подарунок книжки - самовчитель з української для початківців і правопис.

Зазначимо, що омбудсмен під час такої "ревізії" зіткнувся з певними труднощами: хоча деякі продавці намагалися перейти на українську і з готовністю обіцяли її краще вивчити, в інших закладах з ним продовжували говорити російською мовою, або починали сперечатися і критикувати норму мовного закону.

"Був такий персонаж у Миколи Куліша в його драмі "Мина Мазайло" - тьотя Мотя з Харкова: "Краще бути зґвалтованою, ніж українізованою"... Уже нас обговорюють в цьому магазині очок: "Ходять тут на мові"... І це Київ - центр України! - де можна почути такі вислови...", - обурювався Кремінь після однієї з розмов з продавщицею, яка навідріз відмовлялася перейти на державну мову на прохання покупця - омбудсмена.

Так, в магазині одягу українського бренду в ТРЦ Кремінь просив продавщицю розмовляти з ним державною мовою, однак 64-річна жінка не захотіла цього робити, продовжувала говорити російською і заявила, що українську прекрасно розуміє, але розмовляти не вміє і вчитися не бажає, хоча прожила в Україні майже 40 років.

Між ними відбувся такий діалог:

"Не, ну навіщо я буду перекручувати те, що я не зможу зробити. Якщо я вам скажу - говоріть зараз французькою? Ви ж не скажете ...

- Я ж не у Франції - я в Україні.

- Я не хочу розмовляти про те, що мені не подобається.

- Але є закон, і він - на моїй стороні.

- Де написано, що я повинна? Я, по-перше, росіянка, якщо вже на те пішло. Я народилася в Кемеровому, я виросла в Росії, просто тут живу...

- Від 16 січня сфера обслуговування ...

- Добре-добре, значить будемо вчити. Але я вважаю, що це перегин. Я вважаю, що це насильство по відношенні до мене. Чому я повинна розмовляти? Чому ви говорите: "Я хочу, щоб ви розмовляли"? Я ж теж якісь права маю.

- Правильно. Я прийшов до вас за товаром, кажу - можете мені розповісти...

- Я ж кажу, що мені важко. Я відразу вибачилася, що я не можу українською розмовляти".

Що буде, якщо ТЦК не встигнуть за 60 днів обробити заявку на оновлення даних - роз'яснення юриста

понеділок, 29 квітень 2024, 2:35

Відповідно до нового закону про мобілізацію в Україні, чоловікам призовного віку буде потрібно протягом 60 днів уточнити свої облікові дані у Центрах комплектування. Електронне оновлення даних ще не працює. За нинішніх умов ТЦК доведеться ставити на об...

Польща готує нові правила для українців із простроченими документами: Що треба знати

неділя, 28 квітень 2024, 21:25

Усі рішення про тимчасовий захист для громадян України, які перебувають у Польщі, включено до окремого закону, передають Патріоти України. За кілька днів польська влада представлять оновлений варіант цього документа, в якому буде враховано рішення уряд...