Генетики повернули до життя вимерлого Aenocyon dirus (вовк жахливий), виду що полював навіть на мастодонтів

Вид вовка, який зник з лиця Землі близько 10 000 років тому, відроджується до життя, як "перша у світі успішно відновлена тварина". Про це йдеться в заяві біотехнологічної компанії Colossal Biosciences, , передають Патріоти України з посиланням на CNN.

Вчені з Colossal створили трьох дитинчат лютововка, використовуючи стародавню ДНК, клонування і технологію редагування генів, щоб змінити гени сірого вовка, найближчого живого родича доісторичного жахливого вовка. Результатом є гібридний вид, зовні схожий на свого вимерлого попередника. У результаті на світ з’явилися три особини — Ромул, Рем і Кхалісі.

Цуценята народилися восени 2024 року і зараз утримуються в закритому заповіднику. На відміну від звичайних собак, вони демонструють виключно дикі звички, уникаючи контакту з людьми. Науковці зазначають, що лютововки мають більш масивні тіла, широкі голови, потужні щелепи та унікальні вокалізації.

"Наша команда взяла ДНК із зуба віком 13 000 років і черепа віком 72 000 років і виростила здорових цуценят жахливого вовка", - поділився деталями роботи Лемм.

У компанії додали, що після маніпуляцій з ДНК тварин і редагування їхніх генів "здорові ембріони, що розвиваються, були перенесені до сурогатних матерів для міжвидової вагітності", і три вагітності призвели до народження перших воскрешених видів.

Компанія підтвердила CNN, що використовувала домашніх собак - зокрема, великих змішаних гончаків - як сурогатних матерів.

За даними Colossal, два дитинчата-самці лютововка народилися 1 жовтня 2024 року, а цуценя-самка - 30 січня 2025 року.

Щоб оптимізувати воскрешений вид, учені мають намір видалити певні варіанти генів сірого вовка і замінити їх рисами, пов'язаними з жахливими вовками, сказав Лав Дален, професор еволюційної геноміки з Центру палеогенетики Стокгольмського університету та консультант Colossal.

"Ні для кого не секрет, що за всім геномом це на 99,9% сірий вовк. У науковому співтоваристві будуть суперечки про те, скільки генів потрібно змінити, щоб вийшов жахливий вовк, але насправді це риторичне питання", - сказав Дален.

Aenocyon dirus був головним хижаком, який колись жив у Північній Америці. Лютововки були більшими за сірих вовків і "мали ширшу голову і щелепи, а також світле густе хутро", - розповіли вчені.

Colossal Biosciences стверджує, що їхня робота не обмежиться тільки цим видом. Компанія також планує відтворити шерстистих мамонтів, додо і тасманійського тигра. На думку вчених, технології, що застосовуються для воскресіння стародавніх видів, можуть допомогти в збереженні тварин, що перебувають під загрозою зникнення.

Однак генетичне відтворення видів викликає суперечки. Деякі експерти попереджають про можливі ризики, включно з проблемами зі здоров’ям клонованих тварин і загрозою втручання в екосистеми. Проте творці жахливих вовків упевнені, що це лише перший крок до розширення меж науки і зміни майбутнього дикої природи.

Жахливий вовк (лат. Aenocyon dirus) — вид вимерлих ссавців з монотипового роду Aenocyon, що існував в 125 000−9 500 років тому на території Північної Америки. Особини цього виду є другими за розмірами з усього сімейства псових. Вважається, що саме ці хижаки надихнули Джорджа Мартіна на створення лютововків у всесвіті "Пісні льоду та полум’я".

При розрахунку пенсії українцям дозволили виключати періоди з низькою зарплатою: Що варто знати і як це може позначитися на розмірі виплат

середа, 16 липень 2025, 23:25

У Бюджетній резолюції на 2025−2027 роки передбачено, що наступного року мінімальна зарплата зросте з 8000 до 8688 грн, що позначиться і на соцвиплатах. Так, передбачається, що, зокрема мінімальна пенсія збільшиться з 2361 до 2564 грн, передають Патріот...

Ніби без неї проблем не вистачає: Одесу накрила піщана буря (відео)

середа, 16 липень 2025, 21:59

Одесу накрила буря. Сильний вітер повалив дерева в різних частинах міста. Місцеві пабліки публікують наслідки негоди, передають Патріоти України. Місцеві мешканці повідомляють, що вітер обриває електропроводи, гілки летять на дороги й тротуари. Водноча...