Homo sapiens виявились хитрішими: Науковці відкрили, що насправді могло знищити неандертальців, і чи здатна ця напасть знов загрожувати людству

Магнітні полюси Землі міняються місцями раз на кілька сотень тисяч років. Остання повна інверсія відбулася десь 780 тисяч років тому. Однак і неповна інверсія (геомагнітна екскурсія), що трапляється значно частіше, спричиняє гігантські катаклізми

Науковці Мічиганського університету припускають, що наші предки, Homo sapiens, змогли вижити завдяки хитрощам. Приблизно 41 000 років тому, коли магнітний Північний полюс Землі перемістився над Європою, вони, ймовірно, використовували сонцезахист, спеціальний одяг і ховалися в печерах. Це захищало їх від шкідливого сонячного випромінювання. А от неандертальці, схоже, таких засобів не мали і зникли близько 40 000 років тому. Про це йдеться у дослідженні Мічиганського університету, передають Патріоти України з посиланням на Associated Press.

Як магнітні зміни вплинули на Землю та її мешканців

Дослідники виявили, що зміщення Північного полюса над Європою відбулося під час природного процесу зміни магнітних полюсів Землі. Таке траплялося близько 180 разів в історії планети. Хоча повна зміна не завершилася, магнітне поле значно ослабло. Це призвело до появи полярних сяйв над більшою частиною планети та дозволило більшій кількості шкідливого ультрафіолетового випромінювання досягати Землі з космосу.

Приблизно в той же час Homo sapiens почали виготовляти одяг та частіше використовувати охру — мінерал із сонцезахисними властивостями при нанесенні на шкіру. Така поведінка могла сприяти їхньому поширенню по Європі та Азії, тоді як популяція неандертальців скорочувалася.

«Ми виявили, що багато з цих регіонів досить тісно пов’язані з ранньою людською діяльністю 41 000 років тому, зокрема, зі збільшенням використання печер та збільшенням використання доісторичного сонцезахисного крему», — зазначила Агніт Мухопадхай, провідна авторка дослідження з Мічиганського університету.

Захисна роль магнітного поля та геомагнітні екскурсії

Магнітне поле Землі утворюється рухом розплавлених металів у її зовнішньому ядрі. Воно створює свого роду «ореол», який захищає планету від космічного випромінювання. Він розріджує озоновий шар і пропускає більше ультрафіолету. Взаємодія цих частинок з магнітним полем також викликає полярні сяйва. Вони зазвичай спостерігаються лише біля полюсів, де поле найсильніше.

Проте, час від часу магнітні полюси зміщуються зі своїх звичних географічних положень. Це явище називається «геомагнітними екскурсіями». Найновіша така подія, відома як екскурсія Лашама, сталася близько 41 000 років тому.

Мухопадхай разом з дослідницею Санею Пановською з Німеччини створили 3D-реконструкцію геокосмічної системи Землі. Вони поєднали моделі магнітного поля, космічного плазмового середовища та моделі полярного сяйва, щоб визначити, де заряджені частинки могли проникати крізь магнітне поле.

У Польщі диспетчер випадково спрямував потяги назустріч одне одному

субота, 12 липень 2025, 15:35

На залізниці у Малопольському воєводстві Польщі почались значні затримки через помилку диспетчера – два потяги помилково спрямували назустріч одне одному на ту саму колію. Про це повідомляє RMF24, інформують Патріоти України. Вдень 12 липня в районі ст...

Збирала кошти "на похорон" мами: Дитяча тренерка з РФ погоріла на шахрайстві

субота, 12 липень 2025, 15:21

Російську дитячу тренерку з волейболу батьки її вихованців звинуватили у шахрайстві на 7 мільйонів рублів (близько $90 тисяч), повідомляють Патріоти України. За словами батьків, дівчина збирала гроші то на нову форму, то на поїздку для дітей, то на лік...