Громадяни України можуть оформити польську пенсію: з Варшави пояснюють, як це зробити

Громадяни нашої держави, які працювали як в Україні, так і в Польщі, мають право на пенсію в обох країнах. Це передбачено міждержавною угодою про соціальне забезпечення, що її було у травні 2012 року (набула чинності в січні 2014 року), нагадує український інформаційний портал у Польщі InPoland.

Розмір польської пенсії залежить від офіційної заробітної плати, яку особа отримувала, а також від внесків, які вона виплачувала в ZUS (аналог українського Пенсійного фонду) протягом свого трудового стажу. У 2019 році пенсія поляків становила майже 40% від середньої зарплатні, що відповідало 1100 злотих.

Також є можливість одночасного отримання й української пенсії.

«Ми будемо виплачувати пенсію за страховий період у Польщі, тоді як українська установа виплачуватиме пільги за періоди роботи в Україні», — пояснили в регіональному відділенні соціальної страхування регіону Нижня Сілезія.

Умови для отримання пенсії у Польщі

Відповідно до польсько-українського договору, українець може отримувати пенсію у Польщі, якщо останнє місце працевлаштування, зареєстроване в управлінні праці, було на території Польщі. Вимагається також, аби це була робота за трудовим договором або за договором-доручення.

Крім того, умовою отримання пенсії є досягнення необхідного мінімального віку і стажу роботи. Мінімальний пенсійний вік для жінок — 60 років, для чоловіків — 65 років. Трудовий стаж для жінок має становити 20 років, для чоловіків — 25 років. До стажу зараховуються періоди сплати пенсійних внесків до ZUS (під час працевлаштування), а також період несплати внесків протягом навчання в університеті.

Слід пам'ятати, що період, коли ви не сплачували пенсійні внески в ZUS, не може перевищувати третину періодів виплати внесків.

Як зарахувати період роботи в Україні до пенсії у Польщі

Польсько-український договір дозволяє сумувати трудовий стаж в Україні до пенсійного стажу у Польщі. Тобто якщо ви пропрацювали на Батьківщині 15 років, а потім 10 років у Польщі, то з цього періоду ви можете отримувати пенсію на території Польщі. Проте польський ZUS інформує, що заклад фінансуватиме пенсію українця лише за роки праці у Польщі. За період роботи в Україні пенсія пересилатиметься з Пенсійного Фонду України.

Аби додати до пенсійного стажу період працевлаштування в Україні, необхідно взяти довідку з місця роботи, яка підтверджувала б те, що ви там працювали. На довідці має бути вказаний розмір щомісячної зарплатні. Усі документи треба перекласти на польську мову у присяжного перекладача і подати до відділу ZUS за місцем проживання у Польщі.

Важливо: періоди працевлаштування в Україні не можуть збігатися з часом працевлаштування на території Польщі.

На Київщині 5 підлітків "запросили в гості" та зґвалтували малолітню дівчинку

субота, 20 квітень 2024, 18:15

У Київській області судили 5 підлітків через групове зґвалтування малолітньої дівчини. Серед підозрюваних - дорослий хлопець, студентка 1 курсу училища, яка має на утриманні дитину, учень 9 класу та дві учениці 8 і 9 класів. Про це йдеться у вироку Вас...

"Це сигнал, що надурили": Військовий-нардеп розніс позицію влади щодо демобілізації в Україні

субота, 20 квітень 2024, 17:30

Відсутність закону про демобілізацію демотивує українських військовослужбовців. Якщо влада встановить бодай якісь, але чіткі терміни для демобілізації, то це навпаки спрацює в плюс та додасть бойової наснаги Збройним силам України. Про це телеканалу "Е...