Вивчати українські прізвища може бути дуже захопливим заняттям, адже вони нерідко чимало розказують про історію роду. Так цілу окрему групу серед них становлять так звані топонімічні прізвища, передають Патріоти України.
OBOZ.UA розповідає, що це таке. І які відомості про своїх предків можна дізнатись завдяки подібному родовому імені.
Топоніми – це будь-які географічні назви. Це може бути як назва міста чи села, так і окремої місцевості (Троєщина – район Києва, Покуття – регіон Івано-Франківщини, тощо). Топонімами є назви регіонів, об’єктів рельєфу, водойм, лісів, доріг, частин поверхонь Землі, тощо.
Чимало українських прізвищ утворилось саме на основі топонімів. Прикладом тут може слугувати прізвище головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.
Проте давали такі прізвища не завжди за однаковим принципом. Так у селян вони вказували на місце проживання людини – населений пункт чи місцевість. Козаки давали одне одному прізвиська, які згодом переходили у прізвища нерідко за принципом місця служби – до якої сотні приписаний, так побратими і називають. Шляхтичі брали прізвище за назвою свого маєтку чи місцевості, що їм належала.
Встановити, на яке саме походження – високе чи низьке – вказує топонімічне прізвище, зараз уже практично неможливо. Зате розмаїття варіантів тут вражає. Ось лише кілька прикладів із сотень:
В Україні спалахнув черговий скандал через відмову у безоплатному проїзді військовослужбовцям. Інцидент, який трапився у Чернігові, примітний тим, що сам кондуктор розмовляв російською мовою. Про це йдеться у скарзі до Чернігівської міської військової ...
У понеділок, 28 квітня, в Миколаївській області чоловік, тікаючи від правоохоронців, кинув у них гранату, внаслідок чого загинув 21-річний сержант поліції Максим Рижко. Про це повідомив голова Національної поліції Іван Вигівський, передають Патріоти Ук...