Яка на смак вода, котрій понад 2 млрд років: Геологи знайшли справжнє диво Землі

Дослідники виявили рідину під час дослідження канадської шахти на глибині близько 3 кілометрів — смак води дуже здивував учених. Вік Землі налічує 4,6 мільярда років — за цей час наша планета пережила безліч кліматичних змін і еволюційних витків, і ми досі прагнемо зазирнути в її минуле, щоб дізнатися більше про планету, яка стала людству домівкою, пише IFLScience.

Ще у 2016 році геологи вивчали покинуту канадську шахту й зробили дивовижне відкриття. На глибині близько 3 кілометрів вони виявили проточну воду — аналіз зразків показав, що вона є найдавнішою водою на Землі, а її вік налічує від 1,5 до 2,64 мільярда років.

Увесь цей час вона була ізольована, що, можливо, і дозволило їй зберегтися у своєму первозданному вигляді. За словами авторки дослідження, професорки Барбари Шервуд Лоллар, вони з колегами також виявили сліди, що вказують на те, що в цій воді існувало життя.

По-перше, сульфат у воді зберіг "відбиток", що вказує на присутність у ньому життя. По-друге, цей сигнал, який вони виявили, мав бути зроблений мікробіологією. По-третє, він мав бути отриманий протягом досить тривалого періоду з погляду геології.

За словами Шервуд Лоллар, річ у тім, що мікроби, які виробляють цю сигнатуру, не могли зробити цього протягом доби — їм знадобилося значно більше часу. Дослідники припускають, що мікроби тисячоліттями виживали, використовуючи субстрати, вироблені радіацією.

Зазначимо, що сульфат у найдавнішій воді у світі — не те саме, що й сучасний сульфат із поверхневих вод, що стікають вниз. Дослідники виявили, що цей сульфат утворюється в результаті реакції між водою та гірською породою. За словами співавтора дослідження, доцента кафедри наук про Землю та атмосферу в Університеті Альберти Лонга Лі, це свідчить про те, що реакція повинна була відбуватися природним чином і, по суті, могла продовжуватися доти, доки вода й камінь були в контакті — потенційно це може тривати мільярди років.

Це відкриття відіграло важливу роль у науці, проте також дало уявлення про те, якою на смак є найдавніша вода на Землі. Забігаючи наперед, це зовсім не те, на що ми могли б очікувати. За словами Шервуд Лоллар, яка й спробувала найдавнішу воду на планеті на смак, вона передбачала, що рідина матиме солоний смак. Реальність виявилася такою, що вода була надзвичайно "солоною та гіркою", насправді в рази "солонішою, ніж морська вода". Втім, у цьому немає нічого дивного з огляду на те, що їй вже близько 2 мільярдів років.

"Відверте шкідництво!": Українців обурив пост київської "лікарки" у соцмережі

четвер, 3 квітень 2025, 13:15

Директорка київського центру допомоги наркозалежним Марина Грібанова викликала обурення у мережі своєю заявою, що антидепресанти є наркотиком і нічим не допомагають. Про це вона написала у Facebook, передають Патріоти України. "Психіатричні ліки - це н...

Континент у передчутті транспортної революції: До 2040 року Львів і Київ мають увійти в єдину пан'європейську мережу високошвидкісних залізниць (мапа)

четвер, 3 квітень 2025, 12:52

Новий данський аналітичний центр 21st Europe почав просувати свій амбітний інноваційний проєкт Starline, спрямований на створення до 2040 року єдиної пан'європейської мережі високошвидкісних залізниць, яка працюватиме як єдина система метро для всього ...