Навіть якщо суд визнає мобілізацію незаконною, це не означає, що людину автоматично звільнять з військової служби. Верховний Суд підтвердив, що порушення процедури призову саме по собі не є підставою для звільнення військовослужбовця, передають Патріоти України.
Адвокатка Марина Бекало пояснила, що закон містить чіткий перелік причин, за якими можна залишити службу. Це, зокрема, вік, стан здоров’я чи певні сімейні обставини.
Але рішення суду, яке підтверджує незаконність мобілізації, не дає права на звільнення. Наприклад, у справі №160/2592/23 військовозобов’язаного мобілізували без належного медогляду. Суд визнав це порушенням, але воно не стало підставою для його звільнення.
"Таке рішення суду в теорії може стати підставою лише для звільнення від кримінальної відповідальності за статтею 336 Кримінального кодексу України – ухилення від військової служби, в ситуації коли, наприклад, військовозобов’язаний не з’явився за повісткою на призов до військової служби, так звана "бойова" повістка. Але в тому разі, коли військовозобов’язаний залишається в своєму статусі – тобто не є військовослужбовцем та щодо нього відкрито кримінальне провадження за ухилення від військової служби, таке рішення суду може стати основою для звільнення від кримінальною відповідальності за ст. 336 КК", – розповіла адвокатка в коментарі українським ЗМІ.
Попри це, таке рішення може допомогти в інших ситуаціях. Наприклад, воно може стати аргументом у справі про ухилення від служби, якщо людина не з’явилася за "бойовою" повісткою.
Крім того, воно може бути підставою для направлення на повторний медичний огляд або навіть для стягнення компенсації за моральну шкоду. У деяких випадках судові рішення допомагають оскаржити неправомірну відмову у відстрочці, що може призвести до перегляду рішення про мобілізацію.
Якщо людина вже стала військовослужбовцем, звільнитися можна лише за підставами, передбаченими законом. Наприклад, студенти, викладачі чи заброньовані працівники після мобілізації вже не можуть скористатися своїм правом на відстрочку.
Щодо неправомірних дій ТЦК та СП , за словами адвокатки, надати "універсальну" рекомендацію неможливо та навіть небезпечно – адже кожний конкретний випадок унікальний.
"Єдине, що однозначно можу порекомендувати в такому разі, це негайно звертатися по допомогу до адвокатів. Тільки спеціаліст може надати належну юридичну оцінку неправомірним діям представників ТЦК та СП, з’ясувати всі обставини, визначити подальші дії клієнта, оцінити перспективи оскарження ухвалених рішень ТЦК та СП, яку правову позицію сформувати та до яких компетентних органів звертатися", – розповіла Марина Бекало.
Нагадаємо, працівник львівської дорожньої компанії "Шляховик-Т" оскаржив свою мобілізацію в суді та домігся її скасування. Рівненський окружний адміністративний суд ухвалив рішення на його користь та зобов’язав військову частину виключити його зі списків особового складу.
Український олімпійський чемпіон та народний депутат Жан Беленюк під час пробіжки біля Капітолія знайшов 100 доларів (близько 4 тисяч гривень). Про це він розповів на своїх сторінках у Facebook та Instagram 4 квітня, передають Патріоти України. "Вийшов...
Донька загиблої професорки Львівської політехніки Ірини Фаріон Софія Особа отримує щомісячну зарплату в розмірі 37,5 тис. грн. Про це повідомляють Патріоти України з посиланням на дані її електронної декларації за минулий рік. Донька вбитої професорки ...