Яким було первісне пиво: Археологи та пивовари відтворили рецепт шумерів, створений за кілька тисяч років до нашої ери

Рецепт пива на клинописній табличці з Месопатамії

Пиво є одним з найдавніших напоїв в історії, яким людство насолоджується вже кілька тисяч років. В деяких древніх цивілізаціях пиво за своєю важливістю у повсякденному меню стояло десь поряд із хлібом.

Шумери та стародавні єгиптяни були великими поціновувачами пива. У шумерів навіть була своя богиня пива – Нінкасі. На думку істориків, шумери винайшли пиво за кілька століть до винайдення грошей у сучасному розумінні, тож певний час пиво використовували як платіжний засіб.

Окрім численних археологічних знахідок із засохлими рештками пива чи інгредієнтів пивоваріння, історикам вдалося відшукати і рецепт шумерського пива. У цьому дуже допомогла шумерська поема, викладена на глиняних табличках. Мігель Сівіл, професор шумерології в Чиказькому університеті, переклав поему, а засновник приватної броварні Anchor Brewing Company Фріц Майтаг із Сан-Франциско відтворив рецепт з неї.

Як пише видання Tasting Table, отриманий в результаті напій має "напів-сухий", негіркий смак, схожий на міцний сидр, із вмістом алкоголю у 3,5% — близько до сучасного пива. Стародавні жителі Месопотамії пили пиво з великих глечиків із соломинками, а оскільки хміль ще не був відкритий, шумерське пиво пили одразу після того, як воно було зварене.

Шумерська технологія пивоваріння

Стародавнє виготовлення пива базувалося на природному бродінні. Як пояснює клинописний вірш-рецепт "Гімн Нінкасі", давнє месопотамське виробництво пива починалося в спеціальній ямі, де "баппір" (шумерське солодове ячмінне тісто) змішували з медом та ароматичними речовинами, а потім запікали у печі.

Далі солод переносили в банку і змішували з баппіром для бродіння. Потім зварену зернову кашу розкладали на великі очеретяні циновки для охолодження, а сусло (зерновий розчин) заварювали ще медом і вином. Нарешті, суміш фільтрували через чан і пропускали в збірну ємність, і з цієї ємності подавали пиво.

Царю Соломону була дарована влада над демонами? Сенсаційний артефакт знайдений поблизу Константинополя спонукає знавців Святого Писання уважніше придивитись до апокрифа “Заповіт Соломона”

субота, 23 листопад 2024, 6:40

Рідкісний амулет віком 1600 років, знайдений археологами у стародавньому місті Адріанополіс (європейська частина сучасної Туреччини.-ПУ), містить зображення Соломона, який перемагає диявола. Ця знахідка апелює до вилучених з канонічної Біблії віршів, д...

"На кордоні нашого ключового гравця забрали в ТЦК, клуб не зміг нічого вдіяти": Волейболіст, який відмовився повертатися в Україну, пояснив свій вчинок

субота, 23 листопад 2024, 6:00

Волейболіст Андрій Оробко розповів про причини, через які він не повернувся до України після єврокубкового матчу. Спортсмен зазначив, що на його вирішення вплинули проблеми з командою, включаючи втрату ключових гравців та дії керівництва клубу, передаю...