2024 рік розпочинається в Україні з підвищення виплат пенсіонерам та іншим вразливим категоріям населення. У Мінсоцполітики запевняють, що цьому не завадить ймовірність недоотримання міжнародної допомоги, передають Патріоти України.
Збільшиться прожитковий мінімум та мінімальна зарплата, до яких прив’язані всі ці виплати, а також податки для ФОПів.
Зміни передбачаються у виплатах і обліку ВПО, випускники цього року писатимуть НМТ за новими правилами, а водіям доведеться більше платити за реєстрацію авто, за посвідчення та складання іспитів.
Наразі невідомо, коли та на скільки зростуть тарифи на комунальні послуги, але до закінчення опалювального сезону цього точно не станеться. Про ці та інші зміни, які чекають на українців у 2024 році – детальніше у матеріалі.
У 2024 році зросте прожитковий мінімум та прив’язані до нього соціальні виплати:
З 1 січня 2024 року мінімальна зарплата становитиме 7 100 грн, а з 1 квітня – 8 тис. грн. Відповідно, мінімальна база нарахування єдиного соціального внеску (ЄСВ) з 1 січня становитиме 1 562 грн, а з 1 квітня – 1 760 грн.
Максимальна база нарахування ЄСВ дорівнює 15 розмірам мінімалки, з січня – 23 430 грн (7 100 х 15 х 22%), а з 1 квітня – 26 400 грн (8 000 х 15 х 22%).
Як відбуватиметься підвищення пенсійних виплат:
У 2024 році вийти на пенсію у 60 років зможуть чоловіки та жінки, які мають щонайменше 31 рік страхового стажу. Якщо він буде меншим, така можливість буде лише у 63 або 65 років.
Після досягнення 63-річного віку треба мати щонайменше 21 рік стажу, у 65 – 15.
Тобто протягом наступного року можна вийти на пенсію:
Якщо стажу не вистачає, його можна докупити або ж допрацювати. На сьогодні за місяць страхового стажу треба платити 2 948 грн, загалом за рік – 35 376 грн.
Разом із пенсіями планується й підвищення розмірів різноманітних соціальних виплат, які також прив’язані до прожиткового мінімуму.
Зокрема йдеться про декретні, аліменти, соцвиплати дітям, малозабезпеченим сім’ям, особам з інвалідністю, надбавки на догляд.
Через зростання мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму у 2024 році збільшуються ставки податків для фізичних осіб-підприємців:
Окрім того, ФОПи сплачують ЄСВ у розмірі 22% від мінімальної зарплати. Він збільшується з січня до 1 562 грн, з квітня – до 1 760 грн.
Внутрішньо переміщеним особам, які отримують допомогу, з 1 серпня 2023 року автоматично продовжили виплати ще на пів року, тобто до кінця січня 2024-го. Для осіб з інвалідністю та дітей – це 3 тис. грн, для усіх інших ВПО – 2 тис. грн.
Виплати не продовжуватимуть тим, хто:
Окрім того, з 1 лютого планують автоматично продовжити виплату допомоги окремим категоріям переселенців:
Подорожчання комунальних послуг (газ, опалення та гаряча вода) до кінця опалювального сезону, який триває зазвичай до 15 квітня, не планується.
У НКРЕКП запевнили, що підвищення тарифів на електроенергію для населення з 1 січня також не передбачено.
Тобто ціна газу для побутових споживачів, які є клієнтами Нафтогазу, залишатиметься на рівні 7,96 грн за кубометр, а в інших постачальників – коливатиметься від 7,70 до 9,99 грн під час опалювального сезону. За світло українці платитимуть 2,64 грн за кВт-год.
Ринок землі в Україні стартував ще 1 липня 2021 року. Але до 2024 року придбати сільськогосподарську землю могли лише фізособи – громадяни України, і не більше 100 га в одні руки.
А з 1 січня відкривається можливість для придбання землі для юридичних осіб, створених в Україні. Максимальна площа – 10 тис. га.
З 1 січня 2024 року, згідно з постановою Кабміну №1386, в Україні зростають ціни на платні послуги, які надаються МВС, Нацполіцією та Державною міграційною службою.
Які послуги дорожчають:
Випускники, які планують вступати до вишів, знову писатимуть національний мультипредметний тест (НМТ), проте за новими правилами.
Основе нововведення – тестування з чотирьох предметів, три з яких обов’язкові – українська мова, історія України та математика, а вибір четвертого лишається за вступником.
На вибір можна буде обрати: українську літературу, біологію, географію, фізику, хімію, англійську, іспанську, німецьку або ж французьку мову.
Історію України, біологію, географію, фізику та хімію можна буде скласти також польською, румунською, угорською та кримськотатарською мовами.
При цьому усі іспити абітурієнти писатимуть в один день – по годині на кожен: 2 години тестування, перерва і ще 2 години тестування.
Основна сесія НМТ триватиме довше і розпочнеться раніше – приблизно в кінці травня. Водночас державну підсумкову атестацію (ДПА) для учнів 4-х, 9-х і 11-х класів не проводитимуть.
У новому розкладі Укрзалізниці, який почав діяти з 10 грудня, – 14 нових рейсів (11 внутрішніх та три міжнародних).
Наступного року планується покращення 19 чинних рейсів по Україні та за кордон, а також нові сполучення для регіонів.
Представники Болгарії та Румунії вимагають захисту від імпорту дешевого меду з України. Від занизької закупівельної ціни на мед страждають і самі українські пасічники. За їхніми словами, відвантажувати продукт оптовикам восени-2024 доводиться від 55 гр...
У Харкові засудили жителя Краснокутської громади, який у вересні завдав ножового поранення чоловіку — той допомагав його дружині знести консервацію до погреба. Вирок 18 листопада виніс Орджонікідзевський районний суд Харкова, передають Патріоти України...