Через майже 2 000 років після того, як молодий чоловік загинув під час виверження вулкана Везувій, вчені зʼясували, що його мозок зберігся — і перетворився на скло. Про це пишуть у журналі Scientific Reports, передають Патріоти України.
Припускають, що загиблий — це чоловік віком близько 20 років. Він міг служити охоронцем у будівлі Колегії Августів (жерців імператорського культу) у Геркуланумі.
Це значно менше й не таке відоме місто, аніж сусідні Помпеї. Місто було поховане під приблизно 15-метровим шаром вулканічного попелу, аж поки у XVIII столітті його випадково не виявив селянин, коли копав колодязь, де знайшли його скелет. Фрагменти його мозку знайшли у 2020 році.
Щоб упевнитися, що склоподібні фрагменти з черепа і хребта загиблого справді були людським мозком, учені використали електронну мікроскопію, калориметрію Довідка
Вимірювання кількості теплоти, що виділяється або поглинається у ході різних фізичних або хімічних процесів і раманівську спектроскопію.
У результаті аналізу можна ідентифікувати хімічні компоненти, тобто визначити природу речовини, і вивчити внутрішньомолекулярні взаємодії. Хімічний склад і присутність у зразках білків і жирних кислот, характерних для мозкової тканини, підтвердили припущення про їхнє органічне походження. Крім того, дослідники виявили добре збережені елементи нейронних структур.
Знайдені фрагменти мозку не більші 1—2 см в довжину. Для перетворення на склоподібний стан тканини мали швидко нагрітися до температури в +510 °C, а потім стрімко охолонути. Імовірно, спочатку тіло чоловіка ненадовго огорнула хмара гаряченного попелу. Кістки черепа і хребта частково захистили мозок від прямого контакту з розпеченими вулканічними викидами, не допустивши повного випаровування тканин.
Коли попіл осів, температура впала — мозок «засклянів». Десь так само після охолодження твердне розплавлене рідке скло. Це єдиний відомий випадок, коли тканини людського мозку збереглися в склоподібній формі. У районі Везувію знайшли приблизно 2 000 тіл, але подібних прикладів більше не зустрічалося. Це відкриття доповнює знання про те, які фізичні процеси відбувалися під час виверження вулкана і як гинули мешканці Помпеїв та міст неподалік.
Виверження Везувію почалося вдень 24 серпня (за іншими даними 24 жовтня) 79 року н. е. та призвело до загибелі трьох міст — Помпеїв, Геркулануму, Стабії, а також кількох сіл і вілл. Виверження було таким сильним, що попіл від нього долітав навіть до Єгипту та Сирії. Із 20 тисяч жителів Помпеїв загинули близько 2 тисяч. Більшість жителів покинули місто до катастрофи, проте точна кількість загиблих невідома.
Родини зниклих безвісти й полонених військовослужбовців вже майже три місяці не отримують виплат від держави. Це пов’язано із затвердженням нової схеми нарахувань, що змінила порядок розподілу грошового забезпечення. Оскільки порядок виплат вже було за...
Національний банк України в оновленому макропрогнозі допускає підвищення мінімальної зарплати вже наступного року. Таке припущення містить базовий сценарій, передають Патріоти України з посиланням на "Інфляційний звіт" Національного банку України (кві...