Існують 14 сценаріїв вимирання людства: Експерти назвали еволюційні пастки

Ймовірно, майбутнє людства не настільки оптимістичне, яким багато хто собі його уявляє і наш вид зовсім не має гарантій на успіх. Вчені виявили 14 еволюційних пасток, які зрештою можуть привести людство до загибелі. Про це йдеться у дослідженні науковців зі Стокгольмського університету у Швеції. Їхня робота опублікована у науковому журналі Philosophical Transactions of the Royal Society B, передають Патріоти України.

На думку дослідників, основна проблема в тому, що технологічний розвиток дозволив людству почуватися занадто вільно на планеті. Але наше цілковите домінування та успіх можуть мати небезпечні наслідки.

Уже зараз люди опинилися перед загрозою закінчення ери антропоцену (умовної геологічної епохи, коли людська діяльність відігравала істотну роль в екосистемі Землі). Впливають на це як зміни клімату, так і глобальні пандемії та інші фактори.

При цьому більшість із цих факторів з'явилися як наслідок діяльності людини. Як пояснив антрополог Пітер Сьогаард Йоргенсен зі Стокгольмського університету, люди є неймовірно креативним видом, який здатен впроваджувати інновації, адаптуватися до багатьох обставин, а також співпрацювати у напрочуд великих масштабах.

"Але ці здібності, як виявляється, мають непередбачувані наслідки", – заявив вчений. Еволюційні пастки, про які говорять автори дослідження, поділяються на три групи: глобальні, технологічні, та структурні.

У першому випадку мова йде про те, що відбувається спрощення певних систем, яке робить їх нездатними до адаптації. Наприклад, монокультурне сільське господарство, яке не здатне буде перебудуватися за умови насування кризової ситуації.

Також до цієї групи відносять той факт, що людство прагне зростання, яке уже зараз перетворилося на самоціль. Це шкодить добробуту і провокує ще одну пастку – перенапруження планети. Справа в тому, що ми уже використовуємо більше, ніж може дати Земля. Саме тому деякі ресурси уже опинилися на межі виснаження.

Проти людства також грає і фактор поділу на країни, нації і т.д., в результаті чого виникають міжнародні конфлікти.

Ще одна глобальна пастка – зараження. Мова йде, зокрема, про інфекційні захворювання. Наприклад, COVID-19 чітко показав, наскільки слабке людство, коли треба протидіяти хворобі, яка швидко розповсюджується світом.

Щодо технологічних пасток, то тут мова йде про інфраструктурну прив'язку (як у випадку з викопним паливом), хімічне забруднення, екзистенційні технології (наприклад, ядерна зброя), технологічна автономія (включаючи штучний інтелект) і дезінформацію.

Структурні ж пастки – це короткостроковість, надмірне споживання, біосферний розрив і втрата локального соціального капіталу, коли все більш цифровий світ відрізає соціальну взаємодію і потенційно сприяє подальшому поділу.

Як пише Science Alert, при цьому дослідники попереджають, що 12 з цих пасток уже вважаються розвиненими. Лише технологічна автономія та втрата місцевого соціального капіталу ще не переросли у серйозні проблеми.

Попри те, що картина досить похмура, вчені припускають, що врятувати людство може активна трансформація суспільства. При цьому мова не просто у визнанні проблем, а про те, аби починати робити щось конкретне, аби їх ліквідувати.

"Дуже проста річ, яку може зробити кожен – це бути більш залученим у природу та суспільство, а також дізнаватися про позитивні та негативні глобальні наслідки наших власних локальних дій. Немає нічого кращого, ніж доторкнутися до того, що потребує захисту", – наголосив Йоргенсен.

Українська порноакторка Джозефіна Джексон розповіла, скільки заробляє та що думають про її професію батьки

неділя, 21 квітень 2024, 16:55

Світова зірка фільмів для дорослих Джозефіна Джексон, яка взяла участь у благодійній фотосесії із захисниками України, в інтерв'ю ВВС News Україна розповіла, чи схвалили батьки її вибір професії, передають Патріоти України. «Ми з ними це не обговорюємо...

Непереможний український боксер брутально нокаутував співвітчизника (відео)

неділя, 21 квітень 2024, 16:46

Українець Єгор Великовський (11−0, 7 КО) здобув свою одинадцяту перемогу на професійному рингу. У рамках вечора боксу в Мюнхені українець переміг співвітчизника Петра Лакоцького (3−5, 3 КО), передають Патріоти України. Зі старту бою Лакоцький показував...