Хіти тижня. Держюджет-2020 розкриває свої сюрпризи: Отримати безкоштовну вищу освіту стане ще важче, не кажучи вже про стипендії

В Україні хочуть зменшити фінансування ВНЗ, що позначиться і на стипендіях.

У Міністерстві освіти готуються змінити систему фінансування ВНЗ і з наступного року університети отримають лише 80% від фінансування. За решту 20% їм доведеться поборотися – ця частина виплачується на підставі критеріїв якості. Експерти вважають, що зміна фінансування може вплинути на кількість бюджетних місць у вузах, а також на кількість стипендіатів, передають Патріоти України.

Зараз університети отримують гроші з держбюджету незалежно від якості освіти та наукової діяльності. Їх головна мета – залучити більше абітурієнтів. Навіть за рахунок зниження вимог для вступу: на більшість спеціальностей внз самі визначають прохідний бал. А студентів з низькими балами дуже рідко відраховують, оскільки це призводить до зменшення фінансування. В результаті рівень підготовки і мотивація студентів низька.

У Міносвіти сподіваються змінити підхід – гроші повинні йти до кращих. Якщо університет веде міжнародну наукову діяльність, має кращих викладачів і хороші показники працевлаштування студентів, то він отримає більше фінансування. Нові критерії будуть стимулювати виші ставати якісніше, вважають у відомстві.

"У нас є проект змін до закону про вищу освіту, де змінюється формула фінансування закладів вищої освіти. Якщо зараз міністерство фінансує утримання вузів і держзамовлення, то з наступного року система буде змінена. Наприклад, у змінах передбачено закриття філій, які є в університетах в різних містах, щоб набрати більше студентів. Ми не будемо фінансувати будівлю, його площу. Інша філософія фінансування дозволить збільшити конкуренцію між вузами", – розповідає Любомира Мандзій, заступник міністра освіти.

У наступному році університети отримають приблизно 80% від фінансування 2019 року. Решту 20% доведеться заслужити – гроші будуть нараховуватися за критеріями якості. Серед критеріїв можуть бути наявність університету в міжнародних рейтингах, цитованість або кількість наукових робіт. Якщо університет отримує замовлення на дослідження від бізнесу чи міжнародних організацій – це теж може стати свого роду знаком, що вузу довіряють, і в нього будуть йти гроші.

Ще одним критерієм буде зайнятість випускників. Міністерство хоче створити автоматизовану систему, яка буде відслідковувати працевлаштування молодих фахівців.

Планується і такий показник, як масштаб університету. З його допомогою будуть стимулювати укрупнюватися, об'єднуватися. Чим більше вуз – тим більше у нього буде коштів.

Також, міністр освіти Новосад Ганна вважає, що метою зміни фінансування є необхідність закрити частину навчальних закладів.

"У нас багато університетів. У нас їх просто багато... І ми не можемо робити вигляд, що ми як країна можемо собі це дозволити", - заявила нещодавно міністр освіти Ганна Новосад.

Десятки поранених: В Іспанії впав гірськолижний підйомник (фото)

субота, 18 січень 2025, 19:41

В Іспанії «обвалився» гірськолижний підйомник, внаслідок чого десятки людей отримали поранення. Наразі відомо про щонайменше 30 постраждалих. Про це пише Sky News, передають Патріоти України. Інцидент стався на крісельному підйомнику на гірськолижному ...

Мільйони гривень: Яку суму гімнаст Ковтун і його тренерка отримали з бюджету

субота, 18 січень 2025, 19:30

Близько 8.5 млн гривень з державного бюджету України у 2023-2024 роках отримав гімнаст Ілля Ковтун та його тренерка Ірина Горбачева. Про це інформує Base of Ukrainian sports, передають Патріоти України. Зазначається, що в зазначену вище суму входять ли...