Аналіз ДНК показав, що похований зі зброєю в кургані Сариг-Булун в російській республіці Тува молодий скіфський воїн виявився 13-річною дівчинкою. Про це пише sciencealert, передають Патріоти України.
Відкриття доводить, що жінки у племені скіфів брали участь в мисливських або військових походах, підкреслюють автори роботи.
Команда з Росії картувала геном 2600-літніх скіфських рештків, які були виявлені в дерев’яному саркофазі з безліччю зброї ще в 1988 році.
«Ця дитина спочатку вважалася чоловіком, тому що поруч були виявлені археологічні знахідки, які зазвичай приписуються чоловікам: сокира, лук, стріли», — сказала археолог Варвара Бусова з Російської академії наук.
Але ДНК дитини показала, що рештки насправді були жіночими. «Це означає, що ми можемо з певною ймовірністю сказати, що скіфські дівчата також брали участь в мисливських або військових походах», — додала Бусова.
Дівчина-воїн була похована в сучасній сибірськый республіці Тува з сокирою, березовим луком і сагайдаком з десятьма стрілами, довжиною близько 70 сантиметрів, з кістяними і бронзовими наконечниками. Через щільне прилягання труни з модрини її останки були частково муміфіковані.
«Ця молода амазонка ще не досягла віку 14 років», — каже провідний автор нового дослідження, археолог Марина Кілуновська з Інституту історії матеріальної культури Російської академії наук.
Дівчина була одягнена в довгу шубу, сорочку, штани або спідницю. Використовуючи скануючий електронний мікроскоп, дослідники виявили, що її верхній одяг складається з клаптів шкіри гризунів, які споріднені тушканчикам. Вуглецеве датування інших могильних предметів віднесла похоронний комплекс до 7−5 століть до нашої ери, що є раннім скіфським періодом.
За словами Бусової, дослідницька група тепер хотіла б отримати більш точні дані про датування останків молодої дівчини-воїна, дослідити склад металевих могильних предметів і зайнятися відновленням і збереженням знайденого. Вони також сподіваються, що комп’ютерна томографія рештків може підказати, як загинула молода жінка-воїн.
Відкриття «мимоволі повертає нас до міфу про амазонок, які збереглися до наших днів завдяки Геродоту», — написала команда в своїй статті. Протягом століть міфи про амазонок були прикрашені, але тепер у нас є можливість дізнатися більше про войовниць, які стоять за міфами, завдяки сучасним археологічним дослідженням та вивченню ДНК.
Третій президент України Віктор Ющенко сьогодні, 23 лютого 2025, святкує 71-й день народження. З цієї нагоди політика привітала його старша донька, передають Патріоти України. 44-річна Віталіна Ющенко наголосила, що наразі Україна проходить через тяжкі...
Українські науковці, що працюють на антарктичній станції "Академік Вернадський", підняли прапор бригади Національної гвардії "Азов". Цей жест став вшануванням українських військових і здійсненням мрії оборонниці Маріуполя Валерії Суботіної з позивним "...