Хіти тижня. Запуск води в Крим загрожує неперед­бачуваними наслідками, - еколог

З точки зору екології, стан довкілля екосистеми Криму від самого початку еволюційно формувався у напівпустельному "режимі".

Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія розбурхав українське суспільство, заявивши, що відновлення подачі води із Дніпра до окупованого Криму може відбутися, якщо Росія відведе свої війська з Донбасу. Пізніше Арахамія виправдався за свої слова, а новоспечений керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що це питання ніколи не обговорювалося з російською стороною. Взагалі питання подачі води у Крим має дуже політичний характер, оскільки внутрішніх ресурсів півострова достатньо для задоволення потреб населення у питній воді. Натомість, Північно-кримський канал дуже сильно вплинув на екологію півострова з часу своєї появи – заніс інвазивні види і навіть дещо змінив клімат на прилеглих територіях. Повернення каналу в експлуатацію може мати непередбачувані наслідки для екології півострова. Таку думку висловив Максим Сорока, еколог-науковець, експерт з управління природоохоронною діяльністю, науково-технічний радник проекту "Чисте повітря для України". Патріоти України пропонують вам ознайомитися із його міркуваннями.

Питання подачі води в Крим дуже політизоване. З екологічної точки зору, Кримський канал і перекидання великих обсягів води – це штучний елемент в екосистемі. Останні екологічні теорії взагалі свідчать, що перенесення великих об'ємів природних ресурсів з однієї екосистеми в іншу має негативні наслідки.

Слід розуміти, що ідея "повернути ріки назад" з'явилася у середині минулого століття і несе загрози довкіллю. Їх можна поділити на чотири типи. Перший пов'язаний зі зміною водного балансу на території, з якої ми перекидаємо воду. Хоча, аналізуючи наявні дані з державного водного кадастру за останні три роки, нема свідчень, що в Україні є дефіцит води. У нижньому басейні Дніпра спостерігається нормальний водний баланс, вода є у водосховищах. Тож є певний об'єм, який можна перекинути. До того ж, його завжди можна контролювати. Тобто не треба боятися того, що Україна залишиться без води, якщо відновить постачання в Крим. Інше питання – чи доцільно це робити, але це питання політичне.

Друга категорія проблем – стан водного балансу на території, на яку перекидають воду. Адже екосистема була початково призначена для певного водного балансу. Тобто якщо там водний режим річок – 300-400 мм, а ми перекидаємо туди масу води - це призводить до того, що змінюється сама екосистема. Яскравим прикладом був кінець 1960-х – початок 1970-х років, коли ми почали інтенсивно здійснювати зрошення на півдні України. Наукові статті стверджують, що ми по факту зруйнували великі екосистеми степів, тому що в степу не має бути такої кількості води.

Третій фактор – інвазивний. Ми перекидаємо не тільки воду, а й мікрофлору, бактерії, водорості тощо. І це несе ризик інтродукції. Проте ми пережили це ще в 1960-1970 роках.

Четвертий фактор – локальна зміна клімату, яка виникає через появу великих об'ємів води. Найбільш яскравий приклад – Каховське водосховище. Накопичення великих об'ємів води призвело до того, що на територіях поруч з ним завжди трохи тепліше і більш волого, ніж на інших. Але цей фактор для України не дуже значний – він більше проявився б на пустельній території.

Є побоювання, що без води з материкової України відбудеться опустелювання півострова. Проте немає науково-доведених свідчень, що відсутність перекиду води викличе цей негативний процес. Можуть бути проблеми із сільським господарством, з промисловістю – це інше питання, економічне і політичне. Якщо аналізувати водний баланс Криму до анексії, то там достатньо внутрішніх водних ресурсів для задоволення потреб населення у воді.

Є декілька районів, де є дефіцит, але в цьому випадку можна зробити локальний перекид внутрішніх вод. Але з точки зору екології, стан довкілля екосистеми Криму від самого початку еволюційно формувався у такому собі напівпустельному "режимі". Це ми спеціально дали воду, аби збільшити продуктивність людської діяльності. Зараз Кримський канал не працює уже кілька років, і ми не бачимо якихось різких змін в екосистемі степового Криму. Принаймні, ніхто із кримських науковців, які публікують свої дослідження у міжнародних ліцензованих виданнях, про це не пише.

Я припускаю, що поступово екосистема Криму відновлюється і переходить у той стан, який його задумала матінка-природа. Але наголошу, що у нас немає доступу до цієї території і об'єктивної державної екологічної звітності. Також за часи анексії кількість публікацій на екологічну тематику різко зменшилася – для тамтешніх науковців це просто не на часі.

Натомість, робляться політичні заяви і гасла. Росіяни, наприклад, заявили про можливість постачання води в Крим із материкової Росії. У мене такі ідеї викликають лише сміх. По-перше, це технічно дуже складно, а по-друге, це вимагає такої значної витрати ресурсів й енергії, що простіше було б поставити обладнання для опріснення води.

Також у Росії давно уже погрожують перекрити витоки Дніпра, якщо Україна відмовиться постачати воду на півострів. Це рідкісна маячня. Не можна перекрити Дніпро, бо він уже є каскадом водосховищ, які накопичують величезну масу води із різних джерел. Те, що лишається рікою – це невеликий шматочок поруч з Києвом.

Випадок з Кримом є досить унікальним – мені невідомі ситуації, коли тривалий час був перекид води на посушливу територію, потім його припинили, і вирішується питання, чи відновлювати його. Немає досвіду, на який можна було б опертися. Але коли півострів повернеться до України, найперше треба буде вирішити, чи потрібна нам в нових реаліях така велика кількість води.

Джерело: Апостроф

Отримали заяву від дружини: Поліція розслідує зникнення таксиста, який конфліктував із представниками ТЦК у Харкові

субота, 18 січень 2025, 21:07

18 січня до поліції надійшла заява від 30-річної жінки про встановлення місцезнаходження її цивільного чоловіка 1983 року народження. Зі слів заявниці, він перестав виходити з нею на зв'язок з 16 січня, тому що його забрали співробітники ТЦК. У своєму ...

Десятки поранених: В Іспанії впав гірськолижний підйомник (фото)

субота, 18 січень 2025, 19:41

В Іспанії «обвалився» гірськолижний підйомник, внаслідок чого десятки людей отримали поранення. Наразі відомо про щонайменше 30 постраждалих. Про це пише Sky News, передають Патріоти України. Інцидент стався на крісельному підйомнику на гірськолижному ...