Хоч і смердить, а живе тиждень і найбільша в світі: У тропічних лісах Індонезії розцвіла яскраво-червона квітка (фото)

Вона пахне гнилим м’ясом, притягуючи мух.

Рафлезія – назва великої групи паразитичних рослин, які пахнуть гнилим м’ясом, притягуючи мух. У тропічних лісах Індонезії розцвіла яскраво-червона квітка, що пахне гнилим м’ясом. Її ширина становить 117 см, що робить її найбільшою у світі. Про це пише The Daily Mail, передають Патріоти України.

У рафлезії великі пелюстки, і цвіте вона всього тиждень, потім помирає. На світлинах, опублікованими центром збереження природних ресурсів Західної Суматри, видно, як співробітник заповідника вимірює квітку, що стала однією з найбільших цього виду.

Рафлезія – назва великої групи паразитичних рослин, які пахнуть гнилим м’ясом, притягуючи мух.

Уявіть собі квітку завбільшки метр у діаметрі і вагою 10 кілограм! Вважаєте, що таке неможливе?.. Так само гадали й учасники експедиції сера Томаса Стамфорда Бінґлі Рафлеза, коли один із місцевих провідників, з острова Суматра, їм розповідав про небачену рослину у непрохідних джунґлях. Зрештою, коли експедиція досліджувала внутрішні райони Суматри, провідник показав доктору Джозефу Арнольду свою дивовижну рослину.

Рафлезія Арнольда (Rafflesia arnoldii R.Br.) Квітка і бутони

І хоча першовідкривачем Рафлезії вважають Дж. Арнольда, проте, автором першоопису став натураліст Роберт Броун (той самий, що є автором відкриття “броунівського руху”). Справа в тому, що Дж. Арнольд помер у згаданій експедиції 1818 року від малярії, а знайдена ним рослина була описана лише у 1821 році… Роберт Броун, опрацьовуючи гербарії зібрані експедицією Т.С.Б. Рафлеза, назвав небачену досі рослину Рафлезія Арнольда (Rafflesia arnoldii R.Br.) – на честь Т.С.Б. Рафлеза, як керівника експедиції, та Дж. Арнольда – відкривача рослини, таким чином, віддавши належне обом науковцям.

Перший контакт натуралістів із Рафлезією був далеко не найприємнішим – виявилось, що велетенська яскраво-червона квітка має неприємний трупний запах, а над нею нескінченним роєм кружляють сотні мух. Вони злітаються сюди на сморід, адже інстинкт їм підказує, що тут є падло, а значить є чим поживитись. Проте, Рафлезія обманює їх, як обманює багатьох інших. Ця рослина є внутрішнім паразитом різноманітних тропічних дерев. На відміну від звичної нам омели – паразита лип і яблунь в Україні, у Рафлезії немає зелених частин тіла, у неї взагалі немає ні листків, ні пагонів, ані коренів! Її тіло, нагадує радше міцелій грибів-трутовиків, – проникає всередину дерева і живиться за його рахунок.

Квітувати Рафлезія починає на третій рік після проростання. Вона з’являється на світ, як і усі рослини: з насінини виростають корінець, стебло і зародкові листочки, але згодом на проростку виникають особливі вирости – гаусторії, які проникають у кору і деревину господаря, а усе, що залишилось зовні – відмирає… вона розростається в дереві, обплутуючи його собою із середини, а коли набирає достатньо маси і сил готується до цвітіння. Спершу кора товстих коренів дерева тріскається і крізь ці тріщини починають рости бутони – вони ростуть дуже повільно – від дев’яти місяців до півтора року, формуючи м’ясисту квітку. Проте, найбільше здивувало вчених те, що цвіте Рафлезія всього 2-4 дні! За цей час мухи запилюють її й квітка відмирає, перетворюючись на темно-коричневу або чорну слизисту масу.

Плодючість Рафлезії неймовірна – кілька мільйонів дрібнесеньких насінин – перевершили її хіба лише орхідеї… Плід, що утворюється після відцвітання, нагадує ягоду, у середині якої міститься в’язка пульпа з насінням. Після достигання, ягоди поїдають різноманітні тварини тропічного лісу, на кшталт, свиней, суматранських носорогів, мишовидні олені та інші дрібніші істоти. У розповсюдженні насіння беруть участь також слони, які можуть розтоптувати плоди і на своїх ногах розносити його по тропічному лісі, окрім них незліченні види комах, і мурахи в тому числі.

Рафлезія Кейті (Rafflesia keithii Meijer) - один із видів Рафлезієвих

Сьогодні біологам відомо 27 видів Рафлезій, розповсюджених на Малазійському півострові, островах Суматри, Яви, Борнео, Філиппін та ін. Очевидно, що це не остаточна кількість видів, адже востаннє новий вид було описано у 2008 році – це Рафлезія Леонарда (Rafflesia leonardi Barcelona & Pelser) з Філиппінських островів. Зважаючи на прихований паразитичний спосіб життя, і короткочасність квітування, вченим ще належиться відкрити низку видів, що розкидані в акваторії Південно-східної Азії. А “Станіславівський натураліст” уважно слідкуватиме за відкриттями.


Погрожує перейти кордони: Терористи Прилєпін закликав Росію до масштабного наступу на Донбасі

вівторок, 22 вересень 2020, 9:26

Російський письменник-терорист Захар Прилєпін, який воював у рядах окупантів Донбасу, виступив із закликом піти в атаку на українську армію, передають Патріоти України. У своєму Telegram-каналі Прилєпін висловив обурення тим, Україна відмовилася пропи...

В Україні вже понад 180 тис. осіб захворіли на коронавірус: МОЗ оновило статистику на 22 вересня

вівторок, 22 вересень 2020, 9:19

В Україні за добу підтвердили 2884 випадків коронавіруса. Всього з початку пандемії захворіли вже 181 237 осіб. Про це свідчать дані Ради національної безпеки і оборони, передають Патріоти України. Також за минулу добу в країні від коронавіруса померл...