Хвороба, що пережила імперії! Деменція була задокументована ще в Стародавніх Греції та Римі

Нещодавнє дослідження вчених пролило світло на поширеність деменції серед літніх людей у стародавніх цивілізаціях. Результати дослідження свідчать про примітне зрушення: якщо стародавні греки рідко документували стани, схожі з деменцією, то за часів зеніту Римської імперії такі згадки стали більш помітними, пише Cosmos, передають Патріоти України.

Автори дослідження вивчили медичні праці таких відомих особистостей, як Гіппократ, Гален і Пліній Старший. Стародавні греки визнавали легкі когнітивні порушення у літніх людей, схожі з тим, що ми сьогодні називаємо незначними проблемами з пам'яттю, поряд з іншими віковими проблемами, такими як втрата слуху. Однак більш серйозна втрата пам'яті, що свідчить про такі захворювання, як хвороба Альцгеймера, схоже, не потрапила в їхнє поле зору.

Навпаки, римські тексти натякають на більшу обізнаність про захворювання, схожі з деменцією. Один із яскравих прикладів — розповідь про Валерія Мессалла Корвіна, римлянина, який, як відомо, забув своє власне ім'я, що свідчить про те, що зустрічі з прогресувальними станами втрати пам'яті були задокументовані, хоча й рідко.

Чим же пояснюється така різниця між цими двома великими цивілізаціями? Як потенційних винуватців дослідження висуває екологічні чинники, такі як забруднення повітря і вплив свинцю. Широке використання римлянами свинцю в трубах і посуді, а також зростання густонаселених міст, можливо, заклали основу для збільшення кількості випадків деменції. Ця теорія отримує підтримку при порівнянні з народом цимане в Болівії — сучасним корінним населенням, яке веде доіндустріальний спосіб життя і має напрочуд низький рівень деменції. Їхня ситуація підкреслює, що чинники довкілля можуть суттєво впливати на ризик розвитку захворювання.

Ці історичні факти не тільки збагачують наше розуміння минулого деменції, а й підкреслюють вплив способу життя та факторів навколишнього середовища на здоров'я. У той час як сучасний світ бореться з деменцією, від якої страждають сотні тисяч людей, це дослідження пропонує нам задуматися про уроки історії. Воно припускає, що звернення до минулого і вивчення життя таких груп населення, як цимане, може дати цінні підказки для пом'якшення наслідків деменції сьогодні.

Тисячі людей раптом стали мільйонерами через масштабну помилку, але ненадовго

неділя, 29 червень 2025, 22:00

Кілька тисяч норвежців вважали, що стали мільйонерами після отримання повідомлення від національної компанії з азартних ігор про виграш у лотерею шалених сум. Однак це виявилося помилкою. Про цей випадок повідомляє ВВС, передають Патріоти України. Як в...

"Боляче втрачати таких людей": Загиблого пілота F-16 Максима Устименка визнано Героєм України

неділя, 29 червень 2025, 20:54

Відбиваючи масований повітряний напад Росії на Україну вночі 29 червня, на літаку F-16 загинув льотчик 1-го класу підполковник Максим Устименко. Йому присвоїли Героя України посмертно. Про це повідомили Повітряні сили ЗСУ, передають Патріоти України. З...