Хвороба, що пережила імперії! Деменція була задокументована ще в Стародавніх Греції та Римі

Нещодавнє дослідження вчених пролило світло на поширеність деменції серед літніх людей у стародавніх цивілізаціях. Результати дослідження свідчать про примітне зрушення: якщо стародавні греки рідко документували стани, схожі з деменцією, то за часів зеніту Римської імперії такі згадки стали більш помітними, пише Cosmos, передають Патріоти України.

Автори дослідження вивчили медичні праці таких відомих особистостей, як Гіппократ, Гален і Пліній Старший. Стародавні греки визнавали легкі когнітивні порушення у літніх людей, схожі з тим, що ми сьогодні називаємо незначними проблемами з пам'яттю, поряд з іншими віковими проблемами, такими як втрата слуху. Однак більш серйозна втрата пам'яті, що свідчить про такі захворювання, як хвороба Альцгеймера, схоже, не потрапила в їхнє поле зору.

Навпаки, римські тексти натякають на більшу обізнаність про захворювання, схожі з деменцією. Один із яскравих прикладів — розповідь про Валерія Мессалла Корвіна, римлянина, який, як відомо, забув своє власне ім'я, що свідчить про те, що зустрічі з прогресувальними станами втрати пам'яті були задокументовані, хоча й рідко.

Чим же пояснюється така різниця між цими двома великими цивілізаціями? Як потенційних винуватців дослідження висуває екологічні чинники, такі як забруднення повітря і вплив свинцю. Широке використання римлянами свинцю в трубах і посуді, а також зростання густонаселених міст, можливо, заклали основу для збільшення кількості випадків деменції. Ця теорія отримує підтримку при порівнянні з народом цимане в Болівії — сучасним корінним населенням, яке веде доіндустріальний спосіб життя і має напрочуд низький рівень деменції. Їхня ситуація підкреслює, що чинники довкілля можуть суттєво впливати на ризик розвитку захворювання.

Ці історичні факти не тільки збагачують наше розуміння минулого деменції, а й підкреслюють вплив способу життя та факторів навколишнього середовища на здоров'я. У той час як сучасний світ бореться з деменцією, від якої страждають сотні тисяч людей, це дослідження пропонує нам задуматися про уроки історії. Воно припускає, що звернення до минулого і вивчення життя таких груп населення, як цимане, може дати цінні підказки для пом'якшення наслідків деменції сьогодні.

Вперше стала на лижі: Спливли деталі загибелі молодої лікарки на курорті Драгобрат (відео)

понеділок, 20 січень 2025, 6:22

На гірськолижному курорті Драгобрат загинула 28-річна лікарка-дерматолог з Волині Катерина Ігнатьєва. Вона приїхала відпочивати з друзями та вперше стала на лижі. Попередньо, причиною трагедії стало неправильне користування підйомником, передають Патрі...

Шок не лише для рідних, а навіть для лікарів: У горлі 7-річної дитини жила 12-сантиметрова п'явка. Як паразит туди потрапив (фото)

понеділок, 20 січень 2025, 6:00

Батьки хлопчика, якого звуть Сяосян, звернулися до лікарів зі скаргами на утруднене дихання дитини. Під час медичного огляду маленький пацієнт викашляв 12-сантиметрову живу п'явку, тим самим шокувавши медиків, передають Патріоти України з посиланням на...