Новий метаматеріал поєднує у собі здібності трьох видів тварин та може зробити невидимою будь-яку поверхню. Його створила міжнародна група інженерів-оптоелектронників разом із вченими Цзилінського університету в Китаї. Результати дослідження опубліковані на Pnas.
Метаматеріали — це штучно сформовані та особливим чином структуровані середовища, які мають електромагнітні властивості, що виходять за межі властивостей компонентів, з яких вони складаються. Метаматеріали синтезують шляхом введення в природний матеріал різних періодичних структур з найрізноманітнішими геометричними формами.
Новий тип метаматеріалу, який назвали «Химерою», практично невидимий у спектрах видимого світла, мікрохвиль та інфрачервоного випромінювання.
Більшість розроблених раніше метаматеріалів були призначені для маскування об’єктів лише в одному типі спектра. Однак «Химера» здатна забезпечувати невидимість у кількох спектрах одночасно
У пошуках ідеального рішення автори проєкту звернулися до природи та запозичили властивості одразу трьох видів тварин: хамелеонів, які вміло маскуються у видимому світлі, скляних жаб із їх прозорою шкірою та бородатим ящіркам, здатним ховатися від хижаків з інфрачервоним зором.
Творці матеріалу назвали свій метаматеріал «Химерою» на честь міфічної істоти, що поєднує риси трьох тварин, якими вони надихалися.
Створений матеріал імітує такі природні явища, використовуючи п’ятиетапний процес нанесення шарів. Кожен з них має унікальні властивості маскування.
Один із шарів відображає мікрохвилі, інший створює ілюзію прозорості завдяки вбудованій електронній схемі, а третій приховує теплові випромінювання за допомогою механізму, що змінює колір метаматеріалу для охолодження.
Метаматеріал гарно показав себе у трьох різних методах невидимості на різних ландшафтах. Нижче коротко про кожний.
Широкосмуговий камуфляж з мікрохвильовим налаштуванням на місці. «Химера» імітує відображення широкого спектра природних ландшафтів у діапазоні від 8 до 12 ГГц, імітуючи такі поверхні, як вода, пісок, луки та замерзлий ландшафт.
Оптична прозорість. Подібно до скляної жаби, метаматеріал зберігає рівень оптичної прозорості, що робить її майже невидимою для видимого світла.
Електротермічний ефект. Наслідуючи бородатих ящірок, «Химера» може зменшити максимальну різницю температур між собою та навколишнім середовищем лише до 3.1°C – зміна, надто незначна для сприйняття людським оком.
Результати тестів показали, що матеріал працює досить ефективно і може знайти широке застосування у різних галузях, від досліджень дикої природи до військових розробок.
Розробка відкриває нові перспективи в галузі маскування та стелс-технологій, демонструючи, як черпання ідей із природи може призвести до створення інноваційних матеріалів з унікальними властивостями.
Український нападник Роми Артем Довбик, який відзначився голом у матчі чемпіонату Італії з Дженоа (3:1), проявляє стримані емоції після результативних ударів. Форвард збірної України заявив, що не повністю задоволений грою, яку демонструє та продовжує ...
Волонтер із Японії Фумінорі Цучіко, який щодня безкоштовно годує сотні харків'ян, заявив, що ризикує втратити можливість законного перебування на території України. За його словами, все через те, що він не може потрапити на прийом до територіального ор...