Етнографиня, наукова співробітниця відділу виставкової роботи Національного музею народної архітектури та побуту України (у Пирогові) Лариса Полуянова в ексклюзивному інтерв'ю "Фактам" розповіла про великодні традиції в нашій країні, передають Патріоти України.
«В день Воскресіння Господнього віруючі йшли до церкви на всеношну службу. Вважалося, що не можна спати в сакральну ніч, бо нечисть присниться, а темна сила збирається саме під храмом. Іноді у церковому дворі юнаки розпалювали вогні й таким чином ніби підсвічували дорогу Христу, коли він мав воскреснути», — розповідає етнографиня.
Починаючи з чистого четверга, в домівках постійно горіла лампада або не згасала свічка. У церкві, коли священик оголошував: «Христос воскрес», починали освячувати кошики. Люди віталися із родичами, цілувалися три рази, не засуджувалося христосуватися навіть із малознайомими. У відповідь звучало «Воістину воскрес!» і віруючі тихенько загадували своє бажання. У храм також могли йти з ранку неділі та до обіду.
Після всеношної старші з родини йшли на цвинтар — провідати померлих і похристосуватися з ними. А вдома перед тим, як сісти за святковий стіл, вся сім'я вмивалася (для краси та здоров'я) з миски з водою, куди клали крашанки: спочатку діти, а наприкінці мати з татом (щоразу оновлювали воду). Батько з освяченими яйцями та паскою обходив стіл тричі, розрізав на шматочки їжу та нею пригощав родину, примовляючи: «Дай, Боже, ще на той рік дочекатися світлого свята Воскресіння Христового у щасті, здоров'ї та багатстві».
З Великоднем пов'язані традиційні застереження: не можна три дні шити, білити, вишивати, прясти, рубати виконувати важку роботу. У деяких селах у західних регіонах навіть не виходили на городні роботи на Великдень та у вівторок-середу після нього. Добре було не сваритися і гріхом вважалося не привітатися і не похристосуватися з незнайомцем (після Великодня ще довго могли христосуватися). Люди вірили, що на Великодні свята небесна брама відчиняється, і померлі цього дня потраплять до раю, а от народженій на Великдень дитині не пощастить.
Навесні селяни прогнозували врожай, тож стежили за погодою.
• Якщо пощастило з погодою на Благовіщення, то таку ж слід чекати на Великдень.
• Як на Великдень небо ясне та сонце грає — до теплого літа та багатого врожаю;
• Ясно світить сонце — через три дні піде дощ; як накрапує дощ, то буде добрий урожай.
• Якщо ясна погода на другий день Великодня — літо буде мокрим, якшо хмарна — треба очікувати на сухе літа.
У народі з покоління в покоління передавалися прислів'я, пов'язані зі святом: «Не кожен день Великдень, а хліб — не паска», «Дороге яєчко до Великодня».
Після Великодня наступав великий світлий тиждень. І у цей період м'ясо на столі було щодня. У церкві всю седмицю йшли богослужіння: ранкові та вечірні молитви замінювали пасхальним співом. Цілий тиждень після літургії відбувалися хресні ходи біля храму.
Українці після досягнення певного віку мають право на доплати до пенсій. Розмір цієї надбавки становить до 570 грн на місяць. Про це йдеться в повідомленні ПФУ, передають Патріоти України. "Щомісячна компенсаційна виплата особам, які досягли, наприклад...
LG продемонструвала незвичайну розробку – прототип першого по-справжньому безрамкового телевізора, який може розділятися на два окремих. У нього micro-LED матриця, а діагональ кожної панелі 22 дюйми, передають Патріоти України. Як повідомляє TechRadar,...